Чи допоможе так звана «блокада» товарів до тимчасово окупованого сходу звільненню Донецька від проросійських сепаратистів? Чи будуть українці на вільній території у більшій безпеці за цих умов? Чи не призведе так звана «блокада» до посилення корупційних схем? На ці питання шукаємо відповіді у програмі «Донбас. Реалії» із Сергієм Гармашем, координатором «Комітет патріотичних сил Донбасу», редактором сайту «Острів».
– Наскільки термін «блокада» відповідає дійсності?
– «Блокада» нереальна. Оскільки ми не контролюємо частину кордону з Росією. Ми можемо говорити лише про економічний карантин або про економічну ізоляцію з боку України. Адже ми не замикаємо усю область в «блокаді» Утім асоціації зі словом «блокада» міцно закріпилися у свідомості людей (наприклад, блокада Ленінграда), вони досі викликають певні емоції, які в даному випадку Україні невигідні. Я думаю, що цей термін вигадали таки російські політтехнологи й ввели його у наш політикум, з якого він пішов і в журналістику.
– Ваша організація нещодавно виступила із пропозицією змін пропускної системи. У чому її суть та чи почула Вас влада?
Введена ще взимку пропускна система неефективна і навіть незаконна. Наша пропозиція була скасувати її та зробити не дозвільною, а повідомноюСергій Гармаш
– Введена ще взимку пропускна система неефективна і навіть незаконна. Наша пропозиція була скасувати її та зробити не дозвільною, а повідомною. Людина приходить з паспортом на контролько-пропускний пункт, фіксують, що він перетнув кордон, ставлять штамп, звіряють дані документів по комп’ютерній базі терористів та сепаратистів. Якщо він не має до них стосунку – відпускають, якщо має – з ним працюють правоохоронні органи. Була створена робоча група СБУ, яка нібито займалася покращенням запропонованої системи за нашої участі. На жаль, усе звелося до того, що нас просто використали: якісь зміни незначні справді внесли, але система попередня тільки посилилася. Зате влада відзвітувала, що за участі громадських організацій вони покращили пропускну систему.
– Але ж остання заява Вашої організації як раз стосувалася жорсткіших заходів щодо так званої «економічної блокади».
Вирішення цього конфлікту можливе двома способами: військовим, який несе за собою руйнування та значні людські втрати та економічною ізоляцією, щоб не дати працювати тамтешнім підприємствамСергій Гармаш
– Згідно зі стратегією, яку ми розробили ще взимку, організація пропонує лібералізацію пропускного контролю для населення, але повну економічну ізоляцію. Тобто повне припинення економічних відносин з тими територіями, з підприємствами, які там працюють. Людям справді потрібно приїжджати до України, купувати українські продукти за нижчими цінами, бачити, що у нас відбувається. Вирішення цього конфлікту можливе двома способами: військовим, який несе за собою руйнування та значні людські втрати та економічною ізоляцією, щоб не дати працювати тамтешнім підприємствам, не дати поповнювати бюджет сепаратистів та не дати їм купувати зброю з цього бюджету. В основі усього стоять гроші. Якщо ті люди захоплювали владу, то не для того, щоб розвивати ідеї «русского мира». Ми знаємо, що Захарченко там уже володіє мережею супермаркетів. Тобто доки там є гроші, там буде війна за них.
– Але ж від цього страждатимуть звичайні люди!?
Якщо буде створена ліберальна пропускна система, люди зможуть виїжджати, купувати товари або працювати тамСергій Гармаш
– Під час війни не буває такого, щоб ніхто не постраждав. У всіх людей є вибір: виїхати з цієї території, також є зона відповідальності їхніх родичів, які виїхали і можуть допомагати. Якщо буде створена ліберальна пропускна система, люди зможуть виїжджати, купувати товари або працювати там. Є система благодійних міжнародних організацій, а туди мусить їздити благодійна допомога України.
– Це ж одна з пропагандистських технологій, щоб не допустити Україну на окуповані території. Нібито з Росії йдуть цілі ешелони, а з Україні – жодного.
Ми не будемо відправляти туди допомогу, доки не знатимемо, як її використовуютьСергій Гармаш
– По-перше, вона не може туди просто проїхати під прапором України. По-друге, ми не будемо відправляти туди допомогу, доки не знатимемо, як її використовують.
– Чи спроможна влада забезпечити закриті кордони?
Однією рукою ми воюємо, а іншою – торгуємо. Якщо ми не даємо можливості людям завезти продукти, то ходять десятки тисяч ешелонів із сировиною для заводів того ж АхметоваСергій Гармаш
– Думаю, ні. І мета така не стоїть, оскільки у нас так: однією рукою ми воюємо, а іншою – торгуємо. Якщо ми не даємо можливості людям завезти продукти, то ходять десятки тисяч ешелонів із сировиною для заводів того ж Ахметова. Стала відома інформація, що дозволили вивозити вугілля звідти фірмам, які пов’язані з Януковичем, Іванющенком. Чому так – не розуміємо. Це – війна чи ні? Якщо війна, то чому ми ведемо бізнес? Ми маємо чітко знати, чого хочемо – звільнити цю територію або законсервувати її.
– Можливо, у влади підприємницько-ринковий підхід у цій ситуації?
– Нещодавно подумав про те, що був президент-злодій, то він пограбував усю країну. Прийшов президент-торговець, тепер у нас незрозуміла торгівля. А люди не розуміють нічого: чому йде мобілізація, за кого вони воюють і що взагалі відбувається? На тій території так само, вони не розуміють своїх перспектив.