Шостого лютого в Одесі спрацював один саморобний пристрій та ще два було знешкоджено працівниками МВС України. Один із них міг, імовірно, знищити цілий потяг.
Вибух стався між 3-ю та 4-ю годинами ранку, повідомляє прес-служба ГУ МВС України в Одеській області. На першому поверху будівлі, яка постраждала від вибуху, розташоване відділення «ПриватБанку». Прес-офіцер ГУ МВС в Одеській області Володимир Шаблієнко повідомив Радіо Свобода, що це вже не перший напад на це відділення. У травні його намагались підпалити.
«Ще тоді ми закликали банк посилити заходи безпеки, встановити камери, але вони цього не розбили. Винних ми не найшли, але тоді це було більш схоже на хуліганство – вікно чимось підпалили», – розповів Шаблієнко.
Шостого лютого злочинці використали безоболонковий вибуховий пристрій еквівалентною міцністю близько 200 грамів тротилу. Внаслідок вибуху ніхто з людей не постраждав, пошкоджень зазнала лише будівля та автівка, яка стояла біля відділення. Як повідомляло Радіо Свобода, раніше вибуховий пристрій розмістили під газовою трубою.
За словами Шаблієнка, це вже восьмий вибух в Одесі за останні місяці, більшість із них розслідує Служба безпеки України. «Ми розслідуємо два з них – сьогоднішній та від 16 січня, коли був вибух біля відділення банку «Діамант». Там були зовнішні камери, але перевірка відео поки нічого не дала», – зауважив прес-офіцер.
Ще одне відділення «ПриватБанку» не постраждало
Вже за кілька годин, о 8-й ранку, міліцію повідомили про мінування ще одного відділення «ПриватБанку» в Одесі. Як повідомляє прес-служба, підозрілу коробку залишили біля дверей відділення. Його знешкодили міліцейські спеціалісти вибухотехнічної служби
«Це був саморобний вибуховий пристрій із електронними частинами. Мабуть його планували підірвати на початку робочого дня. Міцність поки оцінити важко – банку із вибухівкою відправили на експертизу», – повідомив прес-офіцер.
Банк пообіцяв грошову винагороду за будь-яку інформацію, що призведе до піймання винних у вибухах – 50 тисяч гривень.
«До банку не поступало ані листів, ані дзвінків із погрозами. Ми, звісно, запровадили низку заходів підвищеної безпеки, в першу чергу технологічних, які стосуються логістики відеоспостереження, охоронних систем тощо. Також проводимо роботу серед персоналу та клієнтів, як реагувати на підозрілі предмети», – повідомила Радіо Свобода керівник київського прес-офісу «ПриватБанку» Світлана Ошерова. За її словами, сума заданих збитків поки невідома, але відбудування офісу вже почалось. Через вибух постраждали в основному вікна та двері.
Ще один теракт планували на залізниці
Ще за кілька годин новий вибуховий пристрій знайшли на залізничних коліях – про нього повідомив один із диспетчерів Одеської залізничної дороги. Його також було знешкоджено.
«Це був саморобний вибуховий пристрій, який заклали під однією з рейок. На перегоні «1310 км» – «Одеса-Порт» їздять як пасажирські, так і вантажні поїзди, але головним чином вантажні – до Одеського морського порту», – повідомили в прес-службі УМВС України на Одеській залізниці.
Місцеві ЗМІ, із посиланням на власні джерела у МВС, повідомляють, що міцність пристрою була еквівалентна 3 кілограмам тротилу, отже його можна було використати для знищення цілого потягу.
Раніше на одеській залізниці вже тричі лунали вибухи – 29 вересня та 24 грудня 2014 року, а потім 3 січня 2015 року.
В Одесі існує «проросійське підпілля» – журналіст
Одеська журналістка Віра Запорожець довго вважала, що видимість загрози створювалась штучно.
«Поки я не побачила матеріалів справи по одному з вибухів у «ПриватБанку», я вважала, що це не насправді. Але потім я побачила справи та самих фігурантів. Один з них був неповнолітнім, а два інших щирі «новороси» та вважали, що борються із Коломойським», – наголосила вона.
Запорожець також нагадала, що днем раніше, 5 січня, в українських ЗМІ з’явилася інформація про те, як голова Одеської облдержадміністрації Ігор Палиця, якого вважають людиною олігарха Ігоря Коломойського, обговорює можливі корупційні схеми на митниці із народним депутатом Віталієм Хомутинніком.
«Проросійське підпілля в Одесі дійсно існує, причому розвинуте. Але інсценувати такі речі також доволі легко», – наголосила журналістка.