Доступність посилання

ТОП новини

Чи спроможний cуд у Гаазі відкрити провадження проти підручних Януковича?


(©Shutterstock)
(©Shutterstock)
(Рубрика «Точка зору»)

18 грудня 2013 року в статті «Правда і кохання мають перемогти брехню й ненависть» я зазначив:

«Хоча Україна досі не приєдналася до Міжнародного кримінального суду з прав людини, декому в Україні таки варто пам’ятати про існування Статті 7 «Злочини проти людства» Римського статуту Міжнародного кримінального суду в Гаазі, пам’ятати про існування прокурора Гаазького Міжнародного кримінального суду, який спроможний відкрити кримінальне провадження за вчинення насильницьких дій представниками українських правоохоронних структур над громадянами інших країн та людьми з подвійним громадянством...»

1 січня 2014 року відомий американський політолог професор Олександр Мотиль у своєму блозі в журналі World Affairs оприлюднив статтю під назвою «Taking Yanukovych to the International Criminal Court?» («Чи притягнуть Януковича до Міжнародного кримінального суду?»), в якій ідея можливості притягнення українських високопосадовців до Гаазького Міжнародного суду з прав людини дістала продовження. В статті, зокрема, йдеться про таке:

«Режим Януковича вже можна звинуватити у «застосуванні тюремних ув’язнень або інших форм жорстокого позбавлення фізичної свободи – з порушенням основоположних норм міжнародного права» – і в «переслідуванні будь-якої ідентифікованої групи або спільноти за політичними, расовими, національними, етнічними, культурними, релігійними, гендерними... або за іншими мотивами». Неважко уявити, як режим – у відчаї – може вдатися до «вбивств» і «насильницького спричинення зникнення людей» у 2014 році.

Враховуючи складність процедур Міжнародного кримінального суду, я б не робив ставку на появу Януковича в Гаазі в кайданках. Проте дива трапляються, і зацікавлені юристи можуть підвищити ймовірність такого дива – шляхом підготовки справи проти Януковича вже сьогодні.<…> Захід можете розглянути політичні заходи, які вже сьогодні може реалізувати без жодних зусиль.

Чимало європейців не знають, що в Україні від 1998 року діє положення про персональні посвідчення, яке дозволяє – практично кому завгодно – отримати дипломатичний паспорт, який закріплює за його власником право безвізового пересування. Ви наївно думаєте, що такий паспорт є лише у президента, прем’єр-міністра, міністра закордонних справ і у справжніх дипломатів. Насправді дипломатичний паспорт мають всі депутати Верховної Ради, всі члени Кабміну, всі керівники облрад, голова СБУ, маса інших посадових осіб, а також – про всяк випадок – всі ті, чий статус не вказано в переліку, але які мають «схвалений президентом письмовий дозвіл МЗС України».

Таку монополію регіоналів «на реальну Європу» ЄС може припинити в одну мить – без складання чорного списку регіоналів, до чого закликають опозиційні демократи. Все це можна легко досягти шляхом зміни кількох правил і лише наполягати, щоб українці, які отримують для поїздки в ЄС дипломатичні паспорти, справді мають бути сумлінними дипломатами, що займаються сумлінною дипломатичною діяльністю. Баста.

Всі інші – депутати парламенту, керівники провінційних рад, члени Кабінету міністрів, а також всі президентські соратники – мають стати в чергу у відповідних європейських консульствах...».

Одне слово, маємо цікаву інформацію до роздумів. До Гааги шлях, справді, довгий і складний. А от ідея девальвації диппаспортів певної категорії номенклатурників, яку озвучив професор Мотиль, може стати ефективним важелем у руках Майдану в протистоянні режимові. У цієї ідеї міцне правове підґрунтя: люди, котрі в Україні не мають імунітету, після перетину держкордону будь-якої країни раптом його отримують і завдяки цьому набувають більше прав, ніж резиденти ЄС! З погляду юриспруденції – це нонсенс. Отож цим фактом варто скористатися.

Формула звернення до відповідальних осіб в ЄС може бути дуже простою – залишити чинними дипломатичні паспорти лише в осіб «недипломатичного походження», котрі й в Україні мають імунітет. Це дозволить вивести опозиційних народних депутатів з-під friendly fire («дружнього обстрілу»), що неминуче зачепить і людей Майдану, які не є дипломатами, але мають дипломатичні паспорти.

Олег Романчук – публіцист, шеф-редактор журналу «Універсум»

У тексті збережено виділення, зроблені автором

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода
  • Зображення 16x9

    Олег Романчук

    Кандидат філологічних наук, доцент кафедри української преси ЛНУ імені Івана Франка, член Національної спілки письменників і Національної спілки журналістів. За першим фахом – радіофізик. Від 1993 року – шеф-редактор (засновник) журналу політології, футурології, економіки, науки та культури «Універсум». Лауреат премії імені Івана Багряного 2008 року «за визначний внесок у розбудову державної незалежності України та консолідацію суспільства». Лауреат міжнародної літературної премії 2009 року імені Дмитра Нитченка. Лауреат конкурсу українського фонду Воляників-Швабінських за навчальний посібник «Системний аналіз у журналістиці». Лауреат обласної премії імені В’ячеслава Чорновола 2012 року за публіцистичну збірку «У пошуках універсуму». Автор книги публіцистики «Перезаснування України» (2013), навчального посібника «Соціальна інформатика» (2016).

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG