Емір Достім, Інна Аксьонова
Після невдалого курортного сезону минулого року кримська влада сподівається виправити становище в нинішньому році. «Міністр курортів і туризму» Олена Юрченко вже повідомила про зростання кількості відпочивальників на півострові з початку 2015 року. При цьому «чиновниця» акцентувала увагу на низьких цінах у Криму в порівнянні з Єгиптом і Туреччиною. Її попередник на цій посаді Олександр Лієв менш оптимістичний в оцінках. Він вказує на те, що відсутність транспортного сполучення, а також перетворення Росією півострова на мілітаризований регіон, ставлять під питання перспективи туристичної галузі.
На 19 березня 2015 року в Криму відпочили 142 тисячі туристів, що на 60% вище рівня аналогічного періоду минулого року. Таку інформацію озвучила «міністр курортів і туризму» Криму Олена Юрченко на прес-конференції в Сімферополі.
«У 2015 році ми очікуємо, що Крим відвідають не менше 4,3 млн туристів, і що основний потік складуть громадяни Російської Федерації. Але із загальної кількості туристів частка громадян інших країн, насамперед, СНД, збільшиться до 20-23%», – розповіла Юрченко.
Нагадаємо, в 2014 році, за інформацією «мінкурортів» півострова, Крим відвідали близько 4 млн осіб. Більшість – туристи з Росії. Потік росіян збільшився втричі. У 2013 році Крим відвідали близько 6 млн осіб.
Що стосується зарубіжних туристів, то, на думку «міністра», давати якісь прогнози вкрай складно. «Я можу говорити про ті події і справи, якими ми сьогодні володіємо. Пройшли переговори з делегацією з Каталонії. Вони готові розглядати Крим як територію для відпочинку, готові вкладати не тільки інвестиції, але й привозити туристів. У рамках січневого форуму відбулися переговори з делегацією з Фінляндії та Естонії, взаємини у нас в цьому напрямку тривають. Провели переговори з представниками Німеччини, Білорусі», – зазначила Юрченко, не ставши акцентувати увагу на цифрах.
1500 рублів на день
У 2015 році кількість днів перебування одного туриста в Криму, за словами Юрченко, збільшиться до 14-ти. Міністр також зазначила, що цього року, за попередніми даними, середня ціна дня перебування туриста складе близько 1500 рублів (25 доларів). «У середньому, ціна відпочинку в Криму в 2015 році в півтора рази менша, ніж в Єгипті, в два рази менша, ніж в Краснодарському краї, і в 2-2,5 рази менша, ніж у Туреччині», – підкреслила вона.
Юрченко вважає, що в цілому прибуток від туристичної галузі за підсумками 2015 року може скласти не менше 125 мільярдів рублів (близько $ 2 млрд). «Більш точні цифри нам будуть зрозумілі після входження в активний сезон, коли завершать свою реєстрацію індивідуальні підприємці та приватні особи», – розповіла міністр.
«Ціна розміщення в активний період туристичного сезону, з 1 травня до 1 листопада, – йдеться ціну стандартного номера на одну людину на добу – від 1700 рублів. Сюди входить три-чотириразове харчування, а також базовий набір медичних послуг», – додала Юрченко. У дитячих санаторно-курортних закладах, за інформацією «міністра», проживання на добу коштує від 1180 рублів.
За прогнозами мінкурортів, близько 52% туристів будуть діставатися до Криму авіатранспортом, 45% – через Керченську поромну переправу.
Серед регіонів перевагою для туристів залишається Південний берег Криму. «Але це поки нормально, тому що російського туриста на Південний берег Криму веде й історична генетична пам'ять», – пояснила Юрченко.
Вона також прогнозує, що до 30% збільшиться затребуваність західного узбережжя Криму, і до 20% – східного.
Лієв: Сьогодні нічого не зроблено
Екс-міністр курортів і туризму Криму Олександр Лієв, який залишив посаду в березні минулого року і переїхав з родиною до Києва, навпаки, скептично оцінює перспективи туристичної галузі Криму. На його думку, прихід великих світових готельних мереж, простота і невеликі податки для ведення приватного готелю, збільшення потоку туристів до рекордного показника в 2013 році – 6,13 млн – це все в минулому. За словами екс-міністра, реалії Криму – показник туристичної активності в півтора мільйона відпочивальників, відсутність транспортного сполучення та бажання готуватися до сезону.
Реалії Криму – показник туристичної активності в півтора мільйона відпочивальників, відсутність транспортного сполучення та бажання готуватися до сезонуОлександр Лієв
«Туристична галузь – це сезонна галузь, і цілий рік вона готується. Це великий комплекс робіт, це сотні тисяч людей, це великі гроші, які вкладалися в підготовку сезону. Сьогодні нічого не зроблено. Це пов'язано з падінням туристичного потоку в минулому році, це пов'язано з окупацією і захопленням об'єктів, це пов'язано з тим, що там відсутня банківська система, яка давала короткострокові кредити, щоб запустити курортний сезон.
Українські банки розуміли кримську специфіку і розробляли спеціальні умови кредитування на підготовку до прийому туристів, сьогодні ця можливість зниклаОлександр Лієв
Українські банки розуміли кримську специфіку і розробляли спеціальні умови кредитування на підготовку до прийому туристів, сьогодні ця можливість зникла. Це велика трагедія, турсезон принесе чергове розчарування», – вважає Лієв.
«Крим міг бути чорноморським Сінгапуром»
Лієв зазначив, що від транспортного сполучення безпосередньо залежить успішність туристичного сезону. Так, у 2013 році перевезення пасажирів здійснювали 90 пар поїздів, а 5 кримських портів були готові конкурувати з Одесою.
«Транспортна галузь давала Криму досить велику, порівняно з іншими галузями, дохідну частину і мала хорошу перспективу. Цю перспективу ми розглядали спільно з Китаєм, ми залучали турецьких фахівців, які планували інвестиції, були експерти з Канади, США, які були готові до вкладання коштів і бачили перспективи в Криму. Крим міг бути чорноморським Сінгапуром», – сказав Лієв.
Реалїї Криму, зазначив екс-міністр, – це нуль проїздів, проблема поромної переправи, черги автотранспорту біля контрольних пунктів на в'їзді до Криму, і тільки схеми оренди літаків дозволяють деяким авіакомпаніям нарощувати оберти.
«Непотоплюваний авіаносець»
Олександр Лієв, який є персоною нон-грата в Криму, розповів, що в рідному для нього Армянську сьогодні розгорнутий табір російської армії, і це єдине, за рахунок чого виживає місто.
Крим перетворюється на непотоплюваний авіаносець. І це ціла стратегія, яку втілює російська влада. Ні туризм їм не потрібний, ні аграрний сектор, ні соціальна сфераОлександр Лієв
«Крим перетворюється на непотоплюваний авіаносець. І це ціла стратегія, яку втілює російська влада. Ні туризм їм не потрібний, ні аграрний сектор, ні соціальна сфера», – зробив висновок колишній міністр.
У той же час, за словами Лієва, зв'язок з Кримом не можна розірвати, єдиний варіант для України – це комунікація.
«Креативний клас – це сотні тисяч людей, які підтримують Україну, креативний клас – це єдина надія України повернути Крим, робити ставку потрібно на них. Але для цього потрібно розуміти стратегічно як цей клас залишити за Україною», – додав Лієв.
На думку екс-міністра, Україні не потрібно розривати зв'язок із Кримом, в тому числі, й туристичний. Якщо Україна хоче повернути Крим, потрібно шукати контакти, вважає експерт.
Оригінал матеріалу – на сайті «Крим.Реалії»