Доступність посилання

ТОП новини

«План Маршалла» для України – 50 мільярдів доларів на 5 років – Мітов


В України є півроку на те, щоб запустити реформи, стратегічно важливі для стабілізації її фінансової системи. Таку оцінку українським перспективам дають в Інституті міжнародних фінансів (Institute of International Finance) – організації, яка аналізує тенденції глобальної й національних економік для провідних міжнародних фінансових компаній і банківських установ. В інтервʼю Радіо Свобода аналітик інституту Любомир Мітов розповів, наскільки, за його прогнозами, скоротиться українська економіка до кінця наступного року і до яких кроків треба вдатися, щоб стабілізувати фінансовий ринок.

Нестабільний фінансовий ринок є нині одним із визначальних факторів, які впливають на стан української економіки. Аналітик Інституту міжнародних фінансів Любомир Мітов каже: значна частина банків в Україні – у стані клінічної смерті, за 9 місяців кількість депозитів скоротилася на 30 відсотків і продовжує скорочуватися щотижня приблизно на 1 відсоток. «Це дуже погано. Коли банки втрачають депозити, вони не можуть функціонувати. Центральний банк змушений друкувати гроші, щоб їх рятувати», – каже експерт. Крім того, через анексію Криму й бойові дії на сході України у банків суттєво зросла кількість неповернених кредитів.

«Якщо немає фінансового ринку і немає довіри до банківської системи, валютний ринок не працює, економіка теж працювати не може», – наголошує Мітов.

Гривня, вважають в Інституті міжнародних фінансів, впала більше, ніж мала б. Але й цьому є пояснення: політична нестабільність, недовіра до банків і економіки в цілому змушує людей скуповувати валюту. Для стабілізації фінансового ринку Любомир Мітов радить державі зробити два важливі кроки: провести реструктуризацію банків (тобто, по суті, вкласти гроші у повернення до них довіри) і збільшити резерви Національного банку єдиним нині доступним для України способом – за рахунок офіційної допомоги на кшталт кредиту МВФ.

Розраховувати на те, що люди просто повірять (в надійність української економіки – ред.) марно
Любомир Мітов

«Розраховувати на те, що люди просто повірять (в надійність української економіки – ред.) на тлі війни, нестабільної політичної ситуації, марно, – пояснює аналітик. – До того ж, всі знають, скільки у Нацбанку резервів, скільки треба платити «Газпрому». Офіційні кредитори повинні реально оцінити ситуацію і надати гроші – якщо не відразу, то у найближчі 6 місяців, бо далі так тривати не може».

Корупція – висока, компетенція – навпаки

6 місяців – саме стільки, як вважають в інституті, є в України до фінансового колапсу – за умови, якщо уряд не запустить життєво важливі реформи. «Що може статися (після закінчення цього терміну без проведення необхідних заходів – ред.), хоч я і не стверджую, що це буде, – стрімке знецінення валюти, гіперінфляція і крах банківської системи», – пояснює Любомир Мітов.

Щоб попередити поганий кінець, потрібно проводити реформи. По-перше, енергетичного сектору: реформувати «Нафтогаз», а також зменшити енергоємність (за обсягами споживання енергоресурсів Україну наразі випереджають лише Узбекистан і Катар, щоправда обидві ці країни, на відміну від України, самі повністю забезпечують себе газом). По-друге, фіскальна реформа.

Потрібно кардинально переглянути те, куди йдуть витрати і звідки беруться доходи
Любомир Мітов

«Потрібно кардинально переглянути те, куди йдуть витрати і звідки беруться доходи (держбюджету – ред.), прибрати всі податкові пільги, всі шпарини, щоб можна було нормально збирати податки і нормально платити громадянам», – наголошує Мітов. По-третє, інституційна реформа. «Рівень корупції – дуже високий, а рівень компетенції державного апарату – дуже низький», – вважає аналітик Інституту міжнародних фінансів. При цьому, за словами Мітова, коли він говорить про державний апарат, то має на увазі не тільки і не стільки міністрів і їхніх заступників. Значно мірою це стосується саме їхніх підлеглих – на різних рівнях в усіх регіонах: «Там і корупції дуже багато, і рівень компетенції низький».

«Це – процес, який не вирішиться за місяць, за два, за шість чи за рік. Але він повинен розпочатися», – каже Любомир Мітов про нагальність цих ключових реформ.

«Офіційні кредитори працюватимуть лише з урядом»

За прогнозами Інституту міжнародних фінансів, з кінця 2013 року до кінця 2015-го спад української економіки загалом може скласти 20 відсотків. У цій цифрі – і відтік банківських депозитів на початку цього року, девальвація гривні, події у Криму та бойові дії на сході (зокрема – руйнування промислових потужностей частини Донбасу та погіршення торговельних відносин із Росією). В Інституті міжнародних фінансів вважають, що найбільший спад української економіки припаде на четвертий квартал цього і перший квартал наступного року. Аналітики прогнозують, що ситуація на сході України у 2015 році лишатиметься так само невизначеною, але навіть за цих умов наприкінці наступного року можна сподіватися на стабілізацію виробництва на низькому рівні.

Принциповою для України в Інституті міжнародних фінансів вважають налагоджену співпрацю з так званими офіційними кредиторами, тобто державами і тими великими фінансовими інституціями, які видають дешеві кредити (МВФ, Світовий банк, ЄБРР тощо). На нинішньому етапі ключова перешкода цьому – затягування з формуванням парламентської коаліції і призначенням нового уряду. «Офіційні кредитори працюватимуть лише з урядом», – нагадує Любомир Мітов. За його оцінками, «план Маршалла» для України – за умови наявності політичної волі як в українського керівництва, так і в кредиторів – це 50 мільярдів доларів на 5 найближчих років. Але, знов-таки, для його успішного втілення у найближчі півроку Україні треба уникнути фінансового краху.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG