Дмитро Волчек
Старшу дочку узбецького диктатора донедавна вважали ймовірною наступницею свого батька. Проте раптово Ґульнара Карімова впала в немилість. Закриті телеканали і радіостанції, які їй належать. Заарештовано її близького друга. З’явилися публікації про те, що Іслам Карімов побив свою дочку.Уже понад 10 років в інтернеті з’являються статті «узбецького політолога Усмана Хакназарова». Чи існує така людина насправді, ніхто не знає. Лідер узбецької опозиції Мухаммад Саліх, що живе в Туреччині, отримує послання Хакназарова електронною поштою. Автор цих статей виявляє надзвичайну обізнаність. У своїй останній публікації «За що президент Карімов побив свою дочку Ґульнару?» Хакназаров розповідає про серйозний розлад у родині узбецького президента.
У Іслама Карімова дві дочки: Ґульнара і Лола. Старша, Ґульнара, яка виступає під ім’ям Гугуша, вважає себе співачкою. Нещодавно вона записала кліп із Жераром Депардьє.
Лола живе в Парижі, працює послом Узбекистану в ЮНЕСКО. Давно було відомо, що сестри не спілкуються між собою. Але лише зараз у відвертому інтерв’ю «Бі-Бі-Сі» Лола Карімова визнала, що не розмовляє з Ґульнарою 12 років. Ґульнара нанесла удар у відповідь сестрі, звинувативши її в спілкуванні з чаклунами.
Акбар Абдуллаєв, згаданий у цьому записі, – ферганський бізнесмен, племінник дружини Іслама Карімова, був заарештований у Ташкенті 10 жовтня. Узбецьку службу безпеки очолює Рустам Іноятов. Саме він і збирав досьє на родину Карімова. Наступною його мішенню стала Ґульнара. Як пише Хакназаров, він надав президенту досьє, в якому розповів, що його старша дочка витрачає бюджетні мільйони на свої захоплення, а також отримує данину – десятки мільйонів доларів від підприємств, які належать Абдуллаєву. Досьє викликало лють у диктатора. 21 жовтня були заарештовані 18 чиновників, причетних до фінансових махінацій і припинена трансляція програм на телеканалах, що належать Ґульнарі Карімовій: TV Markaz, Forum TV, NTT, «СофтС», а також радіостанцій Zamin FM, A’lo FM і Terra FM.
Співробітники ташкентського InfinBank повідомили Радіо Свобода, що рахунки медіахолдингу Terra Group заморожені у зв’язку з розслідуванням можливих фінансових порушень. Більше того, як пише Хакназаров, СНБ заборонила «узбецьким мас-медіа показувати обличчя Ґульнари Карімової». І дійсно, заходи Art Week Style, що пройшли в Ташкенті під патронажем Ґульнари Карімової і які неможливо було скасувати, майже не отримали висвітлення на державних каналах.
І тут Хакназаров переходить до головної сцени, згаданої у заголовку його статті. Драма розгортається в президентській резиденції Дурмень.
«Розлючений Іслам Карімов, тільки-но вийшовши з автомобіля, накинувся на Ґульнару, яка чекала батька, – пише він. – Схопившись за комірець куртки Ґульнари, Карімов спочатку дав їй ляпаса, а потім став по-справжньому бити її. «Ти зганьбила мене на весь світ! Це що за фотографії?! Виходячи напівголою перед камерами журналістів, ти не думала, що ти ганьбиш не тільки себе, але і мене, матір, усю нашу родину?!» – кричав Іслам Карімов на свою дочку... Після цього президент попросив всіх охоронців і прислугу залишити його одного. Він не зайшов у будівлю резиденції. Залишившись наодинці, він вирішив прогулятися в саду резиденції. Після недовгої прогулянки Іслам Карімов сів в одній з альтанок. Сидячи з похиленою головою, він про щось довго думав. Заспокоївся до ночі. Вночі, коли він зайшов у будівлю резиденції, деякі охоронці помітили в очах Іслама Карімова сльози».
Ґульнара Карімова відповіла на запитання про побиття у твіттері:
То чи можна довіряти розповіді Хакназарова? Про таємничого викривача розповів в інтерв’ю оглядач Узбецької редакції Радіо Свобода Фарух Юсупов.
Він розповідав, як Карімов бив своїх міністрів, розбив голову колишньому міністру внутрішніх справ
– Коли виникли ознаки розладу в сім’ї Карімова?
– У вересні, коли Лола Карімова дала інтерв’ю, в якому постаралася дистанціюватися від сестри. І наші джерела теж підтверджують, що Карімов був дуже злий на Ґульнару і вважав, що вона переступила межу.
– Мова йде про її відверті фотографії?
– Звичайно, Карімов – людина з консервативним менталітетом, але головна проблема в іншому. Зараз у Швейцарії, Швеції, Франції та Латвії провадяться кримінальні справи у зв’язку з багатомільйонними хабарами, до яких безпосередній стосунок має Ґульнара Карімова. Інтерв’ю, яке дала Лола, якраз із цією справою і пов’язано, бо кажуть, що і її рахунки заморожені. Так що вона вирішила дистанціюватися від сестри і показати, що не має ніякого стосунку до її грошей.
– Чи можна довіряти статті Хакназарова, який говорить, що Ґульнара Карімова хотіла зробити наступним президентом Абдуллаєва? Чому вона до нього так прив’язана? Це любовна історія?
– Ні, людина, яка близько її знає, каже, що вона має до Абдуллаєва сестринські почуття. Але я сумніваюся, що вона могла робити ставку на нього, тому що сама кілька разів підкреслювала свої президентські амбіції.
– А чи можливо жінці стати президентом Узбекистану, це не шокувало б людей?
– На минулих президентських виборах перший раз в історії кандидатом у президенти була жінка. І оскільки в Узбекистані навіть опозиційні кандидати повинні отримати схвалення президента, склалося враження, що це перший крок з підготовки узбеків до того, що жінка стане президентом.
– А Ґульнара Карімова популярна?
– Популярна серед молоді. Вона вже кілька років влаштовує акцію «2000 весіль» на допомогу малозабезпеченим і різні фестивалі моди та мистецтва.
Статті Усмана Хакназарова отримує лідер узбецької опозиції Мухаммад Саліх, який живе в Туреччині. Ось що він думає про таємничого викривача секретів Іслама Карімова.
– Я не знаю, хто ця людина, але знаю його творчу біографію. Він, починаючи від 2000 року активно друкувався, потім пропав років на чотири, потім знову з’явився. Наші позиції сходяться в певних точках, тому він надсилає нам свої статті, і ми їх друкуємо. Але не знаємо, хто за цим ім’ям стоїть – одна людина чи це колективна робота. За стилем можна сказати, що навіть якщо стаття готується колективно, редагує одна людина.
– Очевидно, таку інформацію може знати тільки людина з близького кола Карімова або той, хто його прослуховує, співробітник спецслужб.
– Я теж так думаю. Така інформація може виходити з найближчого оточення Карімова або ж з тієї служби, яка охороняє Карімова.
– Або спецслужби іншої країни. Наприклад, Росії?
– Така ймовірність теж є, але вона не така велика. Думаю, все-таки це зсередини.
– Ви абсолютно довіряєте тому, що пише Хакназаров?
– 90 % з того, що він пише, мені здається правдою. Є такі моменти, де він перебільшує, коли він вступає в деталізацію тексту, тоді він може додавати від себе якісь штрихи до портретів тих чи інших особистостей. Але в основному події та факти у нього всі правильні. Спочатку громадськість з підозрою дивилася на його статті. Проте з часом він завжди виявлявся правий, події, які траплялися після його статей підтверджували його правоту.
– Як Ви думаєте, хто виграє від такого масштабного викриття скандалу в родині Карімова? Керівництво спецслужб або якісь члени родини, які борються з Ґульнарою Карімовою? Наприклад, її сестра?
Думаю, що ініціатива виходить саме із служби безпеки
– А що Ви думаєте про президентські амбіції Ґульнари Карімової, чи дійсно вона сама хотіла стати наступницею свого батька або ж готувала на цей пост Акбаралі Абдуллаєва?
– Ґульнара сама хотіла, з минулого року відкрито почала говорити, чому б не бути їй. Натякала, що будь-яка здорова людина може претендувати на такий пост, у тому числі і вона. Зараз такий скандал стає небезпечним, можливо навіть для її життя, тому вона відразу відступила і сказала, що не претендує. Це не тому, що вона не хоче, а тому, що вона змушена це говорити.
– А Акбаралі Абдуллаєв?
– Я думаю, що Акбаралі, можливо, про себе так думає, що він теж, тому що сина у Карімова немає. «Якщо не буде Ґульнара, то міг би бути я». Він дійсно всередині свого клану, своєї сім’ї цілком міг би претендувати на таку посаду. Зараз він заарештований. І в цьому зіграла основну роль Ґульнара. Тому що Ґульнара покликала його з Дубаї, і його заарештували. Скандал через це пішов.
– Яка доля його чекає? Випустять?
– Не думаю, що його випустять. Поки що, в усякому разі. Він ключова фігура у цьому скандалі.
– У самому Узбекистані вся ця ситуація офіційно ніяк не коментується, ні арешт, ні закриття телеканалів?
Після публікації Хакназарова вони звернулися до ворожок, шукають, звідки інформаційний витік
– Карімов у владі понад 20 років. Яке майбутнє, на Ваш погляд, у його режиму, чи є запас міцності?
– Майбутнього немає у цього режиму, все йде до кінця. Можливо рік, можливо два, але не більше. Майбутнє сумне. Я не думаю, що воно буде краще, ніж у Каддафі. Я не кажу, що буде така ж революція, як у Лівії, але майбутнє Карімова нехороше, як у всіх диктаторів.
(Передрук із сайту Російської редакції Радіо Свобода)