Київ – Прожитковий мінімум в Україні наближається до порогу бідності африканських держав, констатують експерти. Якщо співставити прожитковий мінімум українця із стандартами Організації Об’єднаних Націй, то вийде, що за межею бідності проживає більше 80 % населення країни. Як наслідок, люди погано харчуються, а відтак мають проблеми зі здоров'ям. Фахівці радять для покращення ситуації: реформувати податкову систему щодо ввезення і реалізації продуктів, а також компенсувати вартість ліків для населення.
За стандартами ООН, якщо людина витрачає на проживання та продукти харчування менше 5 доларів на день, а на місяць менше 150 доларів, то вона живе за порогом бідності, розповідає народний депутат Андрій Шипко.
Тобто в Україні, за курсом Нацбанку, мінімальна зарплата мала б становити приблизно 3750 гривень, зауважує нардеп. Якщо в африканських країнах поріг бідності 1,25 долара на день, то в Україні прожитковий мінімум на день становить півтора долара.
«Сьогоднішні 1176 гривень прожиткового мінімуму в Україні – це близько 50 доларів на місяць, тобто півтора долари в день. Що таке прожитковий мінімум? Це не тільки харчування, це і проїзд в транспорті, і побутові послуги, і комунальні послуги, і одяг. Зовсім не враховують у прожитковий мінімум медичні послуги та освіту. Якщо проаналізувати ці чинники, то можна зрозуміти, що українці в більшості своїй знаходяться за порогом абсолютної бідності», – говорить Шипко.
Прожитковий мінімум не дозволяє повноцінно харчуватися – дієтолог
Низький рівень доходів не дозволяє українцям повноцінно харчуватися, констатує дієтолог Галина Анохіна. За її словами, раціон населення України є незбалансованим. Здебільшого це жирово-вуглеводне харчування: українці споживають багато хліба, картоплі. Але продуктів тваринного походження у раціоні обмаль – м'яса, яєць, печінки, риби. Така ситуація згубно впливає на здоров’я, особливо на дитяче, зауважує Галина Анохіна.
Наше населення давно знаходиться у стані прихованого голоду. Через це ми можемо втратити підлітків і дітейГалина Анохіна
«За нинішнім споживчим кошиком можна сказати, що наше населення давно знаходиться у стані прихованого голоду, а дехто навіть і цього не може купити. Через це ми можемо втратити підлітків і дітей. При такому поганому харчуванні ми будемо мати дуже великі проблеми, які не можна буде виправити. Помилки, допущені у дітей у період до 14-16 років, не можна виправити ніяким хорошим харчуванням», – наголошує Анохіна.
«Жінки не хочуть народжувати дітей через невпевненість у майбутньому»
Чинне законодавство не спонукає жінку народжувати дитину, вважає Галина Суменкова, мати 5 дітей. За її словами, сьогодні українка не може бутивпевнена в тому, що купить пелюшки, візочок та розрахується за пологовий будинок. Багатодітна мати переконана – не може бути сильною держава, яка йде до Європи, тоді, коли звичайні сім’ї зубожіли.
Кожна жінка, яка бачить дві смужки на тесті, поряд з радістю відчуває шок – а що ж треба продати?Галина Суменкова
«Кожна жінка, яка бачить дві смужки на тесті, поряд з радістю відчуває шок – а що ж треба продати? Сусідка моя продала земельний батьківський пай у селі, хтось продає весь майбутній урожай домогосподарства. Ми з чоловіком продали нашу стареньку машину. Це для того, щоб прийти народити в пологовий будинок і вийти з нього, купивши дитині все необхідне», – говорить Суменкова.
Для подолання проблеми держава має затвердити поняття «межа бідності», а значить встановити поріг неоподаткування на рівні 5 доларів на день (3750 грн на місяць) на кожного члена сім'ї, говорять експерти. Для покращення умов життя українського населення також пропонують знизити податок на ввезення і реалізацію продуктів з 20 до 7 відсотків. А також розробити і впровадити повномасштабну програму з реімбурсації (компенсації вартості ліків для населення).