Доступність посилання

ТОП новини

Звіт Ради Європи: «Беркут» катував протестувальників


«Беркутівці» під час наступу на протестувальників. Київ, 22 січня 2014 року
«Беркутівці» під час наступу на протестувальників. Київ, 22 січня 2014 року

Причетність Росії до дій проти Євромайдану не доведена – звіт

Дії українських силовиків щодо протестувальників під час подій річної давності на Євромайдані можна кваліфікувати як «катування». Про це йдеться у звіті Комітету з запобігання тортур Ради Європи, оприлюдненому 13 січня за згодою української влади. Разом з тим, за словами доповідачів, вони не можуть ні підтвердити, ні спростувати, що у тих подіях брали участь представники іноземних спецслужб, що тодішня влада фінансувала «тітушок» та була причетна до викрадення активіста Автомайдану Дмитра Булатова.

Поведінка підрозділу спеціального призначення «Беркут» та внутрішніх військ щодо протестувальників Євромайдану у певних випадках може бути кваліфікована як «катування», «яке проводилося з дозволу, за участю чи сприяння посадових осіб правоохоронних органів». «У низці випадків серйозність порушень щодо прав затриманих була такою, що дозволяє говорити про тортури», – мовиться у звіті Ради Європи.

У документі йдеться, що жорстокість застосовувалася зокрема під час затримань, деяких допитів і доправлення до МВС. Доповідачі Ради Європи також критикують тодішню українську владу за ненадання важкопораненим затриманим необхідної медичної допомоги, та називають це «нелюдським і таким, що принижує гідність».

У звіті також відзначили недостатність дій української прокуратури з розслідування цих випадків. «Попри те, що багато важливих кроків було зроблено, є й істотні недоліки, такі як відсутність у багатьох випадках судово-медичної експертизи і затримання із затвердженням суддями необхідних слідчих дій», – мовиться в документі. Тож, на думку доповідачів, багато розслідувань «зайшли у глухий кут».

У звіті виокремлюються так звані «сірі зони». Це стосується можливої присутності іноземців серед українських силовиків, які були виставлені на противагу протестам у Києві. За словами доповідачів, українська влада не змогла ні підтвердити, ні спростувати підозри делегації щодо цього. Також доповідачі називають «сірою зоною» підтримку тодішньою українською владою так званих «тітушок» та причетність колишньої влади до викрадення та побиття активіста Автомайдану Дмитра Булатова. На думку доповідачів, ці питання потребують детальнішого розслідування.

Докази про причетності російських спецслужб і фінансування «тітушок» є – Пашинський

Сергій Пашинський
Сергій Пашинський

Голова парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони Сергій Пашинський, депутат від «Народного фронту», був активним учасником подій на Євромайдані. В інтерв’ю Радіо Свобода він каже, що здивований положенням звіту про неможливість довести причетність колишньої влади до фінансування «тітушок».

Щодо «тітушок, є сотні годин відеозаписів, є з ними інтерв’ю, є фіксація – хто їх наймав, що вони робили
Сергій Пашинський

«Щодо «тітушок», то тут не потрібно бути слідчим, – говорить Пашинський. – Тут є сотні годин відеозаписів, є з ними інтерв’ю, є фіксація – хто їх наймав, що вони робили. Чесно кажучи, я тут здивований. Видно, в експертів не було часу розібратися в тій інформації, яку їм надали».

Також Сергій Пашинський називає «незрозумілим» положення звіту щодо неможливості довести присутність іноземних силовиків під час подій Євромайдану.

Встановлено, що група співробітників ФСБ перебувала під Києвом на базі, встановлено час, скільки їх там було
Сергій Пашинський

«Є підтверджені факти, що Росія постачала світлошумові гранати, отруйний газ, – продовжує Пашинський. – Це встановлено, це є у матеріалах слідства, це пред’явлено всьому суспільству. Також є заява голови СБУ Валентина Наливайченка, що встановлено, що група співробітників ФСБ перебувала під Києвом на базі, встановлено час, скільки їх там було. Звісно, що вони не пред’являли документів, коли вони покидали це місце, і не писали явку з повинною – це діючі офіцери ФСБ».

Розслідування викрадення Булатова триває

Щодо викрадення і катування активіста Автомайдану Дмитра Булатова – МВС наразі продовжує розслідування. Правоохоронці розглядають п’ять версій. Найбільш ймовірними вони вважають дві – викрадення з метою залякування у зв’язку з його суспільно-політичною діяльністю, та викрадення з метою отримати викуп від керівників Євромайдану. Сам Булатов говорить, що надав усі необхідні свідчення міліції. В інтерв’ю Радіо Свобода він відмовився робити висновки, хто стоїть за його викраденням, оскільки, на його думку, цим має займатися МВС.

Дмитро Булатов після перебування у полоні
Дмитро Булатов після перебування у полоні

«Для мене є надзвичайно великою загадкою, що відбулося насправді щодо мене. Я робитиму все, що від мене залежить, щоб дізнатися це. Але за згодою з МВС, я не можу надати більше інформації, ніж надало МВС в офіційному полі», – говорить Булатов.

У звіті Ради Європи немає конкретної інформації щодо масових розстрілів на Євромайдані у лютому 2014 року, коли у Києві загинуло близько ста людей. Більшість із них були вбиті снайперами, тоді також загинули і співробітники МВС. Хто стріляв по активістах і силовиках досі невідомо.

  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG