Аналітичний центр «Рада закордонних справ» вважає цитатою дня слова так званого голови «ЦВК ДНР» Романа Лягіна про те, що «Києву варто змиритись з тим, що Донбас це не частина України».
Дійсно, невизнані «вибори» на Донбасі ставлять Київ та Захід перед фактом – сепаратисти отримали підтримку від сторони, чия позиція вирішує долю конфлікту на cході України – Росії.
Остання, схоже, готова до подальшого протистояння за Донбас з Україною та світом. Сьогодні Москва (у відповідь на заяви головного дипломата ЄС Моґеріні та попередження з Берліна) озвучила досить однозначний сигнал – заради миру «вибори» краще визнати.
«Європа має визнати вибори у «ДНР» та «ЛНР», якщо зацікавлена у вирішенні конфлікту в Україні», – заявив посол Росії до ЄС Росії Чижов.
Дипломат також висловив сподівання, що у Європи достатньо «здорового глузду», щоб не запроваджувати проти Росії нових санкцій.
Росія вже відзначилась підтримкою сепаратистів не лише на дипломатичному фронті.
Про надходження до «ДНР» та «ЛНР» «ввічливої техніки», озброєння та підготовку до відновлення бойових дій трублять у соціальних мережах і самі сепаратисти і числені українські оглядачі. Приводом для наступу сепаратистів при цьому називається – ймовірний наступ ЗСУ на підконтрольні сепаратистам території у відповідь на «вибори».
Новообраний ватажок «ЛНР» Плотніцький вже заявив – Україні загрожує розпад на безліч «ародних республік».
«Відновлення масштабної війни на Сході таки може бути наступним кроком Путіна», – вважає відомий американський безпековий експерт Марк Ґалеотті.
«Так, Путін може піти на відновлення конфлікту на сході України. Так, він займає агресивну позицію щодо північно- та східноєвропейських країн. Ні, Путін не хоче Третьої світової війни», – зауважує експерт.
У ситуації, коли Росія та сепаратисти можуть піти на подальше загострення конфлікту, багато залежатиме від позиції США. Втім на яку саме підтримку США зможе розраховувати Україна у разі відновлення масштабних бойових дій та доведеної участі у боях із ЗСУ російської армії?
У США поки говорять лише про ускладнення відносин Росії зі США та усім світом. Перед виборами про це попередив Білий дім і ось сьогодні – нагадав і екс-посол США в Україні Стівен Пайфер.
«Якщо Росія визнає вибори на сході України, це ще більше віддалить її від Мінської угоди, Києва, ОБСЄ, ООН та міжнародної спільноти», – зауважує Пайфер.
Втім, судячи з цілком визначеної позиції Росії по виборах, та надходжнення на Донбас зброї, вже незабаром Києву може знадобиться щось більше ніж «осуд» Росії та сепаратистів.
Тут варто згадати скандал, який минулого тижня стряс Вашингтон та, ймовірно, вказав на питання щодо послідовності адміністрації Обами у стосунках навіть із тими із союзниками США, чий статус у роботі із Вашингтоном є значно вищим за статус Києва.
«Курячим послідом» (прямий переклад вислову «chicken shit», який можна інтерпретувати як боягуз – ред.) у розмові із пресою назвав прем'єр-міністра Ізраїля Беньяміна Нетаньягу один із високопосадовців адміністрації Обами.
Такого епітету Нетаньягу буцімто удостоївся за позицію щодо Ірану, яка очевидно не сподобалась Білому дому.
#chickenshitgate – був чи не головною новиною у колі безпекових та міжнародних експертів Вашингтону минулого тижня.
Такий відвертий вияв неповаги до союзників, за який довелось вибачатись Джону Керрі – розачарував та примусив відверто заговорити про недовіру до Америки та її безпекових гарантій союзників США у Східній Європі.
Відомий американський безпековий спеціаліст Джон Шиндлер на сторінках видання «Бізнес інсдайдер» повідомив, посилаючись на анонімні джерела у польских збройних силах, що поляки розчаровані діями Обами і намагаються самотужи готуватись до війни з Україною. У Польщі, за словами Шиндлера, саме Обаму вважають боягузом, а його обіцянки – нічого не вартими.
«Вони насправді не знають, що роблять, і ми це розуміємо. Ви навіть не уявляєте скільки обіцянок ми отримали, навіть особисто від президента, але вони ніколи не перейшли у площину реальних дій. Обама вважає, що він виступає на шоу Опри Вінфрі», – заявив Шиндлеру анонімний представник міноборони Польщі.
Шиндлер пише, що з точки зору ваги безпекових гарантій, у Польщі вважають Обаму навіть гіршим за сумнозвісного прем'єра Британії Чемберлена, який успішно «здав» Польщу СРСР та нацистській Німеччині.
«Знову настав 1939-й рік? Не знаю. Але я думаю, що Обама навіть не Чемберлен», – цитує Шиндлер анонімного польского розвідника.
Справді, у той час, як Путін на зустрічі «Валдайського дискусійного клубу» у Сочі відверто заявляє, що вважає США причиною усіх світових зол, а Росія минулого тижня брязкала ядерною зброєю та «ганяла» стратегічні бомбардувальники над Європою – у США віце-президент
Джозеф Байден сьогодні в інтерв'ю телеканалу «Сі-Ен-Ен» заявив, що «загрози інсуванню Америки не існує».
Слова «другої людини США», ймовірно, ілюструють бачення самого Барака Обами.
На тлі описаних подій, додатковою гарантією для України можна було би вважати надання (продаж) захисних американських озброєнь Києву, про яке у ході візиту до України на час парламентських виборів говорив сенатор США Джим Інгоф.
Втім, поки що доля місії Інгофа, який, за його власними словами, повіз до Вашингтона перелік зброї, яку хочуть отримати в Мінобороні України – лишається невідомою.
Натомість відомо, що у відповідь на зухвалі дії Росії, США до останнього часу послідовно запроваджували все більш дошкульні санкції, змінюючи їх характер та далекосяжність. Заяви Білого дому, напередодні «виборів» на Сході, вказують на те, що так буде і надалі.