Влада не бажає вирішувати проблему безпритульних тварин, бо наживається на ній. Про це в ефірі програми «Молодь плюс» заявила президент Всеукраїнського фонду захисту тварин Марія Нікіточкіна. За її словами, 85% отруєнь собак Києва скоюють комунальні служби. У міськраді ж стверджують: боротися з жорстокістю тепер будуть по-новому, підключать і нову поліцію.
Марія Нікіточкіна: Кабінет міністрів України ухвалив відповідну установу, де одним із пунктів є така річ. Якщо мер міста побудував притулок, то держава передбачає відшкодування місцевим бюджетам за побудову. Чому органи місцевого самоврядування ігнорують цю постанову? Чому вони нічого не роблять? До речі, колишній мер міста Калуша (Ігор Степанович Насалик), зараз депутат Верховної Ради, перший, хто подав на відшкодування по притулку в Калуші. Мер столиці повинен був також подати такий приклад. У нас в місті три комунальних підприємства, які займаються тваринами. Їх об’єднали в одне, але від перебудови нічого не змінюється. Ті самі регіонали-комунальники, які там сиділи, вони приватизували собі ті самі комунальні підприємства і, на жаль, 5 лютого був страшенний скандал в муніципальному притулку в Бородянці. Там я сфотографувала тварин, що вмирали з голоду.
На зустрічі з волонтерами 5 лютого він взяв місяць на вирішення цієї проблеми. Досі нічого не зроблено
Це було комунальне підприємство Кличка, і я сподівалася на те, що, коли мер Києва приїде до цього притулку, розчулиться і почне вирішувати це питання. Але мер міста повів себе, м’яко кажучи, гірше, ніж тваринана, на зустрічі з волонтерами 5 лютого він взяв місяць на вирішення цієї проблеми. Досі нічого не зроблено. (Кличко, оглянувши притулок Бородянка, де виник скандал, звільнив директора установи Тараса Смурного – ред.)
Притулок «Бородянка» – це відмивання коштів
У Києві на вулиці Автопарковій відведена земельна ділянка, де повинні були побудувати притулок. Ціна питання переїзду собак з Бородянки і купівлі нових вольєрів на Автопарковій, плюс вода і світло – це приблизно 35 тисяч доларів. Тобто цю проблему можна було вирішити за 2 тижні. Але притулок «Бородянка» – це відмивання коштів. Комунальники відмивають кошти на всьому – на стерилізації, на утриманні, на різному.
Волонтери самі по собі вирішують питання, а до держави ми навіть не апелюємо, тому що немає сенсу. Де діваються гроші? От була названа сума – 1,4 мільйона гривень на заробітну плату. 10 працівників, яких я ніколи ніде не бачу: ні в клініці, ні в притулку. Я хочу побачити, хто за що працює і відповідає.
Не може бути в собак комунального підприємства. Може бути притулок чи пряма угода. Стерилізація всюди коштує однаково, тому немає сенсу витрачати фонд на заробітні плати лікарям (для прикладу, Київська міська лікарня ветеринарної медицини, де 50 лікарів лише офіційно числяться, а справді працюють – 3).
Проблема наших притулків у тому, що це не притулки, а концтабори. Там, де відкрили притулки з 2 чи 3 тисячами собак, там жах. Це взагалі заборонено будь-якими нормативними документами. Така кількість тварин – це велика захворюваність та смертність. Держава повинна втрутитись та зробити модель притулку.
Територія притулку має бути розділена на ділянки приблизно по10-15 соток, де вільно бігають від 5 до 15 тварин. Якщо ви закриваєте тварину у вольєрі, без провітрюваності, без прибирання і т. д., вона захворіє. І у 85% випадків це закінчується летально. Це притулки, які не відповідають ніяким європейським стандартам, але ми не можемо їх судити, тому що люди це зробили за власний кошт. Тому дорікати їм за це теж є неправильним. Держава повинна була їм у цьому допомогти: чи державними матеріалами, чи їжею, чи ветеринарними препаратами.
Мене дивує, що мер міста Києва Віталій Кличко вже більше року, перебуваючи на своїй посаді, не хоче ламати цю систему, не хоче шукати спільної мови із захисниками тварин.
85% отруєнь собак міста Києва – це комунальні служби Києва
85% отруєнь собак міста Києва – це комунальні служби Києва. Вони отруїли і списали це на «догхантерів». Так, є 6 чи 8 збоченців, які могли би сфотографувати цих мертвих собак і викласти відразу в мережу на свій сайт. Але вони цього не зробили.
На сьогоднішній день проблема номер один – це початок будівництва притулку на Автопарковій. Не можемо ми їхати за 80 км від Києва в село, де злодії безкінечно крадуть корм собак. Поїздка туди-назад волонтерам обходиться в 400 грн. І люди часто відмовляються допомагати, тому що це ж «муніципальний притулок, а де діваються кошти?» Притулок повинен бути в місті, як зоопарк, де на вихідних завжди безліч відвідувачів. Люди би з радістю їхали в притулок, але лише в тому випадку, якщо він буде доступний.
Треба закрити всі комунальні підприємства і працювати за прямими договорами
Треба закрити всі комунальні підприємства і працювати за прямими договорами. Є приватна ветлікарня, перерахували їй з бюджету за 100 стерилізацій. Прийшли волонтери, сказали: там поганий лікар, давайте з іншою клінікою укладемо угоду.
Але цей чорний «нал», крадіжки, корупція продовжується. Тому нам треба починати зі зміни керівництва КМДА.
Марія Нікіточкіна передала документи щодо, на її думку, зловживань у сфері безпритульних тварин прокурору Києва і каже, що сподівається на відкриття справ.