Доступність посилання

ТОП новини

Ями на дорогах чи дороги на ямах?


Київ – Українські водії все більше скаржаться на ями на автошляхах. Прем’єр-міністр Микола Азаров у відповідь запевняє, що теж ледь не плаче від жахливого дорожнього покриття, але покращення найближчим часом не обіцяє. І доки деякі експерти радять судитися з «Укравтодором» і наводять приклади виграних справ, інші рекомендують змиритися і лагодити машину за власний кошт.

Якщо до нового року Віктор їхав із Полтавської області до Києва три години, то тепер майже удвічі довше. І швидкість, зазвичай, не перевищує – близько п’ятдесяти кілометрів на годину. Водій із тридцятирічним стажем переконує, що не пам’ятає таких жахливих доріг.

«Це жах. Це – «дорога смерті». У нас у Зіньківському районі машина об’їжджала яму і вискочила в кювет, її викинуло, у дерево він вскочив. Водій в нормальному стані, але машина потребує ремонту. Капот, фара, крило і робота. Це – «Жигулі», то затягне на півтори-дві тисячі гривень. А якби іномарка була, то коштувало б усі 10 тисяч. Посунулися дороги і дуже», – каже Віктор.

«Від Житомира до Бердичева – не дорога, а яма»

А киянин Анатолій звертає увагу на те, що дорожники досі ремонтують дороги в дощову погоду, в сніг і по 10 осіб із двома лопатами кладуть один метр асфальту. Після останньої поїздки на Західну Україну він узагалі вирішив надалі подорожувати поїздом.



«Це треба, щоб наш Прем’єр-міністр пройшов чи проїхав дорогу від Житомира до Бердичева. Ми не те що переїхали чи переповзли, чи перейшли, не знаю, як це називається. Там не можна ані пройти, ані проїхати. Там просто не дорога, а яма, а була 20 років тому супертраса. І найцікавіше, розказують, що треба мільярдні вкладення в дорогу. Я думаю, що треба просто менше красти і тоді не треба буде мільярдів, може вистачить і мільйонів», – каже Анатолій.

Азаров не обіцяє покращення

Проте прем’єр-міністр Микола Азаров переконує, що їздить по ямах і ледь не плаче від стану українських доріг.

«Без сліз неможливо дивитися на автомобільну дорогу Київ-Одеса, на ділянку дороги Хмельницький-Чернівці тощо. Або спробуйте, наприклад, проїхати від Сум до Києва», – пропонує прем’єр.



Микола Азаров наголосив, що хороших доріг не має жоден обласний центр, і доручив місцевим адміністраціям до першого березня скласти список проблемних автошляхів. Проте він визнав, що українці ще нескоро отримають хороші дороги, бо немає належного фінансування. Про це він написав на свій сторінці у Facebook.

Азаров підкреслив, що вартість будівництва кілометру дорожнього покриття в Україні становить приблизно 40 мільйонів гривень. Загалом на рік виділяється приблизно 20 мільярдів гривень, яких вистачить лише на 500 кілометрів. Але ця сума виділяється не тільки на будівництво доріг, а й на їхній ремонт, наголосив прем’єр. А вартість ремонту може змінюватися від 13 до 22 мільйонів гривень. Очевидно, щоза таких обсягів фінансування розраховувати на радикальну зміну ситуації важко, повідомив Азаров. Разом із тим він зазначив, що за останні роки з’явився очевидний прогрес.

«Якщо у 2008 році відремонтовано і побудовано було всього 329 кілометрів, у 2009 – 92 кілометри, то у 2010 – вже майже 1 тисячу кілометрів, у 2011 – 2007 кілометрів, у 2012 – 1600 кілометрів», – підкреслив прем’єр.

Також він повідомив, що на даний момент загалом в Україні 170 тисяч кілометрів різних доріг: це і міжнародні шляхи – їх майже 9 тисяч кілометрів, це і регіональні автомобільні дороги – їх понад 10 тисяч кілометрів, а загальна довжина автошляхів державного значення – приблизно 52 тисячі кілометрів. З них доріг першої категорії, тобто таких, по яких можна комфортно їздити, лише 2 тисяч 731 кілометр.



«Наша рекомендація – змиритися»

Доки водії все більше скаржаться на стан доріг та ями, які обходяться у копійчину, технічні станції «збирають урожай». Водії стоять у величезних чергах, щоб не лише відремонтувати спущене колесо чи зігнутий диск, а й замінити амортизатори, стійки, сайлентблоки – і це далеко не весь перелік запчастин, які страждають через ями.



Загалом, якщо авто потрапило у яму глибшу за 6 сантиметрів, деякі експерти радять водіям звертатися зі скаргами у Державтоінспекцію. Саме вона має контролювати, щоб ями на дорогах відповідали держстандартові.

Натомість головний редактор журналу «Автоцентр» Сергій Матусяк рекомендує не скаржитися, а змиритися з ямами на українських дорогах.

«Ми провели дослідження і з’ясували, що звертатися практично немає сенсу, через те, що, по-перше, даішники відразу ж приїдуть і накладуть штраф за те, що ви самі потрапили в яму. По друге, щоб «Укравтодор» виплатив якусь компенсацію, потрібно, щоб пройшов рік або більше поневірянь у судах. Тому якщо водій потрапив у яму і пошкодив колесо, наша рекомендація – змиритися і замінити колесо за свій рахунок», – зауважив Сергій Матусяк.

Експерт пояснює, що ДАІ, якщо приїде на місце пригоди, то може оштрафувати водія на суму від 340 до 425 гривень за те, що той сам не дотримався безпечної швидкості на дорозі й сам спричинив ДТП.

Але деякі водії все ж таки наважуються судитися і зрештою виграють суди. Днями двом киянам вдалося відсудити великі компенсації за пошкодження своїх машин на столичних дорогах. Зокрема, Юрій Чудновець вибив із «Київавтодору» 25 тисяч гривень компенсації за те, що каналізаційний люк, що вилетів на дорогу, серйозно пошкодив йому днище фургона, а Станіслав Синюк відсудив 37 тисяч гривень за пошкоджену на вибоїнах машину Honda.

Водночас обидва інциденти сталися давно, а рішення судів ухвалені тільки зараз.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG