Брюссель – Американська зброя не врятує від занепаду української армії, натомість може призвести до ескалації конфлікту й опинитися у нехороших руках, пише західний аналітик Ендрю Монаґан у The Moscow Times. Le Monde велику увагу приділяє завершенню суперечливої саги із продажем Росії французьких «Містралей». Тим часом, згідно з опитуванням PewReserchCenter, яке проводили майже в сорока країнах світу, симпатизують Росії лічені нації, а от іспанці, поляки, французи та українці найбільше недовіряють російському президенту Володимиру Путіну.
Надання Україні летальної зброї – непотрібне й небезпечне. Таку думку в статі для газети The Moscow Times висловлює Ендрю Монаґан, старший науковий співробітник Chatham House. «Україна повинна бути в змозі захистити себе», – так агрументують і українські лідери, і деякі політики США, і представники НАТО, пояснює автор, однак закликають поміркувати над тим, що впродовж останніх 20 років українська армія занепадала.
«Цей занепад був викликаний тривалою відсутністю державної підтримки й управління, різким скороченням інвестицій, частою зміною міністрів оборони та корупцією. Бойовий потенціал різко занепав ще й тому, що впродовж декількох років, до 2014 року, не проводилися взагалі бойові навчання».
Ендрю Монаґан робить висновок: без першочергового виправлення цієї стратегічної ситуації – яка, власне, швидкого вирішення не має – надана американська зброя не значно поліпшить ситуацію.
По-друге, стверджує експерт, лише надання американської зброї не допоможе Україні себе захистити, але збільшить ризик протилежного ефекту. При тому, що цю зброю можуть надати як оборонну, Київ сподівається зрештою відновити контроль над Донецьком, Луганськом і навіть Кримом. Тож, якщо мінські домовленості зірвуться – «може розгорнутися ширший і, вочевидь безвиграшний конфлікт з Росією».
Як вважає Монаґан, твердження: «надання українцям зброї призведе до того, що Росія дорожче поплатиться» треба добре обдумати. На його думку, американська зброя може стати підставою для Москви для ескалації конфлікту.
Нарешті, звертаючи увагу на нестабільність в Україні, представник Chatham House пише, як показує досвід інших держав, яким США допомогли озброєннями, надане військове оснащення зрештою, може потрапити «не в ті руки…»
«Замість цього, саме дипломатія повинна залишатися основним методом. Її також варто доповнити двома іншими заходами, які, зрештою, допоможуть українцям захищати себе ефективніше. По-перше, США і ЄС можуть збільшити підтримку в боротьбі з корупцією, контрабандою й чорним ринком зброї. По-друге, США і НАТО могли б розглянути, де і як найкраще надати стратегічний вишкіл українському військовому керівництву, провести реформи й реорганізацію українських Збройних сил», – пише аналітик.
«Багатосерійний фільм» щодо невдалого продажу Францією Росії двох кораблів «Містраль» добігає кінця», – пише французька Le Monde. Намагаючись з’ясувати точну суму відшкодувань, автор статті Бенуа Віткін також знайомить із епілогом цієї суперечливої історії. В останньому оприлюдненому пункті угоди між Парижем і Москвою, укладеної напередодні, написано: «Франція матиме повну власність та вільне користування двома кораблями», а це означає, що Париж нарешті отримав можливість їхнього перепродажу. Навіть більше: французький міністр оборони Жан-Ів Ле Дріан заявив, що «низка держав уже зацікавилась цими кораблями».
Водночас, пише автор статті, завершення цього «серіалу» – це ще й гарна новина для президента Олланда: «Містралі» невпинно погіршували відносини з Росією та викликали стійке невдоволення серед деяких європейських партнерів».
Ні Росія, ні її лідер Володимир Путін у світі не користуються ні особливою повагою, ні симпатіями. Такого висновку дійшли експерти дослідницького центру PewReserchCenter, який провів опитування у 39 державах світу.
«Вкрай негативно на її адресу висловлюються в Польщі та Йорданії (в обох країнах – 80%). У першому випадку таке сприйняття є результатом тривалих напружених відносин між двома країнами. А на суспільну думку в Йорданії, вочевидь, вплинуло те, що останнім часом Москва підтримує режим Башара Асада, президента сусідньої Сирії, звідки до них прибувають сотні тисяч біженців. Антиросійські настрої також особливо яскраво виражені в Ізраїлі (74%), Японії (73%), Німеччині (70%) та Франції (70%).
Натомість, пишуть дослідники аналітичного центру, найвищий рівень підтримки Росії відзначається у В’єтнамі (75%). Однак держав, в яких Росію сприймають позитивно понад половина опитаного населення – лише дві: Гана (56%) і Китай (51%).
Тим часом самого Путіна у світі сприймають ще гірше за Росію. Майже 60% респондентів з різних країн у середньому ставляться до Путіна негативно.
«Найбільш критично щодо нього налаштовані мешканці Іспанії (92% йому зовсім не довіряють), Польщі (87%), Франції (86%) і України (84%). Принаймні, критично сприймають Путіна три чверті респондентів в країнах Західної Європи та Північної Америки, а також більшість респондентів в державах Близького Сходу», – пишуть експерти американського дослідницького центру. Натомість, у самій Росії популярність Путіна залишається на стабільно високому рівні – серед росіян рейтинг його підтримки складає 88%, констатують фахівці.