У Києві стартує 45-й Міжнародний кінофестиваль «Молодість». Його відкриє відзначена на «Берлінале» британська стрічка «45 років» режисера Ендрю Гейґа. Усього у програмі понад 200 фільмів – за словами директора фестивалю Андрія Халпахчі, деякі кіномани навіть беруть відпуску, щоб подивитись максимум на «Молодості». Для тих, кому недоступна така розкіш, Радіо Свобода відібрало десять обов’язкових кіноподій, серед яких – нова картина Сергія Лозниці, документальний проект про Олега Сенцова та українська прем’єра – у повнометражному конкурсі.
Трилер «По той бік» режисера Олександра Литвиненка – єдина українська повнометражна стрічка у конкурсній програмі «Молодості». Фільм знімали власним коштом у стилістиці радянських 80-х. Головна героїня переживає клінічну смерть і відтоді починає бачити місця злочинів. «По той бік» представили на Каннському кіноринку, а в український прокат він вийде в грудні.
«Здалеку» венесуельського режисера Лоренцо Вігаса – ще одна стрічка у повнометражному конкурсі, на яку варто звернути увагу. Це історія про таємничі стосунки дорослого поважного багатія та 17-річного злочинця, відзначена «Золотим левом» Венеційського кінофестивалю.
Цей самий фільм представлений у альтернативній конкурсній програмі «Сонячний зайчик», присвяченій ЛГБТ-спільноті. Тим часом найочікуваніший фільм цього конкурсу – «Камінг-аут» режисера Гайнера Карова – перша і остання стрічка про геїв у Німецькій демократичній республіці. Фільм зняли у 1989-му, а за рік він отримав «Срібного ведмедя» на Берлінському кінофестивалі.
У дитячій конкурсній програмі, яку судитимуть яку самі діти, – сім фільмів. Один із них – «Мікроб і Бензин» французького режисера Мішеля Гондрі – про пригоди двох підлітків, які вирішують власноруч збудувати автомобіль, щоб вирушити у подорож Францією.
У програмі «Фестиваль фестивалів» – переможець Одеського кінофестивалю, «Мустанг» Деніза Ґамзе Ерґювена – про намагання сестер-підлітків з турецького села відстояти особисту свободу усупереч патріархальній традиції своєї країни. Там само – історія біженця у Європі – «Діпан» Жака Одіяра, ще одна стрічка з ОМКФ і володарка «Золотої гілки» Каннського кінофестивалю. До речі, 25 років тому Одіяр дебютував саме на «Молодості».
Сергій Лозниця представить свій фільм «Подія» в рамках спеціальних показів на «Молодості». Це документальна стрічка про серпневий путч 1991 року в Ленінграді, змонтований з кадрів хроніки кіностудії «Лендокфільм». Світова прем’єра картини відбулася на Венеційському фестивалі.
Серед спеціальних подій на «Молодості» – ще кілька документальних проектів, дотичних до української реальності. Так, на фестивалі покажуть робочі фрагменти фільму «З.О.С.» про Олега Сенцова російського режисера Аскольда Курова. А американський режисер Девід Новак привіз на «Молодість» стрічку «У пошуках Бабеля» – історію життя одеського письменника Ісаака Бабеля очима його онука.
Також у цій програмі покажуть свіжу британську стрічку «Суфражистка» режисерки Сари Гаврон – про боротьбу за права жінок наприкінці 19 століття. У світі фільм вийде у прокат практично водночас з «Молодістю», а одну з головних ролей у ньому виконала Меріл Стріп.
Окрім того, у національному короткометражному конкурсі беруть участь 23 стрічки, серед них – три лауреати Одеського кінофестивалю: фільми «Віддалік» Катерини Горностай, «Син» Філіпа Сотніченко та «Чоловіча робота» Марини Степанської. Традиційно покажуть лінійки скандинавського, французького та німецького кіно, а у програмі «Століття» – кінокласику.
«Молодість» триватиме до 1 листопада. Повну програму можна переглянути на сайті фестивалю.