Доступність посилання

ТОП новини

«Якщо Навального посадять, масових протестів не буде» – російський політолог


Олексій Навальний виходить зі спецприймальника після 15 діб адмінарешту, 6 березня 2015 року
Олексій Навальний виходить зі спецприймальника після 15 діб адмінарешту, 6 березня 2015 року

Люблінський суд переніс на 13 травня розгляд справи про заміну Олексію Навальному умовного терміну на реальний

Люблінський суд Москви в четвер переніс на 13 травня розгляд питання про заміну опозиційному політику Олексію Навальному умовного терміну у справі «Кировлеса» на реальний – через те, що Навальному не повідомили про засідання належним чином. З клопотанням про заміну покарання до суду звернулася Федеральна служба виконання покарань, яка вважала, що політик порушив порядок відбування умовного терміну. Олексій Навальний вже двічі був засуджений умовно – вперше на п'ять років у справі «Кировлеса», вдруге – на три з половиною роки у справі «Ів Роше». На думку адвокатів, рішення суду залежить від активності Навального і його прихильників. Політолог Володимир Гельман вважає, що у випадку взяття Навального під варту чекати масових акцій на його захист не варто.

Судове засідання, що почалося з невеликим запізненням, тривало недовго. Адвокат Вадим Кобзєв поскаржився судді на те, що пошта не доставляє опозиціонеру листи, вважаючи, що на отримання ним кореспонденції, як і раніше, діє заборона. Суддя, запитавши самого Олексія Навального, звідки ж він у такому разі дізнався про сьогоднішнє засідання, отримав відповідь – «Зі ЗМІ». Після цього суд задовольнив клопотання захисту і переніс розгляд справи на 13 травня.

Фотографія, зроблена Навальним після проходу до будівлі суду. За повідомленням РІА «Новости», опозиціонер приїхав до суду без речей, які могли б знадобитися йому в СІЗО, і навіть без портфеля з документами:

Федеральна служба виконання покарань не вперше звертається до суду з проханням змінити Олексію Навальному умови утримання. Кілька спроб ФСВП зробила у січні, коли Навальний після вироку у справі «Ів Роше» відмовився дотримуватися режиму домашнього арешту. Відомство вимагало змінити Навальному запобіжний захід і помістити його до СІЗО, однак суд раз-по-раз не приймав до розгляду ці прохання. У березні Федеральна служба виконання покарань звернулася до Люблінського суду з проханням замінити Олексію Навальному умовний термін у справі «Кировлеса» на реальний. Спочатку суд повернув ФСВП заяву через помилки, але на початку квітня з другої спроби взяв до розгляду.

ФСВП вважає, що Олексію Навальному необхідно замінити умовний термін на реальний, оскільки він порушив правила його відбування – отримав 15 діб адміністративного арешту, коли роздавав в метро листівки на підтримку запланованої на 1 березня опозиційної ходи «Весна».

Вони хочуть, щоб в головах у людей було, що у Навального постійно суди. Друге завдання – привчити нас усіх до того, що Навального в будь-який момент можуть посадити, щоб тримати всіх у напрузі
Микола Ляскін​
Поки ми діємо, шансів залишитися на волі в Олексія і у всіх нас більше
Микола Ляскін

​Адвокати опозиціонера прогнозувати результат засідання не беруться і коментують справу коротко: «Або посадять, або ні». Соратник Олексія Навального по «Партії прогресу» Микола Ляскін вважає, що рішення, по суті, від суду не залежить, і міркує про те, чому ФСВП регулярно домагається посилення покарання для Навального: «Вони хочуть, щоб в головах у людей було, що у Навального постійно суди. Неважливо, з якого приводу. При цьому, суди щодо зміни запобіжного заходу влаштовувати досить просто – подавай запит та подавай. Друге завдання – привчити нас усіх до того, що Олексія Навального в будь-який момент можуть посадити, щоб тримати всіх у напрузі. Це як кричати «Вовки-вовки!» Вони щоразу кажуть, що посадять, але не садять. Чи вдасться їм, чи ні, це вже залежить не від них, а, швидше, від нас і від тих, хто ухвалює рішення. Поки ми діємо, поки працюємо, поки всі навкруги бачать, що Олексій Навальний і його прихильники цікавляться цими справами, поки нагорі бачать, що ці кримінальні переслідування не змушують людей опускати руки, то шансів залишитися на волі в Олексія і у всіх нас більше. Як тільки ми опустимо руки – по одному всіх пересаджають».

Микола Ляскін і Олексій Навальний, 2013 рік
Микола Ляскін і Олексій Навальний, 2013 рік

Доцент факультету політичних наук та соціології Європейського університету в Санкт-Петербурзі, політолог Володимир Гельман вважає, що рішення про те, садити чи Олексія Навального у в'язницю, чи ні, ухвалюють вищі ешелони влади:

Вкрай малоймовірно, що влада стикнеться з якимось організованим масовим опором, як це було після вироку щодо «Кировлеса». Організованість опозиції досить низька
Володимир Гельман

– Я не знаю, як керівники президентської адміністрації оцінюють вигідність або невигідність тих чи інших кроків для себе. Реально рішення прухвалює дуже вузьке коло осіб. Я майже впевнений, що особисто глава держави, якщо і не ухвалює рішення, то в курсі розкладів. Виходячи з чого вони вирішують, що вигідно, а що ні, я судити не беруся, однак, якщо умовний термін Навального буде замінений на реальний, я не очікую якогось великого сплеску громадських протестів. Це не означає, що вони не виникнуть колись у майбутньому, але на сьогоднішній день вкрай малоймовірно, що влада стикнеться з якимось організованим масовим опором, як це було після вироку щодо «Кировлеса». Організованість опозиції досить низька. Настрої сьогодні не такі, щоб ми чекали масових появ протесту і великих маніфестацій.

– З іншого боку, у суддів було багато можливостей відправити Олексія Навального до в'язниці, чому Навальний все ще на волі?

– У світлі того, що сталося з Борисом Нємцовим, питання ваше можна навіть посилити: чому Навальний досі ще живий? Якщо з якихось причин влада визнає, що простіше і краще тримати Навального в такому підвішеному стані – у нього брат відбуває реальний термін – вони будуть продовжувати це робити. Якщо в якийсь момент їм спаде на думку, що добре б, якби Навальний відправився на побачення до Нємцова, я думаю, що знайдуться виконавці та механізми для того, щоб це рішення було виконано.

– З Вашої точки зору, наскільки серйозне місце Навальний займає в сучасній політичній системі?

У Навального є потенціал для того, щоб стати серйозним лідером загальнонаціонального масштабу, хоча, звичайно, влада чинить йому усілякі юридичні і політичні перешкоди
Володимир Гельман

– Він публічна фігура, його висловлювання тиражуються в засобах масової інформації. На загальному тлі він найбільш значна фігура опозиції. Всі інші діячі або менш значні або не мають такого впливу, яскравої команди однодумців, яка діє разом з ним. Інші опозиційні діячі, в основному, більше одинаки. У Навального є потенціал для того, щоб стати серйозним лідером загальнонаціонального масштабу, хоча, звичайно, влада чинить йому усілякі юридичні і політичні перешкоди.

З юридичними та політичними перешкодами, про які говорить Володимир Гельман, стикається не тільки Олексій Навальний, але і його оточення. Зокрема, колега Навального по Фонду боротьби з корупцією Георгій Албуров був засуджений до обов'язкових робіт у справі про крадіжку картини з паркану, соратник опозиціонера по «Партії прогресу» Микола Ляскін є фігурантом іншої справи – про шахрайство з грошима на виборчу кампанію Навального в 2013 році. У цій справі також проходять муніципальний депутат від району Зюзіно Костянтин Янкаускас, якому 15 квітня суд продовжив домашній арешт до 11 червня, і підприємець Володимир Ашурков, який отримав політичний притулок у Великобританії. Справа була порушена майже рік тому, і, як каже Микола Ляскін, який перебуває під підпискою про невиїзд, відтоді розслідування практично не зрушило з місця.

Микола Ляскін
Микола Ляскін

Сам Навальний в останні тижні активно включився в політичну діяльність з об'єднання опозиції: напередодні сформована за його участю «Демократична коаліція» оголосила про те, що у 2015 році збирається брати участь у виборах у трьох регіонах Росії.

Оригінал матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG