Президент України Петро Порошенко провів у Брюсселі переговори з керівництвом Євросоюзу. Зокрема, мав зустрічі з головою Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером, головою Європейської ради Дональдом Туском і прем’єром Бельгії Шарлем Мішелем. В центрі обговорення – загострення на Донбасі, безвізовий режим та звільнення заручників.
Мінська-3 не буде – Росія повинна виконувати вже існуючі домовленості. На цьому наполягає президент України Петро Порошенко за результатами зустрічей у Брюсселі. Він додає, що не розуміє, чому переговорники пропонували забезпечити тривале припинення вогню на Донбасі з 1 вересня – така пропозиція лунала на зустрічі тристоронньої контактної групи 26 серпня в Мінську. Порошенко заявив, що на виконання мінських угод не треба чекати цілий тиждень.
За його словами, Київ усвідомлює, що альтернативи мінським угодам немає, тому дотримується режиму припинення вогню, співпрацює з ОБСЄ та не підводить важкого озброєння до лінії розмежування.
Президент наголосив, що Росія, натомість, домовленостей не виконує, про що свідчить графік порушень ОБСЄ.
«Лише за останню добу Україна має втрати серед особового складу – 20 осіб. Із них сім загинули через артилерійський вогонь із заборонених мінськими угодами видами озброєння», – сказав Порошенко.
Вибори на Донбасі, заручники, децентралізація
Також Порошенко закликав Кремль звільнити усіх заручників, у тому числі льотчицю Надію Савченко та режисера з Криму Олега Сенцова. Він назвав «червоною лінією» наміри провести на зайнятих бойовиками територіях місцеві вибори. Президент наголосив, що у цьому, найперше, зацікавлений Кремль.
Разом із тим, зазначив Порошенко, Україна працює і над політичною складовою процесу – він анонсував, що 31 серпня парламент на позачерговому засіданні голосуватиме за проект змін до Конституції. Текст поправок до Основного закону викликає дискусії серед політиків та експертів через статус та права, зокрема, Донбасу в ньому.
Від Заходу Україна чекає продовження персональних санкцій стосовно деяких громадян Росії у зв’язку з ескалацією ситуації на Донбасі. Також Порошенко кілька разів подякував міжнародним партнерам за підтримку у протистоянні Росії.
Росія не виконує мінських домовленостей – Юнкер
Закликав Росію виконувати мінські домовленості щодо врегулювання конфлікту на Донбасі і голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер.
Обидві сторони повинні повною мірою виконати мінські домовленості. Це стосується в першу чергу РосіїЖан-Клод Юнкер
«Обидві сторони повинні повною мірою виконати мінські домовленості. Це стосується в першу чергу Росії, оскільки не виглядає, що російська сторона виконує свої зобов’язання щодо стабільності в Україні»,– наголосив Юнкер.
Окрім того, він вважає, що Україна робить успіхи в сфері візової лібералізації. За словами Юнкера, Києву слід інтенсивніше боротись із корупцією, утім якщо висновки оцінної місії будуть позитивними – ніщо не завадить Україні отримати безвізовий режим із ЄС наприкінці 2015 року.
Туск: Суди Росії над заручниками – «політика цинізму»
Успішні переговори України з приватними кредиторами щодо реструктуризації зовнішнього боргу «навіюють оптимізм». Про це заявив президент Європейської ради Дональд Туск. Мова йде про списання Україні 20% боргу та «замороження» виплат по тілу кредиту на найближчі чотири роки – цей результат домовленостей озвучила міністр фінансів Наталія Яресько після п’яти місяців переговорів.
Туск також назвав кремлівські суди над заручниками з України «політикою цинізму» через грубе порушення норм міжнародного права.
«Сенцов, Кольченко, Савченко та інші українці, які незаконно утримуються в Росії, а також громадяни ЄС, такі як естонський поліцейський Кохвер є жахливим свідченням відсутності правосуддя та символами цинізму, який домінує в політиці Росії», – наголосив президент Європейської ради.
А під час зустрічі у Брюсселі з прем’єр-міністром Бельгії Шарлем Мішелем Президент Петро Порошенко обговорив перспективи розширення двосторонніх стосунків між двома країнами.
Мінськ-2 за рік привчив Україну до відкритого діалогу – Яхно
Рік життя за Мінськом-2 привчив Україну до відкритого діалогу з Заходом та пояснення своїх кроків в рамках переговорного процесу, говорить політолог Олеся Яхно. Це стосується і врегулювання ситуації на Донбасі і процесу децентралізації. Таким чином, візит Петра Порошенка до Брюсселя – це ще одна нагода Києва підкреслити кроки, які здійснюються заради миру, каже експерт.
Водночас, додає Яхно, термін дії багатьох пунктів мінських угод закінчується наприкінці року. Тож Україна та Захід мають шукати нові формати домовленостей, бо ж навіть принципові умови Мінська-2 не виконуються Росією.
«Чи то розширювати існуючий нині переговорний формат – я маю на увазі, розширювати європейських учасників, як пропонував президент Польщі. Чи залучати США, чи шукати інші механізми в рамках ООН», – каже політолог.
Водночас, коментує експерт, Порошенко правильно робить, що наполягає на виконанні саме вже існуючих домовленостей, адже дублювання неефективних угод не може повторюватись постійно.
Загострення на Донбасі
Переговори в Брюсселі відбуваються на тлі загострення ситуації на Донбасі. Зокрема, РНБО звітує про тривожні сигнали: Росія зосередила на захоплених бойовиками територіях підрозділи чисельністю понад 40 тисяч військових. А на кордоні з Україною перебувають ще 50,5 тисяч російських військових – такі дані навів секретар РНБО Олександр Турчинов.
Сторони конфлікту на Донбасі постійно звинувачують одна одну у невиконанні вже чинних мінських домовленостей, які, зокрема, передбачають заборону застосування і відведення від лінії контакту зброї калібром понад 100 міліметрів.
Зокрема, сепаратистські сайти від імені угруповання бойовиків «ДНР» повідомляють, що українські силовики за добу 30 разів обстріляли їхню територію. За їхніми даними, під обстріл потрапили Донецьк, Горлівка, Докучаєвськ, Вуглегірськ та низка менших населених пунктів.
А бойовики, які називають себе «народною міліцією» так званої «ЛНР» заявили, що Збройні сили України 10 разів обстріляли підконтрольну територію Луганської області із танків, важкої артилерії і мінометів.