Україна може отримати черговий транш кредиту Міжнародного валютного фонду, не зачіпаючи найбільш незахищені верстви населення, вважають економісти. У четвер місія МВФ повернеться в Україну, щоб розглянути ймовірність надання близько 3 мільярдів допомоги. В уряді вже анонсували, що готові переглянути деякі статті бюджету згідно з вимогами кредиторів. Експерти кажуть, що економити є на чому, і це – не соціальні статті.
З 17-мільярдної програми фінансової допомоги МВФ Україна вже отримала два транші – всього близько 4,5 мільярдів доларів. Про ще 3 мільярди в уряді сподіваються домовитися до кінця січня. Мета – стабілізація державних фінансів. У Нацбанку очікують, що коштом МВФ поповнять золотовалютні резерви – про їхній критичний стан говорять дедалі більше: станом на листопад вони склали близько 10 мільярдів доларів, що є найнижчим рівнем за останнє десятиліття.
Голова Нацбанку Валерія Гонтарева раніше зазначила, що налаштована щодо майбутнього золотовалютних резервів оптимістично – не лише через продовження співпраці з МВФ, але й через анонсовану фінансову підтримку інших міжнародних структур.
Ми нині розглядаємо значне збільшення нашої програми і не лише від МВФ. Це і збільшення програми від Європейського союзу, збільшення програми від міжнародних донорівВалерія Гонтарева
«Ми нині розглядаємо значне збільшення нашої програми і не лише від МВФ. Це і збільшення програми від Європейського союзу, збільшення програми від міжнародних донорів. Тож я дивлюся у майбутнє з оптимізмом», – заявила вона.
Бюджет планують переглядати
Попередня місія МВФ побувала в Україні у грудні. Тоді видання «Дзеркало тижня» з посиланням на джерела писало, нібито фонд залишився незадоволений тенденціями у державних фінансах України. А саме – більшим, ніж очікувалося, дефіцитом поточного рахунку, прискоренням інфляції і черговим зростанням дефіциту «Нафтогазу».
Водночас премʼєр-міністр Арсеній Яценюк упевнений: транш від МВФ буде. Він каже, що Україна справно виконує всі висунуті їй умови.
Всі попередні два транші, які ми отримували, ми отримували не за красиві очі і не за хорошу англійську, а за чітке виконання кожного критеріюАрсеній Яценюк
«Всі попередні два транші, які ми отримували, ми отримували не за красиві очі і не за хорошу англійську, а за чітке виконання кожного критерію, який був прописаний в меморандумі між Україною і МВФ. Це відповідь на запитання, чи проводили реформи. Не проводили б – фігуру з трьох пальців дали б», – заявив прем’єр.
Арсеній Яценюк не виключив, що для отримання кредиту доведеться переглядати бюджет. Про які конкретно статті йдеться, він не уточнив. За даними ЗМІ, МВФ зокрема рекомендував у два етапи підвищити тарифи на газ, обмежити продаж валюти (у тому числі – уряду й «Нафтогазу»), переглянути податкову політику (наприклад, запровадити податок на люксові авто, а також посилити дисципліну для осіб із високими доходами).
«Субсидії «Нафтогазу» – це другий бюджет країни»
Експерт центру «Case-Україна» Володимир Дубровський каже: перегляд бюджету і скорочення видатків – розумний крок, і зробити його можна, не зачіпаючи соціальні виплати і не збільшуючи податковий тиск на громадян із мінімальним і середнім доходом.
Навіть із тих статей, які формально вважаються соціальними, далеко не всі є допомогою саме людям і найбіднішим із нихВолодимир Дубровський
«У нас є багато виплат, які до соціальних не мають жодного стосунку. Наприклад, субсидування різних підприємств, – розповідає експерт. – Крім того, навіть із тих статей, які формально вважаються соціальними, далеко не всі є допомогою саме людям і найбіднішим із них. Наприклад, ті самі енергетичні субсидії: субсидії «Нафтогазу» – це просто другий бюджет країни. Є величезні й абсолютно неефективні видатки на державне управління, на утримання різного роду контрольних органів».
«Другий дуже важливий напрямок – це впорядкування ситуації з держзакупівлями», – додає він.
Експерт, однак, не виключає, що таких принципових для економіки кроків держава, ймовірно, намагатиметься уникнути. Тож у цій справі, каже Володимир Дубровський, кредитори й громадськість мали б обʼєднатися у тиску на владу.
Обійтися ж узагалі без кредитів Україна не може. Економіст пояснює: борги почали накопичуватися ще з часів кризи у 2008-му, а не модернізована українська економіка лише погіршила ситуацію, споживаючи дедалі більше запозичень. Якщо Україна не прийме міжнародну допомогу, у якийсь момент цього року їй просто ні з чого буде віддавати старі борги, а отже, зрештою доведеться оголосити дефолт. Наслідки якого для громадян будуть значно болючішими, ніж економія заради реформ.