Київ – 20 березня світ відзначає День щастя. Таке cвято три роки тому запровадила Генеральна асамблея ООН, визнавши щастя одним із завдань державної політики. У світовому рейтингу щасливців, який склали на замовлення ООН позаторік, українці опинилися на 87 місці, обігнавши латвійців та поступившись росіянам. Як змінилося розуміння щастя за останній час і що потрібно, щоб не втратити оптимізму у складний для країни період – розповідають солдат, волонтер і психолог.
Щастя – це можливість дбати про інших: свою сім’ю та своїх військових, вважає боєць загону спецпризначення Сергій. Чоловік перебуває у зоні бойових дій майже рік, пройшов бої за Донецький аеропорт та Дебальцеве і скоро вперше за цей час поїде у відпустку та побачить рідних.
«Грандіозно – вберегти чуже життя, дати життя, керувати своїм життям. Це моє розуміння щастя – бути учасником цих всіх процесів, особливо важких зараз. Або сісти і подумати: я зробив так, що сьогодні всі лишилися живі. Тоді я відчуваю, що я щасливий. Якщо маєш сьогодні можливість мирно поспати – і тому треба радіти» , – каже Сергій.
За його словами, цивільні люди не цінують дуже багато того, чого не мають ті, хто на війні чи ті, хто втратив домівку.
«Вони можуть піти прогулятися, подзвонити своїм батькам не у відведений час, їм не треба ховатися чи намагатися вберегти своє життя. Людина так побудована, що починає цінувати тоді, коли втрачає. Треба просто сісти подумати: що у мене є? Може, це мене і робить щасливим?», – вважає боєць української армії.
Коли ми бездіяльні, ми не будемо щасливі – психолог
21-річна волонтерка Ярослава Гурбик стверджує: розуміння щастя, як і інших життєвих цінностей, за останній рік змінилося кардинально. Ярослава – один із організаторів акції «Передай привіт героєві», а також благодійних концертів у київських школах. Разом із ансамблем «Візінова» дівчина збирає допомогу для українських солдатів та передає бійцям листи, написані дітьми.
«Один із факторів, який робить мене надзвичайно щасливою – це розуміння того, що я народилася у такій великій країні, належу до такого великого народу, який показав, що прагне, може відстояти себе, буде боротися за свою свободу, незалежність», – розповідає дівчина-волонтер.
Навіть коли у країні триває війна і гинуть люди, не можна вважати, що ви не маєте права бути щасливими, каже практичний психолог, член Асоціації психологів України Олена Онащук. У психології сутність щастя – це, зокрема, і вміння знаходити гарні моменти у теперішній час. Аби не втратити оптимізму та наснаги, психолог радить насамперед працювати – ставити перед собою реальні завдання і виконувати їх.
Треба заповнювати життя справами, які цікаві вам. Коли ми бездіяльні – ми не будемо щасливіОлена Онащук
«Треба заповнювати життя справами, які цікаві вам. Коли ми бездіяльні – ми не будемо щасливі. І бажано розуміти, на що ми можемо вплинути, на що не можемо… Навіть якщо ми не робимо якихось активних дій, але навіть те, що ми працюємо, виховуємо дітей – це теж важливо», – зазначає психолог.
20 березня для відзначення Дня щастя обрали невипадково. День весняного сонцестояння символізує те, що усі люди світу мають однакове право на щастя та добробут. Всього у календарі міжнародних днів ООН – більше ста свят.