Фракція партії «Батьківщина» ініціювала проведення зборів коаліції для того, аби визначити стандарти поводження та відносин всередині коаліції. Це стало реакцією на звинувачення депутата Антона Геращенка, який закинув партіям «Батьківщина» і «Свобода», що вони критикують роботу уряду на догоду Росії. Натомість у «Батьківщині» вважають, що колеги по коаліції перейшли від політичного діалогу до відвертого хамства. Про приховані причини конфлікту всередині коаліції Радіо Свобода розповів політтехнолог Сергій Гайдай.
– Обмін обвинуваченнями між «Народним фронтом» і «Батьківщиною» – це непорозуміння чи ознака того, що коаліція переживає серйозну кризу?
– Я би сказав, що коаліція переживає невелику кризу, яка може перерости у велику. Природа цієї кризи в тому, що українські партії та політичні сили не мають ідеологічної основи і не об’єднуються на основі чи то єдиної програми, чи то єдиної ідеології. Натомість вони мають свої інтереси, а ці інтереси завжди є конкурентними. Так було завжди, скільки є український парламент. От, пам’ятаєте, Юлія Тимошенко, перебуваючи у владній коаліції, завжди була внутрішньою опозиціонеркою.
– Як же за таких умов визначити лінії розмежування?
Ті, хто при владі, розуміють, що вони мають всередині коаліції внутрішню опозицію. І саме це народжує ті процеси, які ми сьогодні бачимо
– Сьогодні влада, яка бере на себе відповідальність і, на жаль, не справляється з реформами в країні – вона втрачає рейтинги. Але так сталося, що частина партій в коаліції несе відповідальність за те, що відбувається – «Народний фронт», «Блок Петра Порошенка». А частина, будучи в коаліції – цих рейтингів не втрачає. І саме по цій лінії іде розкол. Тому що частина коаліції розуміє: якщо вони й надалі залишатимуться біля влади, то вони також втрачатимуть довіру виборців. А ті, хто при владі, розуміють, що вони мають всередині коаліції внутрішню опозицію. І саме це народжує ті процеси, які ми сьогодні бачимо.
– Те що пропонує «Батьківщина» – зібрати раду коаліції та обговорити формат відносин – це допоможе здолати оцю маленьку кризу яка може перерости у велику?
Українські політики не дуже вміють домовлятися
– Вони можуть домовитися, як, наприклад, домовився з Коломойським Порошенко. Але, на жаль, українські політики не дуже вміють домовлятися.
– А Вас не дивує, що у нас зараз такий парламент, де найбільші конфлікти відбуваються не між більшістю та опозицією, а всередині коаліції?
– Ні, мене це не дивує – це нормальна українська традиція. Юлія Тимошенко свого часу була у внутрішній опозиції до Віктора Ющенка, хоча вони разом були при владі…
– Але в чому ж тоді інтерес опозиції?
Реальна мета опозиції – «Опозиційного блоку» і декількох парламентських угруповань – саме в нових парламентських виборах
– У цьому парламенті опозиція залишилася зовсім без керівних посад у комітетах і без реальної влади. Думаю, що реальна мета опозиції – «Опозиційного блоку» і декількох, скажімо так, парламентських угруповань – саме в нових парламентських виборах.