Політики у США та Ізраїлі намагаються звести до мінімуму шкоду, завдану відносинам двох країн недавньою заявою високопоставленого американського чиновника, який в грубій формі відгукнувся про прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньяху. Білий дім зазначає, що ці заяви не відображають точку зору адміністрації президента Барака Обами.
Не секрет, що особисті відносини президента Обами з прем’єр-міністром Ізраїлю Нетаньяху іноді бували натягнутими, і це призводило до неприємних епізодів. Так, наприклад, у 2011 році на зустрічі лідерів «Групи двадцяти» в Каннах тодішній президент Франції Ніколя Саркозі, не знаючи, що мікрофон, біля якого сиділи він і Барак Обама, був увімкнений, назвав Нетаньяху брехуном і сказав, що той йому набрид. Президент Обама, у свою чергу, сказав: «Це він вам набрид? Але мені-то доводиться з ним мати справу ще частіше, ніж вам». У свою чергу, в 2012 році Нетаньяху сердечно прийняв в Єрусалимі суперника президента Обами на президентських виборах Мітта Ромні. Пізніше, коли Обама переміг на виборах, газета New York Times відзначала, що Нетаньяху насилу видавив посмішку, щоб привітати президента США з переобранням. Раніше в цьому ж році Білий дім відхилив прохання ізраїльської сторони щодо проведення зустрічі між Нетаньяху і президентом Обамою в Нью-Йорку, де обидва лідери перебували на Генеральній асамблеї ООН.
На початку жовтня 2014 року, коли президент Обама приймав Нетаньяху в Білому домі, обидва лідери поводилися гранично ввічливо і обмінювалися люб’язностями. Однак, судячи з подій останніх днів, стан відносин між членами адміністрації президента Обами і кабінету міністрів Нетаньяху радше залишає бажати кращого. На початку цього тижня США не задовольнили прохання ізраїльської сторони про організацію зустрічей міністра оборони Ізраїлю Моше Яалона, який знаходився у Вашингтоні з візитом, із віце-президентом США Джо Байденом, державним секретарем Джоном Керрі та радником президента з питань національної безпеки Сюзан Райс. Офіційно американська сторона пояснила це насиченістю графіка роботи своїх керівників, але, як повідомили джерела в урядах обох країн, справжньою причиною відмови в зустрічах стали невтішні висловлювання Яалона про Джона Керрі і його роль у врегулюванні конфлікту між Ізраїлем і палестинцями. «Якщо врахувати деякі нещодавні заяви Яалона, то нічого дивного в тому, що йому було відмовлено в низці зустрічей, немає», – наводить слова неназваного високопоставленого співробітника американського уряду ізраїльська газета «Гаарець».
Але справжній фурор цього тижня викликала заява іншого американського чиновника, який так само попросив не називати його по імені. В інтерв’ю журналу Atlantic цей чиновник, вживши грубий ідіоматичний вислів, назвав Нетаньяху боягузом, маючи на увазі, що ізраїльському лідерові не вистачає політичної мужності, необхідної для досягнення мирної угоди з палестинцями, зокрема, щодо питання про будівництво ізраїльських поселень на Західному березі річки Йордан і в Східному Єрусалимі.
Білий дім поспішив заявити, що ні президент, ні його адміністрація не поділяють таку точку зору. «Ці коментарі не відображають ні позицію США, ні погляди президента Сполучених Штатів», – сказав на брифінгу для журналістів прес-секретар Білого дому Джош Ернест. Він зазначив при цьому, що президент Обама і прем’єр-міністр Нетаньяху ефективно працюють в дусі партнерства, про що свідчить хоча б той факт, що з усіх світових лідерів президент Обама ні з ким не розмовляє так часто, як з Беньяміном Нетаньяху. Проте, сказав Ернест, США не приховують, що з деяких питань ізраїльсько-палестинського врегулювання між Вашингтоном і Єрусалимом є розбіжності.
«У Сполучених Штатів дуже тісні відносини з Ізраїлем, але це не означає, що ми приховуємо, що між нами існують розбіжності. Так, наприклад, Сполучені Штати неодноразово давали чітко зрозуміти, що будівництво ізраїльських поселень є протизаконним, і це тільки ускладнює спроби вирішити конфлікт в регіоні шляхом створення двох держав», – сказав Ернест.
Прес-секретар Білого дому заявив, що йому самому, а, ймовірно, також і президенту Обамі, невідомо, хто із співробітників адміністрації анонімно давав інтерв’ю журналу Atlantic. Але він зазначив, що нічого дивного в самому факті такого інтерв’ю немає: «Анонімні коментарі з широкого кола питань, які суперечать політиці адміністрації, не є чимось унікальним».
За словами, Ернеста, коментарі не названих на ім’я осіб не повинні відволікати увагу від того факту, що Сполучені Штати та Ізраїль продовжують залишатися вірними союзниками і партнерами.
Що стосується реакції самого Нетаньяху на образливе зауваження американського чиновника, то він сказав, що це ніяк не позначиться на його політиці.
«Мене розкритикували тільки за те, що я захищаю державу Ізраїль», – сказав Беньямін Нетаньяху і наголосив, що ніколи не піде на поступки, які можуть загрожувати безпеці його країни.
Оригінал на сайті Російської редакції Радіо Свобода