Олена Поляковська
Керівник московського відділення партії РПР-ПАРНАС Ілля Яшин після смерті Бориса Нємцова взяв на себе координацію роботи з відновлення доповіді «Путін і війна». За його словами, проблема не тільки в тому, щоб відновити матеріали, зібрані Нємцовим, але і в тому, щоб всі представлені в доповіді дані були підкріплені документами та свідченнями людей.
Частина родичів отримала компенсацію минулого року – виплачувалося близько 3 млн рублів. При цьому з усіх були зібрані розписки про нерозголошення під загрозою кримінального переслідуванняІлля Яшин
«У нас дві основні проблеми, – говорить Ілля Яшин. – Перша – нам справді довелося буквально по крихтах відновлювати ті матеріали, які вдалося зібрати Нємцову. Бо одразу після його вбивства в його квартирі, а на наступний день і в його офісі були проведені обшуки. Слідчі вилучили значну частину всіх архівів, всіх документів, не тільки пов'язаних з підготовкою цієї доповіді, але і взагалі всього того, що їм вдалося знайти, включаючи комп'ютери, папери, особисті записи, блокноти. Все це пояснювалося інтересами слідства. Значну частину матеріалів нам вдалося відновити, на основі цього ми, власне, й почали написання доповіді. Інша проблема полягає в атмосфері страху, якою оповита вся історія з відправкою російських військ. Судячи з усього, там загинула значна кількість солдатів. Родичі страшенно бояться говорити про обставини загибелі членів своїх сімей, які поверталися в цинкових трунах з позначкою «вантаж-200». Частина родичів отримала компенсацію минулого року – виплачувалося близько 3 млн рублів. При цьому з усіх були зібрані розписки про нерозголошення під загрозою кримінального переслідування. Цього року обіцяні компенсації виплачувати припинили, родичі невдоволені, звичайно, нарікають, але говорити про це публічно вони все одно бояться».
Серед тих, хто, за словами Іллі Яшина, допомагає в роботі над доповіддю, – псковський депутат Лев Шлосберг. Бере участь у його відновленні і Леонід Мартинюк, який був співавтором двох попередніх розслідувань Бориса Нємцова про корупцію. Мартинюк каже, що для нього принципово, щоб остання робота Нємцова побачила світ.
Для мене було важливо, щоб у Бориса Нємцова ця доповідь вийшла. Я готовий був брати участь у її створенні в будь-якій якості – співавтора, просто консультанта чи помічникаЛеонід Мартинюк
«Я йому пересилав різні посилання на свідчення очевидців, які знаходяться або на Донбасі, або повернулися з Донбасу і перебувають десь в Росії, або якісь свідчення про похорони загиблих на Донбасі. Я не можу сказати, що у нас були якісь з ним домовленості про те, що це буде за формат, якого розміру має бути доповідь, чи буду я співавтором, чи не буду – для мене це було принципово. Для мене було важливо, щоб у Бориса Нємцова ця доповідь вийшла. Я готовий був брати участь у її створенні в будь-якій якості – співавтора, просто консультанта чи помічника».
Про що говорив Борис Нємцов? Що більшість росіян, згідно з опитуваннями «Левада-центру», вважають, що Росія не повинна втручатися в конфлікт на Донбасі. І ця ж більшість вважає, що там немає російських військ. Тому Борис Нємцов вважав, що якщо цій більшості пояснити, що в Україні справді є російські війська, то і думка росіян щодо Путіна може змінитисяЛеонід Мартинюк
За словами Леоніда Мартинюка, Нємцов брав близько до серця те, що відбувається в Україні: «Для нього Україна була другою рідною країною. Він там навіть певний час був радником президента Ющенка. Я думаю, для нього війна з Україною була не меншою трагедією, ніж, наприклад, для мене, етнічного українця з російською освітою, російським громадянством. Це як війна між двома частинами мене самого, це щось ненормальне. Про що говорив Борис Нємцов? Що більшість росіян, згідно з опитуваннями «Левада-центру» (а тільки цій соціологічній службі він довіряв), вважають, що Росія не повинна втручатися шляхом введення військ в конфлікт на Донбасі. І ця ж більшість вважає, що там немає російських військ. Тому Борис Нємцов вважав, що якщо цій більшості пояснити, що в Україні справді є російські війська, то і думка росіян щодо Путіна може змінитися. А Путін – це людина, яка реагує тільки на загрози для зміни його рейтингу. Тому, якби Путін зрозумів, що подальша війна з Україною загрожує йому втратою рейтингу і втратою влади, він міг би припинити цю війну або звести її до якихось мінімальних дій без участі російських військ» – пояснює Леонід Мартинюк.
Ми знаємо, що цей конфлікт залежить від Кремля. Завтра Кремль вирішить, що не треба, щоб на Донбасі йшла війна, – і післязавтра цієї війни вже не будеЛеонід Мартинюк
«Мета Бориса Нємцова була припинити щоденну загибель людей у братській країні. Ми знаємо, що цей конфлікт залежить від Кремля. Завтра Кремль вирішить, що не треба, щоб на Донбасі йшла війна, – і післязавтра цієї війни вже не буде. А через два тижні там відновляться мир і порядок і будуть працювати органи української влади» – каже Мартинюк.
Робота над доповіддю триває досить активно, однак Ілля Яшин в інтерв'ю Радіо Свобода сказав, що імена тих, хто завершує розпочату Борисом Нємцовим доповідь, будуть оприлюднені дещо пізніше.
Доповіді Нємцова – це завжди були документи, в яких кожне слово було підтверджено посиланням, документально. І цей стиль ми намагалися зберегти під час підготовки нового текстуІлля Яшин
«Я поки не буду розкривати деталі. Ближче до справи ми представимо нашу команду. Там близько 10 людей, в основному, це громадяни Росії, люди, які живуть в Росії, хоча є й ті, хто змушений був емігрувати. Це дуже компетентні люди з великим досвідом журналістських розслідувань. Серед них є люди з досвідом роботи в урядових структурах, які звикли за свої слова відповідати. Для нас це дуже важливо. Тому що доповіді Нємцова – це завжди були документи, в яких кожне слово було підтверджено посиланням, документально. І цей стиль ми намагалися зберегти під час підготовки нового тексту».
Соратники Бориса Нємцова розраховують, що вже в середині квітня доповідь «Путін і війна» побачить світ.
Оригінал матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода