Київ – Найближчим часом на Донбасі може бути запроваджений особливий режим пересування громадян і почнеться зведення аналогу лінії Маннергейма. Водночас не виключена можливість проведення там дострокових виборів до парламенту України. Про це у середу на розширеному засіданні уряду заявив президент України Петро Порошенко.
Президент Петро Порошенко припускає, що на Донбасі доведеться запровадити нові обмеження й суворий контроль за пересуванням громадян.
«Я не виключаю, що найближчим часом доведеться створити особливий режим перебування громадян у зонах, що прилягають до зони антитерористичної операції. Вартою уваги є ініціатива громадськості щодо розробки стратегічного плану та створення інфраструктури для організації так званого партизанського руху. Ми і до цього маємо бути готові, бо береженого Бог береже», – заявив голова держави.
Військовий експерт Центру Разумкова Олексій Мельник, однак, переконаний, що президент не сказав нічого нового.
«Він нічого нового не сказав, тому що, згідно із законом України про боротьбу з тероризмом, у зоні проведення антитерористичної операції накладаються певні обмеження на пересування громадян», – пояснює експерт.
Президент додав, що треба зводити лінію оборони на кшталт лінії Маннергейма. Він наголосив, що «це мають бути фортифікаційні споруди ще потужніші», що враховують досвід попередників і відповідають вимогам сучасної оборонної науки, а не стандартам 1941–1942 років.
«Напевно, ми будемо не в захваті від депутатів, яких оберуть на Донбасі» – Порошенко
І попри ці плани введення особливих режимів і зведення фортифікацій, голова держави дав зрозуміти, що допускає можливість проведення дострокових парламентських виборів і на Донбасі.
«Напевно, ми будемо не в захваті від складу місцевих депутатів, яких на дострокових парламентських виборах оберуть мешканці Донецька й Луганська, але хіба не краще, щоб політика вирішувалася виборчими бюлетенями, а не автоматними чергами й вибухами «градів». Альтернативи цьому не існують. Ми маємо навчитися визнавати вибір людей у Донецьку й Луганську», – сказав президент.
Путін показав, що не залишить Донбас у спокої – експерт
Політолог Володимир Фесенко звертає увагу на те, що у протоколі, підписаному за підсумками зустрічі у Мінську контактної групи щодо врегулювання конфлікту в Україні 5 вересня, не йдеться про проведення дострокових парламентських виборів на територіях, контрольованих сепаратистами. Експерт припускає, що можливість їхнього проведення могла обговорюватися в телефонній розмові президентів Петра Порошенка й Володимира Путіна.
Зрештою, на його думку, головне в цьому питанні не те, чи зможуть ті, хто підтримував сепаратистів, навіть представники угруповань «ДНР» і «ЛНР», визнаних в Україні терористичними, пройти до парламенту, а те, чи відповідатиме виборчий процес на цих територіях українським законам і міжнародним стандартам. Хоча можна припустити, що просепаратистськи налаштовані політики у разі амністії для тих, хто не вчинив тяжких воєнних злочинів, зможуть балотуватися в мажоритарних округах чи за списками офіційно зареєстрованих політичних партій.
«На сьогодні повернути Донбас військовим шляхом ми не можемо, тому що воювати доведеться з регулярною російською армією. Путін чітко це показав наприкінці серпня, що він не віддасть ту частину Донбасу, яку контролюють сепаратисти, й збереже її як певний плацдарм. І тому постає дилема: або ми погоджуємося на таку неоднозначну суперечливу форму реінтеграції цієї частини Донбасу, або нам треба від неї відмежовуватися, свідомо жертвувати нею», – вважає експерт.
У другому випадку, як відзначають експерти, лінію Маннергейма потрібно буде зводити фактично на кордоні між контрольованою російськими військами та сепаратистами частиною Донбасу й рештою України.