Доступність посилання

ТОП новини

Зберігання наркотиків: покарати не можна лікувати


Україна має надто репресивну наркополітику – Річард Бренсон
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:46 0:00

Річард Бренсон радить Україні переглянути свою наркополітику

Маєш 5 грамів коноплі – готуйся відсидіти за гратами 3 роки. Саме такі наслідки передбачені українським законодавством. Експерти з наркополітики кажуть: українське покарання за зберігання наркотиків жорсткіше за європейське в рази. Натомість радять витрачати державні кошти не на утримування наркозалежних у в’язницях, а на їхнє лікування та адаптацію.

Зберігання наркотиків: покарати не можна лікувати
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

За зберігання понад 5 грамів марихуани українця цілком можуть позбавити волі на 3 роки. Для порівняння: у Нідерландах кримінальна відповідальність починається від 30 грамів, в Австрії – від 20 грамів, у Португалії – від 25 грамів. Також в Україні можна потрапити до в’язниці за зберігання 5-ти тисячних грама героїну. Натомість, у сусідній Росії «поріг» у 100 разів вище – пів грама.

Низка експертів занепокоєні тим, що надмірна криміналізація наркозалежних може лише перешкоджати боротьбі зі згубною звичкою. Закликають переглянути кількість наркотиків, за зберігання яких українець може потрапити за грати, Міжнародний Альянс ВІЛ/СНІД в Україні, глобальна кампанія проти репресивної наркополітики «Підтримати. Не карати» та фахівці Міжнародного фонду «Відродження». Цю позицію підтримує і британський підприємець Річард Бренсон, який є членом Глобальної комісії з наркополітики.

Міліція використовує «ломку» наркоманів, аби «розкривати» злочини – експерти

Наказ Міністерства охорони здоров'я №188 встановлює необгрунтовано низький «поріг», кажуть вони. Утім, згідно з законодавством України та документами ВООЗ, залежність від наркотиків – це хронічна хвороба. Тож застосування такого суворого покарання як ув'язнення є нічим іншим як дискримінацією за ознакою здоров'я.

За словами експерта з наркополітики Павла Скали, правоохоронці часто використовують вразливий стан, «ломку» наркоманів, аби покращити статистику з розкриття злочинів – тиснуть та маніпулюють. Варто також враховувати, каже він, що кожен 10 ув’язнений проходить за наркозлочинністю.

Наші тюрми переповнені не корупціонерами, яких мабуть немає куди саджати. А здебільшого – споживачами, наркозалежними людьми, які вже винесли все з дому
Павло Скала

«Відповідно, наші тюрми переповнені не корупціонерами, яких мабуть немає куди саджати. А здебільшого – споживачами, наркозалежними людьми, які вже винесли все з дому», – додає експерт.

У 20-30-их роках і алкоголь був заборонений законом – Річард Бренсон

Англійський підприємець, засновник корпорації Virgin Group Річард Бренсон, також радить українській владі змінити підхід до поводження з наркозалежними людьми. Він наводить приклад Португалії, яка свого часу відмовилась від подібної суворої криміналізації за зберігання наркотиків та зосередились на лікуванні людей. Окрім того, додає, у 20-30-их роках минулого сторіччя у багатьох країнах світу вживати алкоголь також було заборонено. Утім наразі людство дійшло висновку, що карати – не вихід, додає він.

Окрім того, радить українській владі зважати на корупцію, яка процвітає у правоохоронній системі. Це, на його думку, значно ускладнює ухвалення законних та справедливих вироків у справі зберігання сильнодіючих речовин.

В Україні є корупція і люди страждають від неї. Особливо бідні люди, які не мають грошей відкупитись від міліції. Тож вони, маючи 5 грамів марихуани, можуть піти за грати.
Річард Бренсон

«Ви маєте визнати: в Україні є корупція і люди страждають від неї. Особливо бідні люди, які не мають грошей відкупитись від міліції. Тож вони, маючи 5 грамів марихуани, можуть піти за грати», – каже він.

Гроші краще витрачати на лікування наркозалежних, а не утримання у в’язницях – експерти

Ще один аргумент, який фахівці наводять – прагматичність у витраченні державних коштів. Мова йде про те, що програма замісної підтримувальної терапії коштує держбюджету 3720 гривень на рік для одного пацієнта. Натомість, утримання одного засудженого в колонії – це 13700 гривень на рік. Окрім того, свідчать дані, зібрані експертами, МВС додатково витрачає 22190 гривень на оперативні заходи, слідство та розкриття одного наркозлочину.

Як наслідок, пояснюють експерти, наркозалежні у побутовому житті уникають контактів. А потрапивши за грати, формують у тюрмах певний «інкубатор» хвороб. У замкненій системі швидко розвиваються та поширюються ВІЛ, туберкульоз та вірусні гепатити.

Якщо ж змінити поріг відповідальності, резюмують експерти, десятки тисяч наркозалежних пройдуть лікувальні терапії і зможуть соціалізувати.

В Україні діють нові принципи наркополітики?

Україна досягла серйозного прориву за останні роки у ставленні до наркозалежних. Про це говорить Олег Дзісяк, тимчасово виконуючий обов'язки голови Державної служби з контролю за наркотиками Кабінету міністрів України. Зокрема, каже наразі діють нові принципи наркополітики. Вони базуються на гуманістичному ставленні до хворих: вони є людьми, що мають права та свободи, тож слід допомагати їм повернутись до нормального життя.

Окрім того, додає, лікування та боротьба з криміналом мають діяти паралельно. Утім трапляється, додає Дзісяк, що наркополітика карає не лише залежних, але побічно завдає школи і тим українцям, які потребують наркомісткі препарати саме для лікування. Аби зрушити ситуацію з «мертвої точки» на законодавчому рівні – потрібне сприяння міністерства охорони здоров’я, каже чиновник.

«Потрібні підзаконні нормативно-правові акти, потрібні внесення змін у відомчі накази Міністерства охорони здоров’я», – роз’яснює він.

На наркополітику може суттєво впливати міністерство охорони здоров’я

За інформацією Зоряни Черненко, головного експерта з медичної реформи Реанімаційного пакету реформ, за час керування відомства Олександром Квіташвілі суттєвих зрушень у цій царині не сталось.

«Наскільки мені відомо, жодних рішень не ухвалювалось і не розглядалось. Тобто, це є та робота, яка на сьогодні є актуальною в міністерстві. Можливо не тому, що міністру це не цікаво, а може в нього інші пріоритети», – каже вона.

Остання інформація про діяльність МОЗ у галузі боротьби з наркоманією стосується круглого столу про обіг наркотичних знеболюючих лікарських засобів.

Станом на січень 2015 року в Україні офіційно зареєстровано понад 265 тисяч ВІЛ-інфікованих, а оціночна кількість споживачів ін'єкційних наркотиків в державі складає 310 тисяч осіб.

На цю ж тему:

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG