Прага – Активіст «Празького Майдану» стверджує, що його побили за підтримку України на цвинтарі під час проведення там акції російських байкерів. Самі ж мотоциклісти виявилися переважно не російськими, а македонськими. Та їм не бракувало у столиці Чехії місцевої підтримки.
У потерпілого роздерта рука. «Це садно. Вони напали на мене тут, росіяни. Ну, ці, колаборанти – то не був росіянин, то був чех. Він тепер стоїть смиренний: «Вибачте», але як він мене тут притиснув до стіни, сволота», – каже Томаш Пешинський, чеський активіст.
Бійці передувала емоційна перепалка з проросійськими активістами, які прийшли на Ольшанський цвинтар у Празі гуртом із байкерами, які називають себе «Нічними вовками». На цьому цвинтарі є поховання радянських воїнів часів Другої світової.
Байкерів прибуло близько двох десятків.
Македонцям і жителям Берліна візи не потрібні
Більшість колективу виявилася громадянами Македонії – 11 осіб, за словами одного з них.
«У нас не було ніяких проблем у дорозі. Пройшли так, тому що нам не потрібні візи. Проїхали від Македонії, потім Угорщина, Словаччина і зараз у Празі», – пояснив мотоцикліст із написом «Македонія» на футболці російською мовою з акцентом.
Скільки в групі байкерів саме російських «вовків», які доїхали до Праги від Москви, лідер колективу Максим Новиков відповісти відмовився.
Я з Берліна. Тому мені не треба було пробиватися через кордонМаксим Новиков
«Цю інформацію я поки Вам назвати не можу, – сказав Новиков. – Я приєднався до колони уже в Німеччині. Я з Берліна. Тому мені не треба було пробиватися через кордон».
Не пояснив лідер «вовків» і того, як саме вдалося байкерам із Росії перетнути кордон Євросоюзу – попри те, що Польща заборонила частині їх проїзд своєю територією. А чоловік, який назвався членом групи супроводу байкерів і мешканцем Москви, сказав Радіо Свобода, що колона заїхала до Євросоюзу «через іншу країну». Однак через яку саме, назвати відмовився.
Вшанування пам’яті чи путінська пропаганда?
Метою акції, за словами байкерів, є покладання квітів до могил радянських солдатів, загиблих у Другу світову війну під час звільнення Чехословаччини.
Це пропагандистська акція режиму Путіна. Пропаганда російського імперіалізму 21-го століттяТомаш Пешинський
За словами чеського активіста Томаша Пешинського, байкери лише прикриваються вшановуванням загиблих воїнів. «Це пропагандистська акція режиму Володимира Путіна. Виправдовуються прикриттям про віддання пошани мертвим, але вони про це не дбають. Це просто пропаганда російського імперіалізму 21-го століття, і ніщо інше», – вважає він.
Підтримати Україну прийшла на Ольшанський цвинтар також чеська письменниця Дженні Новак.
Я тут тому, що вирішила висловити підтримку Україні, на яку напалиДженні Новак
«Я тут тому, що вирішила висловити підтримку Україні, на яку напали, і тому, що мені не подобається, що багато чехів відверто підтримує агресивний і злочинний режим», – каже письменниця.
Із українськими та американськими прапорами проти приїзду «вовків» на Ольшанському протестували троє громадян Чехії. А «георгіївські стрічки» на цвинтарі демонстрували понад дві сотні осіб.
Із прихильниками путінського режиму на цвинтар прибули і три російські телеканали.
У Чехії російських мотоциклістів повинен був приймати мотоклуб RED EYED CRÜE, але в останній момент його представники відмовилися від участі в акції.
25 квітня в Москві стартував мотопробіг «Нічних вовків» низкою країн Європи, приурочений до 70-річчя Перемоги над нацистською Німеччиною. У кількох країнах акція російських байкерів викликала негативну реакцію, її вважають пропагандистською – через дружбу ідейного лідера мотоклубу Олександра Залдостанова з президентом Росії Володимиром Путіним. Залдостанов, на прізвисько «Хірург», є ініціатором руху «Антимайдан» у Росії і входить в число росіян, що потрапили в список нев’їзних до США і Канади. Як заявляє російська опозиція, «Нічні вовки» отримали з бюджету Росії 56 мільйонів рублів.
Польща не дозволила кільком групам «Нічних вовків», що планували дістатися до Берліна до 9 травня, проїхати на свою територію. Іще частину мотоциклістів завернули на литовському кордоні. Кілька віз учасникам мотопробігу анулювала Німеччина. Але заборона не стосується всіх членів багатотисячного клубу.
Німецьке агентство DPA днями передало з посиланням на федеральну поліцію Німеччини, що ніхто з 10 мотоциклістів, які приїхали в неділю з Австрії, не є членом клубу «Нічні вовки». Всі вони, за даними поліції, – родичі учасників мотопробігу по Європі або співчувають їм.