Україна суворо дотримується мінських угод і чекає цього від Росії. Про це заявив в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода глава Адміністрації президента України Борис Ложкін.
26 серпня має відбутися засідання Контактної групи з урегулювання ситуації на сході України. Як зауважив Борис Ложкін, повне виконання мінських домовленостей є шляхом не лише до миру на Донбасі, а й до легітимних виборів на поки що окупованих територіях. Петро Порошенко наголосив, що заплановані сепаратистами восени вибори є «фейковими» та можуть зірвати мирний процес.
Борис Ложкін також розповів, що саме мінські угоди є темою його регулярного спілкування телефоном із російським колегою – главою адміністрації Володимира Путіна, Сергієм Івановим.
– Чи готові, на Ваш погляд, народні депутати остаточно проголосувати за зміни до Конституції, зокрема, щодо децентралізації?
– Я сподіваюсь що голосування буде успішним. Народні депутати вже показали це направленням законопроекту до Конституційного суду, коли було 288 голосів, що вони підтримують документ. Ми очікуємо, що вони підтримають його і 31 серпня.
– Опоненти президента стверджують, що запропоновані зміни до Конституції стосовно особливого порядку самоврядування на Донбасі – нібито, крок до розвалу держави. Також висловлюють побоювання, що окупований регіон після їх остаточного ухвалення стане квазідержавним утворенням. В адміністрації президента є бачення того, як себе поводити із «особливим» Донбасом надалі?
У сьогоднішній Конституції є можливість надання особливого статусу для різних міст України. Тобто, не можна говорити, що в Конституції з’являється щось таке екстремальнеБорис Ложкін
– По-перше, це можливість, яка передбачена Мінськими угодами, і ми вважаємо, що головне – це їх повністю виконувати. Якщо вони будуть виконуватись на територіях, які зараз контролюють терористи, то там можуть бути і вибори, і особливий порядок місцевого самоврядування на якийсь час (як і обговорювалось – у законі про особливий порядок самоврядування), і ми не бачимо там ніяких квазіутворень. І друге, дуже важливо, що й у сьогоднішній Конституції є можливість надання особливого статусу для різних міст України. Тобто, не можна говорити, що в Конституції з’являється щось таке екстремальне.
– Президент Петро Порошенко зустрічався у Берліні з канцлером Німеччини Ангелою Меркель і президентом Франції Франсуа Олландом. Які у «нормандської трійки» та міжнародної спільноти загалом є важелі, щоб змусити Росію виконувати мінські угоди?
Важелі впливу у міжнародної спільноти – це секторальні й персональні санкціїБорис Ложкін
– Важелі впливу зараз у міжнародної спільноти – це секторальні й персональні санкції. І вони задіяні та задіюються надалі. Інструментів такого впливу ще багато.
– Торік ЗМІ повідомляли про те, що Ви регулярно підтримуєте зв’язок із Сергієм Івановим – вашим колегою з адміністрації російського президента Володимира Путіна.
– Так, і в цьому році також.
– Про що і як часто Ви з ним спілкуєтесь?
Ми спілкуємося на теми, які можуть бути важливими для двосторонніх відносинБорис Ложкін
– У липні та серпні ми з ним не розмовляли, але ми спілкуємося на теми виконання Мінських угод та про всі інші питання, які можуть бути важливими для двосторонніх відносин. Але перш за все – це мінські угоди.
– Яким чином відбувається комунікація?
– Дзвінок.
– У вас немає напружених відносин?
– У нас – дипломатичні відносини, як у двох офіційних людей.
– А якщо в офіційних людей принципово відрізняються позиції щодо певних питань?
– Ви знаєте, я не був знайомий з Івановим до того, як прийшов в Адміністрацію президента України, тому якихось спеціальних відносин у мене з ним не було. Він спілкується дуже конкретно і по-діловому.