Доступність посилання

ТОП новини

В Україні циркулює три віруси грипу


Два з половиною мільйони українців з жовтня уже перехворіли на грип чи гострі респіраторні захворювання, інформує Державна санітарно-епідеміологічна служба. У відомстві заспокоюють: епідемії наразі немає, – однак очікують її до кінця цього місяця, оскільки в Україні уже циркулює три віруси грипу. Провідним штамом фахівці називають «Вікторію», через яку в США оголосили надзвичайний стан.

Киянин Сергій два дні тому почав чмихати і покашлювати. Чоловік ніколи не робив щеплення і надає перевагу лікуванню вдома. «Не знаю точно, чи грип, але дуже погано почуваюся, всього ламає, 37,9 температура, болить в грудях, кашель. Взагалі, скоріш за все, в нас у Києві епідемія, тому що на роботі з семи працівників вже четверо перехворіли», – каже він.

Епідемії наразі немає, заспокоюють медики, але додають, що віруси вже почали циркулювати в Україні. «Це ще поки процес не набув масового характеру, але ми вже маємо (в лабораторії нашій, лише за даними київських лікарень, з яких ми відбираємо матеріал у хворих) п’ять підтверджених випадків циркуляції різних вірусів грипу. Один – вірус В, один – H3N2 і три віруси так званого пандемічного грипу. Тобто процес вже розпочався, але ми очікуємо, що він набуде масового характеру, але нічого надзвичайного, нестандартного ми не очікуємо», – сказала Алла Мироненко, завідувач відділу Інституту епідеміології та інфекційних захворювань Національної академії медичних наук України.

«Вісконсин», «Вікторія» та «Каліфорнія» уже «прийшли»

Усі згадані випадки грипу виявили в Києві. На вірус грипу В, так званий «Вісконсин», захворіла 45-річна жінка, яка мешкала в гуртожитку. Цього вірусу в Україні ще не було, але віруси такої гілки циркулювали в Україні 6 років тому, пояснюють епідеміологи.

На інший вірус – А/H3N2, ще його називають «Вікторія» – захворіла 5-річна дитина. Це вірус грипу, який зараз циркулює у США, від якого уже померло майже два десятки дітей.

І третій, виявлений цього року вірус грипу – пандемічний грип, А/H1N1, ще його називають «свинячий», або «Каліфорнія», від якого уже цього року в Польщі померло п’ятеро осіб. В Україні ж поки що летальних випадків немає, але пандемічний грип зафіксували у трьох осіб – одній жінці 21 рік, іншій – 28 років і у дитини, якій ще немає й року.

Провідним в Україні буде вірус грипу, який циркулює у США

Загалом в Україні (з 1 жовтня минулого року) на грип та гострі респіраторні захворювання уже перехворіли майже 2,5 мільйони українців, більшість з яких – це діти, зазначає Олександр Заіка, головний спеціаліст державного санітарно-епідеміологічного нагляду Державної санітарно-епідеміологічної служби.

«За останній тиждень захворюваність дещо знизилася, відсотків на 30. Але ми очікуємо її зростання в зв’язку з виходом дітей до школи. Погода нібито сприяє розвиткові вірусних захворювань. Очікується зростання захворюваності – це, можливо, кінець цього місяця – початок наступного», – сказав Заіка.

Але в статистику не потрапляють ті, хто не звертається до лікарів. Відтак хворих може бути набагато більше. Лікарі попереджають, що слід вчасно звертатися за медичною допомогою, інакше може бути пізно. Наприклад, на тлі пандемічного грипу може дуже швидко розвинутися ускладнення у вигляді пневмонії.

Епідеміологи кажуть, що провідним збудником цього року буде не «свинячий грип», на який більшість українців вже має імунітет, а А/H3N2 – «Вікторія», який зараз циркулює у США.

Медики радять прищеплюватися навіть зараз

Загалом вберегтися від вірусів можна. Краще за все заздалегідь прищеплюватися, адже, щоб у людини виробився імунітет проти вірусного захворювання, необхідно мінімум 10–14 днів. В першу чергу щеплення радять робити вагітним, людям літнього віку та дітям. І якщо дорослим вакцинуватися можна навіть зараз, то малюкам до трьох років (яких прищеплюють вперше) робити це вже запізно, оскільки їм потрібна дворазова вакцинація з інтервалом у чотири тижні.

Тим часом, як би медики не рекомендували вакцинацію як найкращий спеціальний метод профілактики, – українці це робити не поспішають. Цього року проти грипу вакцинувалося приблизно стільки ж, як і минулого – менше від одного відсотка. Тоді як, наприклад, у США вакцинується більше від третини населення.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG