Влаштувати бойкот виступам у січні на сцені Нью-Йорка велетам російської класичної музики Валерію Гергієву та Анні Нетребко обіцяють проукраїнські активісти в США. Диригент Гергієв, який розпочинає концерти вже цього тижня, раніше відзначився у ЗМІ підтримкою анексії Росією Криму, а до Нетребко мають претензії через її публічну появу разом з лідером сепаратистів на сході України.
Активіст Юлія Ходор-Белобородова заснувала громадську групу «Мистецтво проти агресії» і каже, що акції протесту матимуть вигляд пікетувань, а також буде і «несподіванка» для Гергієва з його оркестром Маріїнського театру з Санкт-Петербургу, який розпочинає двотижневі концерти в Бруклінській академії музики. Перший виступ – виконання «Зачарованого мандрівника» композитора Родіона Щедріна.
«Ми хочемо зробити так, що коли ці артисти з’являються на Заході, щоб публіка знала про їхню діяльність», – каже Ходор-Белобородова в інтерв’ю Радіо Свобода.
Минулого року Гергієв підписав відкритого листа, надрукованого Міністерством культури Росії, «твердо» підтримуючи дії Кремля в Україні.
«Ми б хотіли просвітити людей, що Гергієв є одним з музикантів, які підписали того відомого листа, бо багато людей не знають про його позицію», – каже Валентина Бардакова, вчитель з Нью-Йорка, яка долучилася до організації акцій протесту.
Понад 100 людей вже зголосилися у Фейсбуці вийти на акцію 14 січня поблизу Бруклінської академії музики, а Ходор-Белобородова сподівається, що перед кожним концертом буде пікет, принаймні з кількох десятків протестувальників.
«Ми плануємо дати про себе знати під час усіх або більшості концертів», – каже Ходор-Белобородова, яка мешкає у Бостоні і родина якої емігрувала до США з Києва в 1990 році.
Більшість членів ООН не визнають анексії Росією Криму, в той час, як українські, американські та європейські представники звинувачують Кремль у підтримці сепаратистів на сході України – Москва це заперечує. В ООН стверджують, що в результаті військових дій між українськими силами та проросійськими сепаратистами загинуло понад 4,600 людей на сході України від моменту початку конфлікту у квітні минулого року.
Сопрано і сепаратист
Активісти також планують протестувати пізніше цього місяця проти виступів у Метрополітет-опері в Нью-Йорку сопрано Анни Нетребко, яка буде зіркою в опері Чайковського «Іоланта», коли диригуватиме оркестром Гергієв.
Нетребко, яка підтримувала Путіна під час виборчої кампанії 2012 року, потрапила під шквал критики минулого місяця, коли з’явилася на публіці разом з Олегом Царьовим, одним з лідерів проросійських сепаратистів сходу України. На фото Нетребко разом з Царьовим тримає прапор так званої «Новоросії».
Нетребко заперечує, що зустріч з Царьовим мала політичний характер, а метою була лише передача мільйона рублів Донецькому театру опери та балету. Донецьк перебуває під контролем сепаратистів і передача грошей через лідера сепаратистів, пояснювала Нетребко, гарантувала, що кошти таки дійдуть до театру. «Пожертва не є політичним актом», – заявила тоді Нетребко.
Ця заява все одно не зупинить протестувальників у Нью-Йорку. Ходор-Белобородова та її колеги минулого місяця закликали Метрополітен-оперу скасувати всі майбутні виступи Нетребко.
Метрополітен-опера через представника відділу із зв’язків з громадськістю заявила, що «вірить у свободу висловлювань» і «не повинна погоджуватись з особистою точкою зору тих, хто виступає на сцені».
«Ми підтримуємо пані Нетребко як одну з провідних оперних співачок світу і ми пишаємось її виступами в Метрополітен-опері», – заявила нью-йоркська опера.
Ані Метрополітен-опера, ані Бруклінська академія музики не відгукнулись на прохання Радіо Свобода прокоментувати ситуацію.
«Нічого, окрім захоплення»
Плановані акції протесту не будуть першими політичними акціями проти Гергієва та Нетребко у Сполучених Штатах.
Борці за права геїв перервали у вересні 2013 року оперу Чаковського «Євген Онегін» в Метрополітен-опері, коли на диригентському подіумі був Гергієв, а Нетребко співала після заборони у Росії «пропаганди» «нетрадиційної» орієнтації серед російської молоді.
Активісти також збиралися поблизу Карнегі-холу в Нью-Йорку в жовтні 2013 року – знову з протестом проти дискримінаційного закону, який обмежував права ЛГБТ-спільноти у Росії.
Менш, аніж за місяць після анексії Криму Росією, протестувальники знову зібралися в Нью-Йорку біля Карнегі-холу під час виступу Гергієва, і як писала газета «Нью-Йорк Таймс», вигукували гасла «Карнегі найняв путінську ляльку!» та «Гергієв, забирайся з Нью-Йорка!».
Газета зауважила, що сама «публіка не виказувала нічого, окрім «захоплення Гергієвим та його виступами, очевидно, без жодного стосунку до його політичних поглядів».
Над матеріалом працювали Carl Schreck та Ростислав Хотин.