Доступність посилання

ТОП новини

Парламентські вибори на Донбасі: реінтеграція чи поступка Путіну?


Київ – Найближчим часом на Донбасі може бути запроваджений особливий режим пересування громадян і почнеться зведення аналогу лінії Маннергейма. Водночас не виключена можливість проведення там дострокових виборів до парламенту України. Про це у середу на розширеному засіданні уряду заявив президент України Петро Порошенко.

Президент Петро Порошенко припускає, що на Донбасі доведеться запровадити нові обмеження й суворий контроль за пересуванням громадян.

Петро Порошенко
Петро Порошенко

«Я не виключаю, що найближчим часом доведеться створити особливий режим перебування громадян у зонах, що прилягають до зони антитерористичної операції. Вартою уваги є ініціатива громадськості щодо розробки стратегічного плану та створення інфраструктури для організації так званого партизанського руху. Ми і до цього маємо бути готові, бо береженого Бог береже», – заявив голова держави.

Олексій Мельник
Олексій Мельник

Військовий експерт Центру Разумкова Олексій Мельник, однак, переконаний, що президент не сказав нічого нового.

«Він нічого нового не сказав, тому що, згідно із законом України про боротьбу з тероризмом, у зоні проведення антитерористичної операції накладаються певні обмеження на пересування громадян», – пояснює експерт.

Президент додав, що треба зводити лінію оборони на кшталт лінії Маннергейма. Він наголосив, що «це мають бути фортифікаційні споруди ще потужніші», що враховують досвід попередників і відповідають вимогам сучасної оборонної науки, а не стандартам 1941–1942 років.

«Напевно, ми будемо не в захваті від депутатів, яких оберуть на Донбасі» – Порошенко

І попри ці плани введення особливих режимів і зведення фортифікацій, голова держави дав зрозуміти, що допускає можливість проведення дострокових парламентських виборів і на Донбасі.

«Напевно, ми будемо не в захваті від складу місцевих депутатів, яких на дострокових парламентських виборах оберуть мешканці Донецька й Луганська, але хіба не краще, щоб політика вирішувалася виборчими бюлетенями, а не автоматними чергами й вибухами «градів». Альтернативи цьому не існують. Ми маємо навчитися визнавати вибір людей у Донецьку й Луганську», – сказав президент.

Путін показав, що не залишить Донбас у спокої – експерт

Політолог Володимир Фесенко звертає увагу на те, що у протоколі, підписаному за підсумками зустрічі у Мінську контактної групи щодо врегулювання конфлікту в Україні 5 вересня, не йдеться про проведення дострокових парламентських виборів на територіях, контрольованих сепаратистами. Експерт припускає, що можливість їхнього проведення могла обговорюватися в телефонній розмові президентів Петра Порошенка й Володимира Путіна.

Зрештою, на його думку, головне в цьому питанні не те, чи зможуть ті, хто підтримував сепаратистів, навіть представники угруповань «ДНР» і «ЛНР», визнаних в Україні терористичними, пройти до парламенту, а те, чи відповідатиме виборчий процес на цих територіях українським законам і міжнародним стандартам. Хоча можна припустити, що просепаратистськи налаштовані політики у разі амністії для тих, хто не вчинив тяжких воєнних злочинів, зможуть балотуватися в мажоритарних округах чи за списками офіційно зареєстрованих політичних партій.

«На сьогодні повернути Донбас військовим шляхом ми не можемо, тому що воювати доведеться з регулярною російською армією. Путін чітко це показав наприкінці серпня, що він не віддасть ту частину Донбасу, яку контролюють сепаратисти, й збереже її як певний плацдарм. І тому постає дилема: або ми погоджуємося на таку неоднозначну суперечливу форму реінтеграції цієї частини Донбасу, або нам треба від неї відмежовуватися, свідомо жертвувати нею», – вважає експерт.

У другому випадку, як відзначають експерти, лінію Маннергейма потрібно буде зводити фактично на кордоні між контрольованою російськими військами та сепаратистами частиною Донбасу й рештою України.

  • Зображення 16x9

    Жанна Безп’ятчук

    На Радіо Свобода з 2013 року. Вивчала політологію в Києво-Могилянській академії, закінчила магістратуру з європейських студій у коледжі Європи (Польща), навчалася журналістики в Данській школі журналістики та університеті Суонсі (Уельс, Велика Британія). До Радіо Свобода працювала журналістом в інтернет-виданні «ПіК України», кореспондентом і редактором у журналі «Тиждень».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG