Доступність посилання

ТОП новини

У «Газпромі» згодні надавати Україні знижки без зміни контракту – російський експерт


Тристоронні газові переговори мають відбутися вже найближчим часом – Єврокомісія

Тристоронні газові переговори у форматі Україна-Росія-ЄС мають відбутися вже найближчим часом, повідомляють у Єврокомісії. Минулого тижні у Брюсселі відбулися технічні переговори на експертному рівні щодо постачання російського палива в Україну після закінченні дії так званого «літнього пакету» домовленостей, підписаних на початку квітня. Що зараз заважає українській і російській сторонам досягнути нових домовленостей, і як довго вони можуть тривати? Про це Радіо Свобода поцікавилося у аналітика російської дослідницької компанії RusEnergy Михайла Крутихіна.

– Тристороння газова зустріч у Берліні мала відбутися ще минулого тижня. Але її відклали на невизначений термін через багато невирішених питань. Що наразі є найбільшою проблемою для досягнення домовленостей?

Українські переговорники хотіли б підписання нового контракту, а у «Газпромі» і російській владі наполягають, щоб діяв старий контракт, підписаний до 2019 року
Михайло Крутихін

– До цього часу позиції сторін не зблизилися. Вони кардинально відрізняються. Українські переговорники хотіли б підписання нового контракту, а у «Газпромі» і російській владі наполягають, щоб діяв старий контракт, підписаний до 2019 року, а певні пільги, які можуть надаватися українській стороні, щоб надавалися раз у квартал чи у півроку окремими рішеннями російського уряду, а не за якимось новим контрактом. Саме тут і є протиріччя. Українці ж розуміють, що це означає бути підвішеними на російському фінансовому гачку.

– Зараз сторони повідомляють про продовження технічних переговорів. Про що це йдеться?

«Газпром» вивчає можливість постачання газу напряму територіям, окупованим сепаратистами на Донбасі, без відома центральної української влади, але з оплатою з боку України
Михайло Крутихін

– Зміст технічних переговорів не розкривається, але є підстави вважати, що тут «Газпром» вивчає можливість постачання газу напряму територіям, окупованим сепаратистами на Донбасі, без відома центральної української влади, але з оплатою з боку України.

Є ще одна технічна тема, яку можуть і мають обговорювати – це реверсний газ, газ, який Україна закуповує в інших постачальників, а не у «Газпрому». «Газпром» наполягає, що це російський газ, допоки він не перетнув кордони Словаччини, Угорщини, Польщі та Румунії. Але тут можуть бути різні тлумачення приналежності цього газу. Технічно це виглядає так: газ йде до пункту його здачі, наприклад, на словацькому кордоні, але Україна за домовленістю зі словацькою стороною, відбирає частину цього газу, платить за цей газ якійсь трейдерській компанії на території Словаччини чи іншої країни, а Словаччина, відповідно, отримує менше газу. Так от, «Газпром» наполягає на нелегальності такої схеми, і наполягає на тому, що якщо Україна хоче отримувати цей реверсний газ, то вона має будувати окремі газопроводи для отримання цього газу у зворотному напрямку через кордон. Звісно, це технічно не дуже логічно і вимога виглядає виключно політичною.

– Нещодавно під час зустрічі з керівником «Газпрому» Олексієм Міллером, президент Росії Володимир Путін заявив, що російська сторона не використовуватиме ціну на газ як інструмент тиску на Україну. Що це було?

Сьогодні заявляється одне, завтра робиться інше. Це вже увійшло у звичку «Газпрому» і тих політиків, які ухвалюють за «Газпром» рішення
Михайло Крутихін

– Я вважаю це виключно політичною заявою. Це риторика, якій не можна вірити, оскільки сьогодні заявляється одне, завтра робиться інше. Це вже увійшло у звичку «Газпрому» і тих політиків, які ухвалюють за «Газпром» рішення. Ми бачимо, що «Газпром» дуже сильно втрачає щодо прибутку і щодо об’ємів газу, який він постачає у західному напрямку. Це в основаному відбувається через те, що абсолютно свідомо «Газпром» ставить перед українською стороною умови, які не можна виконати, і втрачає український ринок, який раніше був найбільшим його ринком, навіть більшим, ніж ринок у Німеччині. У втратах цього ринку є виключно політичні причини. «Газпром» тут виступає виключно, як політичний елемент, а не як комерційна компанія, яка піклується про прибутки своїх акціонерів.

– Всі попередні переговори у тристоронньому форматі щодо «зимового» і щодо «літнього пакету» були тривалими. Як Ви гадаєте, нинішні переговори будуть такими ж?

– Модель, звісно, звична. І, швидше за все, вона повториться. Поки йдуть переговори на експертному рівні, ті, хто реально ухвалює рішення, не беруть участі у переговорах, а іноді, навіть не знають, про що там йдеться. Але коли їм доповідають якою є ситуація, тоді ухвалюються якісь політичні рішення і вони фіксуються на папері.

  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG