Доступність посилання

ТОП новини

Через Крим режим Путіна може зазнати краху (світова преса)


В Австрії заарештували українського олігарха Дмитра Фірташа, повідомила австрійська газета Die Presse. А Пекін може виграти від кризи в Криму в стратегічному і тактичному плані, вважають оглядачі у Вашингтоні. Британські військові у зв’язку з кримською кризою нагадують політикам, що їхнє рішення про скорочення армії та зменшення можливостей щодо використання армії за кордоном було надто поспішним і недалекоглядним. А російський політик, колишній заступник голови Держдуми Росії вважає, що своїми маневрами російське керівництво саме потрапило у власну пастку в Криму.

Австрійська газета Die Presse повідомляє, що українського мільярдера та одного з головних олігархів Дмитра Фірташа у середу заарештували в четвертому районі Відня за запитом Федерального бюро розслідування США. Його звинувачують у дачі хабаря у 2006 році та за інші злочини. Фірташа заарештували за місцем реєстрації його компанії. За повідомленням речника австрійської поліції Маріо Гейля, Фірташа затримали спеціальні сили поліції на вулиці. Біля нього були його охоронці, але вони не чинили спротиву арешту. Подальшу долю українського олігарха вирішуватиме земельний кримінальний суд Відня. Термін його попереднього ув’язнення спливає в суботу. Суд має вивчити питання про екстрадицію.

Влада США звинувачує Дмитра Фірташа у дачі хабаря за кордоном і злочинній змові. Фірташ, як багато українських підприємців, в тому числі брати Клюєви, активно займаються бізнесом у Відні. Фірташ, нагадує Die Presse, має тісні контакти з Росією у галузі газу, хімічних речовин, засобів масової інформації та банківських питань.

Китай може виграти від кримської кризи

Досі Китай щодо Криму висловлювався обтічно. Пекін у своїй зовнішній політиці сповідує принцип невтручання у справи інших країн і не терпить, коли втручаються у його, пише кореспондент часопису Foreign Policy Джефф Дайер. Але тут питання принципове: Китай має стійку алергію на сепаратистські рухи. Бо якщо Криму дозволити проголосувати за незалежність, то чому б це не зробити Тибету?

У Пекіні розуміють, що протистояння з санкціями та контр-санкціями погано закінчиться для світової економіки. Але потенційно Китай вбачає вигоду для себе у тому, що Москва шукатиме його дружби та економічної підтримки, а Сполучені Штати втрачатимуть вплив в Азії, бо навіть тоді, коли кризу в Криму вдасться вирішити досить швидко, адміністрації Обами ще певний час доведеться переключити свою увагу на Європу.

Гроші на армію скоротили зарано

Британські союзники Америки переймаються тим, як необачно було скорочено кошти на армію. Газета Financial Times переповідає слова командувача британської армії, який говорить, що військова спроможність до маневрів за кордоном створюється протягом генерацій, а потрібна вона може бути набагато раніше, ніж нам здається.

«Достатньо лише подивитися на тертя в Україні для того, щоб побачити, як швидко розвивається непередбачувана ситуація і як вона ламає наші уявлення про стабільність у Європі», – сказав сер Пітер Волл, начальний генерального штабу Британії під час виступу в аналітичному центрі «Чаттем Гаус». Він зазначив, що воєнні витрати НАТО останнім часом сильно скоротилися у зв’язку з економічною кризою, а російські, навпаки, сильно зросли.

Російська політика тепер «не передбачувана»

Російська інвазія до Криму створює цілком нову реальність, пише колишній заступник голови російської Держдуми Володимир Рижков на сторінках московської англомовної газети Moscow Times.

Відтепер російську політику можна визначити одним словом: непередбачувана. «Навіть у кращому сценарії, що завершиться мирним вирішенням кризи, останні події показали, що українська криза матиме тривалі негативні наслідки для Росії, Європи та світу», – вважає Рижков. Порушивши принцип недоторканності кордонів, Москва викликала занепокоєння і партнерів по СНД, і НАТО.

Росія втратила довіру. Після цього вторгнення будь-який підпис Москви втрачає вагу, вважає колишній російський політик, який нині займається політичним аналізом. Ніхто не може гарантувати, що тепер Москва не захоче анексувати Південну Осетію та Абхазію і Придністров’я.

Захід буде змушений запроваджувати санкції проти Росії. Навіть якщо вони стосуватимуться тільки окремих осіб, а не країни в цілому, вони матимуть психологічний ефект, бо поставлять Росію в одну низку із такими країнами, як Північна Корея, Білорусь та Сирія. Востаннє щось подібне проти Росії відбувалося в 1980 році, коли СРСР ввів війська до Афганістану.

Рижков вважає, що втрати економічні та репутаційні для Путіна можуть виявитися такими, що його можна буде порівняти з Наполеоном: той захопив Москву, але втратив владу і програв війну. Крим ще раз у російській історії може стати схожим на бананову кірку, на якій послизнувся ще один авторитарний режим і впав.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG