1240 протитанкових комплексів «Джевелін» мала б отримати від США Україна, яка всередині 90-х позбулася рівно такої ж кількості ядерних боєголовок згідно з Будапештським меморандумом. Таку заяву зробив в інтервʼю американському виданню Wall Street Journal президент України Петро Порошенко. Експерти називають згадану кількість зброї радше символічною, але наголошують, що заклик української сторони до Вашингтона є цілком послідовним. Керівництво США, однак, раніше цього місяця заявляло, що його позиція з цього питання не змінилася.
Протитанковий комплекс «Джевелін» – один із видів озброєння армії США, який ця країна також поставляє на експорт. «Джевелін» зараховують до четвертого покоління зброї, тоді як армія України оснащена переважно зброєю на одне покоління старішою. Американський протитанковий комплекс може уражати системи залпового вогню, фактично будь-яку броньовану техніку, захищені стаціонарні обʼєкти й обʼєкти у повітрі на кшталт гелікоптерів чи безпілотників.
Військовий експерт Сергій Згурець сказав у коментарі Радіо Свобода, що Україні така зброя не завадила б. «Потреба в такому озброєнні є. «Джевеліни» спроможні ефективно знищувати цілі противника, атакуючи у верхню напівсферу. Це – якісна, ефективна зброя», – зазначив він.
Саме про «Джевеліни» казав в інтервʼю Wall Street Journal президент України Петро Порошенко. У розмові з американським виданням глава держави апелював до Будапештського меморандуму, підписаного з Росією, Великобританією та США.
Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський вважає, що цілком справедливо з боку Києва нагадати Вашингтону про зобовʼязання, які вони взяли на себе понад 20 років тому.
Агресія проти України – це повне порушення Будапештського меморандуму, згідно з яким ми мали політичні гарантії своєї незалежностіМикола Сунгуровський
«Від самого початку це питання порушувалося, що агресія проти України – це повне порушення Будапештського меморандуму, згідно з яким ми мали політичні гарантії своєї незалежності в обмін на здачу нашої стратегічної зброї», – наголосив експерт в коментарі Радіо Свобода.
Конгрес зробив усе, що міг – Мазур
На початку липня на слуханнях у комітеті Сенату США з питань збройних сил глава Пентагону Ештон Картер підтвердив озвучену і раніше позицію Вашингтона: рішення США у питанні про надання Україні зброї поки незмінне, Білий дім наразі не погоджується на постачання в Україну летального озброєння.
Активістка української громади США, юрист Ірина Мазур із Філадельфії пояснює у коментарі Радіо Свобода: рішення щодо надання Україні зброї наразі залежить винятково від адміністрації Барака Обами.
Конгрес зробив все, що можна було для того, щоб Україна отримала не лише зброю, але й усе можливе. Питання стоїть у Білому доміІрина Мазур
«Кожного разу, коли ми, українська громада, їдемо у Конгрес зустрічатися з конгресменами і сенаторами, підтримка надання зброї Україні з їхнього боку дуже сильна. На сьогодні Конгрес зробив, напевне, все, що можна було для того, щоб Україна отримала не лише зброю, але й усе можливе. Питання стоїть у Білому домі», – каже вона.
На думку Ірини Мазур, у нинішнього підходу адміністрації Обами до питання постачання в Україну зброї може бути два пояснення. «Перше: Білий дім, президент США не впевнені, що в разі надання зброї вона потрапить туди, куди має потрапити. Говорячи простими словами, Америка має дуже негативний досвід, коли американська зброя потрапляла на інший бік – і через кордон Мексики, і на Близькому Сході», – пояснює представниця української громади США.
Крім того, за оцінкою Ірини Мазур, Обама не бажає поглиблювати протистояння з Росією. «Він зайняв конкретну позицію: не бути проактивним у допомозі Україні. На жаль, американське законодавство влаштоване таким чином, що щодо питань військової допомоги він є головнокомандувачем і всі рішення залежать від нього», – додає вона.
Для мирного вирішення потрібні час і зброя для оборони – експерт
«Коли йдеться про те, що немає воєнного вирішення цього питання, не враховується, що для вирішення мирним шляхом потрібен час, – наголошує експерт Центру Разумкова Микола Сунгуровський. – Час у цій ситуації визначається тим, наскільки співвідносяться військові потенціали сторін-противників. І якщо сторона, що наступає, матиме перевагу, вона просто розчавить сторону, що обороняється».
Водночас військовий експерт Сергій Згурець нагадує, що США продовжують надавати Україні підтримку у нелетальному військовому оснащенні, а також тренують українських військових. Цього, на його думку, не варто недооцінювати. Сергій Згурець також не виключає, що поставка озброєння Заходу Україні може спричинити доправлення на окуповану частину Донбасу чергової «порції» російської зброї і загострення конфлікту.
Раніше цього місяця аналітик впливового Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House (Великобританія) Ендрю Монаґен закликав США «опиратися закликам надати Україні зброю».