Тренд «Че там у хохлов?» зародився ще на початку місяця, але піку своєї популярності досяг після спілкування президента Росії Володимира Путіна з народом 16 квітня. Ми прослідкували за тим, як усе починалося і чим закінчилося.
Останній рік Україна і Росія перебувають у стані неоголошеної війни. ЗМІ обох держав прискіпливо слідкують за подіями у сусідів. Щоб переконатися в цьому, можна подивитися, скільки ефірного часу та місця на вебсайтах виділяють Україна та Росія для повідомлень одна про одну.
Останнім часом у соціальних мережах став популярним хештег #четамухохлов, який натякає на надмірну зацікавленість українськими новинами в Росії.
Перші жарти на цю тему з’явилися ще на початку квітня.
Однак після того, як під час «Прямої лінії» президент Росії Володимир Путін чимало часу приділив питанням про Україну, лише наприкінці другої години відповівши на запитання про допомогу родинам, які постраждали від пожеж у Хакасії та Забайкальському краї, соцмережі вибухнули численними жартами та фотожабами із хештегом #четамухохлов.
А хтось навіть створив сайт, де можна дізнатися відповіді на запитання, яке останнім часом найбільше цікавить користувачів соцмереж. Серед відповідей, які дає сайт, є такі:
«в Нацгвардию снимают»
«чистят кулеметы»
«ищут золотой батон»
«из-за дыма не видно»
«следят за курсом рубля»
«мусор лучше б вынес»
За «че там у хохлов?» Фейсбук забанив відомого блогера й поета
Деякі українські та російські поети на хвилі тренду цікавості до новин в Україні вирішили провести поетичний флешмоб. Фейсбук на добу заполонили двовірші, які висміюють надмірну цікавість росіян до подій в Україні.
Тарас Малкович
Пожарнику в Хакасии
Ну очень горячо!
Но все вопит сквозь едкий дым:
«Ну, у хохлов там чё?»
Раздался с неба глас богов:
Ну чо там, чо там у хохлов?
Стою на площади Пяти углов
И думаю: «А как там у хохлов?»
орел российский двухголов
а кстате, чё там у хохлов?
Спросите вы у тишины,
Чей зов торжествен и суров:
«Хотят ли русские войны?»
И «Чё там, чё там у хохлов?»
Український поет, перекладач і блогер Андрій Бондар був одним з найактивніших у цьому поетичному флешмобі, чим, очевидно, допік користувачам із Росії. Отримавши скарги на один із постів письменника, соцмережа на добу забанила його сторінку через вірш: «Хотел спросить у рыбака, как клев, Но вырвалось: «А че там у хохлов?».
Про це повідомив український художник Олександр Ройтбурд:
У правилах для користувачів йдеться, що Facebook видаляє ворожі висловлювання, «які містять матеріали з прямими нападками на людей на основі їхньої раси, етнічної приналежності, національності, віросповідання, сексуальної орієнтації, статі, гендерної приналежності або стану здоров'я чи серйозних захворювань».
При цьому соцмережа запевняє, що дозволяє використовувати «гумор, сатиру чи соціальні коментарі з таких питань».
Ситуація з блокуванням користувача обурила українську блогосферу, тому потік віршиків із хештегом #четамухохлов лише збільшився. Користувачі писали і розміщували їх на сторінці у Андрія Бондаря.
Після розблокування Андрій Бондар на своїй сторінці написав про потребу створити український офіс соціальної мережі: «Справа ж насправді не в мені, а в тому, що кілька мудрагелів у Москві керують українським інформаційним полем за допомогою глобальної соціальної мережі. Кремль використовує найбільшу міжнародну соціальну мережу для того, щоб заткати рота людям у сусідній країні. Facebook – не ЖЖ, не ВК, не «Одноклассники» і не Yandex».
Цю тему порушують вже не вперше.
Раніше українські користувачі стикалися з баном за цитування віршів Тараса Шевченка.