Наталя Джанполадова
Московський міський суд 6 жовтня відхилив апеляційну скаргу на арешт одного з фігурантів справи про розфарбовування висотки на Котельницькій набережній в кольори українського прапора. 19-річного жителя Санкт-Петербурга Володимира Подрєзова звинувачують в хуліганстві та вандалізмі. 28 серпня за рішенням Таганського суду він був відправлений у слідчий ізолятор.
Суд визнав цей запобіжний захід обґрунтованим, оскільки Подрєзов не має в Москві постійного місця проживання та стабільного доходу. Володимир Подрєзов визнає: він був 20 серпня в будівлі на Котельницькій набережній, утім, зірку не фарбував.
Адвокат обвинуваченого вважає, що розгляд апеляційної скарги матиме формальний характер, і звертає увагу на те, що слідство поки що ніяк не довело зв’язок його підзахисного з чотирма парашутистами, які були затримані одразу ж після інциденту. Вони, щоправда, перебувають під домашнім арештом, але також заперечують свою причетність до перефарбування зірки.
Відповідальність за акцію взяв на себе український руфер Павло Ушевець, відомий в інтернеті під псевдонімом Григорій Мустанг.
Кримінальну справу за статтями «вандалізм» і «хуліганство» було порушено після того, як вранці 20 серпня зірка на шпилі висотки на Котельницькій набережній в Москві виявилася розфарбованою в кольори українського прапора, а на найвищу точку будівлі був встановлений прапор України. Цього ж дня були затримані четверо парашутистів-бейсджамперів – Олександр Погребов, Олена Лепешкіна, Євгенія Короткова та Олексій Широкожухов. Суд відправив їх під домашній арешт.
Парашутисти заперечували причетність до перефарбування зірки, за їхніми словами, вони опинилися на «місці злочину» випадково: здійснювали стрибок із даху, який розташований на кількадесят метрів нижче за шпиль із зіркою. Через кілька днів у Санкт-Петербурзі був затриманий і доставлений до Москви 19-річний руфер Володимир Подрєзов, його суд відправив у слідчий ізолятор.
Адвокат Володимира Подрєзова Вадим Лісіцин відразу вважав, що розгляд апеляційної скарги щодо цього запобіжного заходу має формальний характер.
«У мене немає ніяких очікувань щодо апеляційної скарги. Це формальність, яку повинен робити адвокат у зв’язку з незгодою підзахисного з обранням йому запобіжного заходу у вигляді взяття під варту. Коли він говорить, що незадоволений і не хоче перебувати під вартою, я зобов’язаний написати цю скаргу. Як її розглядає суд? Він зв’язаний доводами скарги. Припустімо, я кажу, що він молодий, звертаю увагу на те, що всі інші фігуранти справи перебувають під домашнім арештом, чому так жорстоко стосовно мого підзахисного вчинили? Але це піде на другий план, тому що суд скаже: порушень кримінально-процесуального закону під час обрання запобіжного заходу судом допущено не було, до побачення, Вадиме Миколайовичу. Це процедура настільки формальна, настільки принизлива», – констатує адвокат.
Вадим Лісіцин вважає, що така зумовленість результату судових засідань пов’язана з недосконалістю кримінального законодавства.
Люди, які вкрали мільйони, перебувають під домашнім арештом і їдять чорну ікру, а ті люди, які навіть не долізли до даху, щоб пофарбувати зірку, сидять у в’язниціВадим Лісіцин
«Не один випадок був, коли люди вмирали в СІЗО від серцевого нападу. Адвокати до цього б’ються в судах: звільніть, хвора ж людина, нехай буде домашній арешт, не треба так жорстоко. А в результаті – труп. Це ж все часто-густо, через недосконалість нашого кримінально-процесуального закону. Ми його змінюємо поспішно, не створюється практика застосування одних норм закону, як вже виходять інші. Ніхто нічого не розуміє, виходить правовий хаос. Немає одноманітності застосування, а якщо немає одноманітності застосування закону, значить, для закону хтось буде кращим, а хтось – гіршим. Ніхто з громадян Російської Федерації не розуміє: люди, які вкрали мільйони, перебувають під домашнім арештом і їдять чорну ікру, а ті люди, які навіть не долізли до даху, щоб пофарбувати цю зірку, сидять у в’язниці. Цього ніхто не зрозуміє. Вийди і запитай будь-кого на вулиці: є в цьому справедливість? Справедливості немає. А основні принципи кримінального та кримінально-процесуального законодавства – торжество соціальної справедливості. Всі рівні. А закон робить їх нерівними», – зауважує він.
Адвокат Вадим Лісіцин також розповів, що його підзахисний, який вже понад місяць перебуває в слідчому ізоляторі «Бутирка», на утримання не скаржиться.
За версією слідства, Володимир Подрєзов допомагав українському руферу, відомому в інтернеті під іменем Григорій Мустанг, який раніше взяв на себе відповідальність за перефарбування зірки. Сам Подрєзов знайомства з Мустангом не заперечує, однак наполягає: про плани Мустанга він не знав і в перефарбуванні зірки не брав участі. На початку вересня видання РБК опублікувало свідчення ключового свідка у цій справі – московського руфера Кирила Ішутіна, який також перебуває в СІЗО, щоправда, за звинуваченням у зберіганні наркотиків. За даними РБК, Ішутін повідомив слідчим, що в акції з перефарбування зірки брали участь троє: Григорій Мустанг, Володимир Подрєзов і ще одна дівчина. Адвокат Вадим Лісіцин запевняє: Ішутін не свідчив проти Володимира Подрєзова, під час очної ставки, яку провели ще наприкінці серпня, свідок нічого не говорив про плани Подрєзова залізти на висотку і пофарбувати зірку.
Як зазначає Вадим Лісіцин, у розслідуванні справи поки особливих зрушень немає: 2 жовтня Володимира Подрєзова доставили до висотки на Котельницькій набережній і провели слідчий експеримент. При цьому поки не зрозуміло, як слідство буде пов’язувати дії Володимира Подрєзова з діями чотирьох парашутистів, затриманих у цій справі раніше.
Дивуємося, яким чином вони збираються доводити вину Подрєзова, який не вилазив на шпиль. Як збираються доводити вину у вандалізмі нещасних парашутистівВадим Лісіцин
«Мого підзахисного привезли на місце скоєння злочину, – розповідає Вадим Лісіцин, – він показував, де і коли зустрічався з Мустангом, яким чином вони проходили до будівлі, де знаходився мій підзахисний в момент, коли Мустанг фарбував зірку. Мій підзахисний також пояснив, що не знав про задуми Григорія Мустанга, тому не очікував бути притягнутим до кримінальної відповідальності. Він вважав і вважає, що закон не порушував. Ми зараз дивуємося з того, як ведеться слідство, яким чином вони збираються доводити вину Подрєзова, який не вилазив на шпиль і не фарбував зірку. Як збираються доводити вину у вандалізмі цих нещасних парашутистів, які просто стрибнули з парашутом, але не лазили і не фарбували зірку. Яка співучасть? Ми не уявляємо. Слідчі дії не проводяться. Під час перевірки показань ми підходили до консьєржа в будинку на Котельницькій набережній. Вона нам розповіла про те, що на дах у цьому будинку пролазять постійно: ламають двері, якось за допомогою мотузок залазять. Тому говорити про те, що мій підзахисний якийсь ексклюзив або був спільно з парашутистами – це повна маячня. Можна тоді зібрати цілу юрбу, хто лазив на дах протягом останніх п’яти років – там набереться чоловік сто – об’єднати справу в одне провадження і звинуватити в хуліганстві. Але ж це ж маячня. Одна людина лізе для того, щоб залізти на дах, другий лізе, щоб пофарбувати зірку, бідні ці парашутисти залізли, щоб стрибнути з парашутом. У них різні цілі, спільний умисел не доведений», – упевнений Вадим Лісіцин.
Адвокат Ольга Лукманова, що представляє інтереси одного з чотирьох парашутистів, в інтерв’ю виданню «МК» розповіла, що підсудним можуть пом’якшити звинувачення, виключивши з нього вандалізм і залишивши тільки статтю «Хуліганство». При цьому слідство має намір наполягати на продовженні домашнього арешту парашутистів. Він закінчується 19 жовтня. За даними Лукманової, український руфер Григорій Мустанг також готовий співпрацювати зі слідством і згоден свідчити, однак спілкуватися він має намір не з російськими, а з українськими слідчими. Раніше Таганський суд Москви заочно заарештував Мустанга і оголосив його в міжнародний розшук.
Активіст руху «Солідарність» Павло Шелков в інтерв’ю Радіо Свобода розмірковує про те, як змінювалося ставлення громадянського суспільства до «справи про перефарбування висотки» і про те, як справа може розвиватися далі.
Вони фанатики стрибків з парашутом. Весь свій час, всі свої гроші витрачають тільки на це. Ніяка політика їх в принципі не цікавитьПавло Шелков
– Спочатку, коли хлопців затримали, у всіх була думка, що ці люди – герої, громадські активісти, які з ризиком для себе пофарбували зірку, символічно висловили протест на підтримку України. Вважали, що їхня позиція невизнання вини – це позиція захисту від кримінального переслідування. Я теж, чесно кажучи, спочатку витрактував це саме так. У день, коли їх затримали, я поїхав на місце розібратися в ситуації. Купив їм продукти, які потрібні в тюрмі. Я зміг поспілкуватися з дівчиною одного з хлопців, там також була мама одного з затриманих. Спілкуючись з ними, я зрозумів, що люди були зовсім не в цій темі, абсолютно аполітичні. Вони фанатики ось цього руху – стрибків з парашутом. Весь свій час, всі свої гроші витрачають тільки на це. Ніяка політика їх в принципі не цікавить. Тому приписування їм політичну акцію абсолютно неправильно, абсолютно безглуздо, їм це абсолютно не було потрібно. Я запитав у мами одного з хлопців, чи є у них адвокати. Вони сказали, що так, знайшли адвоката знайомого. Я запропонував їм підтримку адвокатів, які займаються політичними справами, але це теж не знайшло жодної підтримки, оскільки люди абсолютно не хотіли бути політичними. А далі було зізнання реальної людини, яка пофарбувала зірку. І для всіх стало очевидно, що молоді люди просто опинилися у невдалий час. Ось цим, напевно, пояснюється те, що протестне суспільство втратило інтерес до цієї історії, оскільки реально людина або, як багато хто вважає, герой, який це зробив, є в безпеці. Хлопці, які абсолютно не займалися політикою, абсолютно глибоко аполітичні, не спричинили тієї солідарності, яку б вони викликали в разі, якби реально вони зробили б це. Усі трішки заспокоїлися. У хлопців фактично алібі: не вони це все робили. Усі припустили, що їх, найімовірніше, випустять. І припинили за цим стежити.
– Як Ви вважаєте, є ймовірність, що цю справу загальмують? Бо якщо ці четверо під домашнім арештом, то Володимир Подрєзов в СІЗО. Яка ймовірність, що справа здується?
Влада в цій ситуації виглядає абсолютно по-дурномуПавло Шелков
– Найімовірніше, загальмують хоча б через те, що влада в цій ситуації виглядає абсолютно по-дурному. Владі невигідно демонстративно переслідувати і публічно карати аполітичних людей, які взагалі не мають стосунку до того, що і правопорушенням не можна назвати. У якомусь сенсі, звичайно, так показують кожному: навіть якщо ти ніяк не висловлюєш своєї думки щодо війни з Україною, не береш участі в жодних протестах, тебе можуть заарештувати абсолютно на порожньому місці, приписати якісь абсурдні звинувачення. У якомусь сенсі люди аполітичні тим самим отримують «клацання по носу»: якщо ви ні в чому не будете брати участь, ви так само, як політичні, можете бути піддані репресіям. Але з іншого боку, дії нашої влади абсолютно алогічні протягом тривалого часу, особливо за останні півроку, коли вона розв’язали війну з Україною. Те, що прозвучав своєрідний ультиматум реальній людині, яка все це зробила – ти сам здаєшся і повертаєшся, або ми демонстративно цих хлопців покараємо, – зробило в якомусь сенсі хлопців заручниками. З точки зору логіки, звичайно, їх мають випустити, коли ця справа опиниться поза громадською увагою, а так це вже фактично відбулося. Але якщо хочуть їх зробити заручниками, тоді їх триматимуть, пресуватимуть.
Фігурантам справи «про перефарбування висотки» загрожує до семи років позбавлення волі.
Оригінал матеріалу на сайті Російської редакції Радіо Свобода