Львів – 56% виборців проголосували на Львівщині, за попередньою інформацією обласної територіальної виборчої комісії. Вперше явка виборців у містах була вищою, ніж у селах. Експерти це пояснюють недовірою людей до влади. Результати екзит-полів були дещо несподівані для соціологів: вони не очікували побачити у 2-му турі свободівця Руслана Кошулинського.
Згідно з екзит-полами фонду «Громадська думка» і соціологічної групи «Фама», у Львові на виборах міського голови лідирує чинний мер, лідер «Самопомочі» Андрій Садовий, який набрав понад 48% голосів. З ним у другий тур виборів виходить свободівець Руслан Кошулинський, який набирає понад 13%. Ім’я Руслана Кошулинського у другому турі ніхто з соціологів не прогнозував, і це стало несподіванкою.
«Кошулинський проводив виборчу кампанію, має досвід. Я готовий до другого туру. Проведення виборів у два тури – це правильно, адже важливо, щоб людина мала велику підтримку», – прокоментував Андрій Садовий попередні результати виборів.
Партія «Самопоміч» матиме фракції у міських радах усіх великих міст. У Львові, за даними екзит-полів, партія Андрія Садового набрала 31-32%, «Блок Петра Порошенка» – 11-12%, Всеукраїнське об’єднання «Свобода» – 10-11%, «Громадянська позиція» – 9-10%, «Народний контроль» – 7-8%, 5-відсотковий бар’єр мали б подолати «Укроп» і Українська галицька партія.
За попередньою інформацією Комітету виборців у Львівській області, явка виборців у регіоні становить 56%. Переважно голосували старші люди.
Всі партії для виборців однотипні, безликі, люди не бачать між ними різниціНаталія Зайцева-Чіпак
«Коли ми запитували у виборців, чому вони не хочуть іти голосувати, то чули, що розчаровані або не хочуть вникати у деталі, що партії не пропонують програм, які стосуються проблем спільноти. Всі партії для виборців однотипні, безликі, люди не бачать між ними різниці», – наголосила соціолог Наталія Зайцева-Чіпак.
Виборці не знали, за кого голосувати
Чимало виборців ішли на дільниці, не знаючи, за кого мають голосувати, і визначались вже у кабінці для голосування. Люди скаржились на відсутність інформації про кандидатів і партії на дільницях, для літніх людей було складно розібратись у довгих полотнах бюлетенів.
Експерти Комітету виборців зафіксували кілька випадків агітації кандидатів у день голосування, на вулицях Львова була політична реклама.
Всі проблеми через те, що члени ДВК належно не підготовлені, необізнаніСоломія Саврук
«У Сокалі нині додруковували бюлетені, їх не вистачало, у Стрию переплутали виборчі бюлетені, і так виборці голосували. Вже ситуацію виправили. Всі проблеми через те, що члени ДВК належно не підготовлені, необізнані», – каже Соломія Саврук, керівник Комітету виборців Львівщини.
На кількох дільницях в області переплутали бюлетені, і частина людей проголосували за кандидатів не від свого округу. Однак суттєвих порушень, через які вибори могли б бути визнані недійсними, не було, кажуть експерти.
Пішли на вибори ті, які розуміли, що хочуть, а також пішли ті, хто не визначився, але знав, що це єдиний механізм впливу на владуОксана Дащаківська
«Ми переживаємо чергову кризу політичної системи, виборець не голосує за старих політиків і не знає, кого з нових підтримати. Для виборців було важливо подивитись на суб’єкта, хто пропонує цінності. Пішли на вибори ті, які розуміли, що хочуть, а також пішли ті, хто не визначився, але знав, що це єдиний механізм впливу на владу», – зауважила політолог Оксана Дащаківська.
У Львівську міську раду обрано 64 депутати, у попередньому складі було 90, у Львівську облраду потраплять 84, у попередній було 116. Уже у Львові говорять про те, що партія Андрія Садового «Самопоміч» може узурпувати владу у трьох областях Західної України. На попередніх місцевих виборах перемогу в Галичині здобуло ВО «Свобода». Ця партія мала більшість у Львівській міській раді.