У Берліні в четвер за зачиненими дверима відбулися неформальні консультації юридичних експертів країн «нормандської четвірки» за участю представників Венеціанської комісії, яка є дорадчим органом Ради Європи. Усупереч тому, що МЗС України офіційно заперечує обговорення змісту конституційних змін, Радіо Свобода має документ, котрий підтверджує розгляд саме цих питань під час зустрічі.
У плані зустрічі три розділи. Перший – розгляд особливого статусу Донецької та Луганської областей. Другий – проведення місцевих виборів у цих областях. І третій – обговорення юридичних аспектів конституційних змін щодо Донецької та Луганської областей.
Ініціатором консультацій стала Німеччина, котра наполягає на швидкому виконанні 11-го пункту мінських угод. Україну представляли колишні народні депутати Сергій Головатий і Роман Безсмертний.
Схід України у центрі уваги
Метою консультацій було роз’яснення представникам Росії юридичних аспектів конституційних змін в Україні. Про це повідомило Міністерство закордонних справ України. Йдеться про 11-й пункт мінських угод, який передбачає проведення конституційної реформи в Україні до кінця 2015 року з урахуванням особливостей районів Донецької та Луганської областей. Цей статус має регулюватися окремим законом, що, на думку заступника голови Верховної Ради Оксани Сироїд, суперечить державним інтересам України. Однак як Брюcсель, так і країни «нормандської четвірки» наполягають на його запровадженні, причому ще до кінця року.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив напередодні, що російські представники привезуть до Берліна два документи, а саме мінський Комплекс заходів і правки до Конституції, які були ухвалені у Верховній Раді, і ті документи, що стосуються проведення місцевих виборів на Донбасі та надання цим територіям особливого статусу. Лавров повідомив, що Росія підготувала документ, який «детально аналізує» виконання Києвом мінських угод і доведе, що саме Україна гальмує мирний процес.
Німеччина занепокоєна новим розвитком подій
Речниця уряду ФРН звернулася до всіх сторін конфлікту із закликом щодо виконання мінських угод. Метою переговорів у Берліні є встановлення стабільності у регіоні. Водночас вона висловила занепокоєння новим загостренням ситуації на сході України.
У понеділок, 24 серпня, канцлер Німеччини Анґела Меркель вестиме переговори з президентом Франції Франсуа Олландом, після чого зустрінеться з Петром Порошенком.