Нагода піднятися на самий верх вежі Корнякта, що входить до архітектурного ансамблю Успенської церкви, випала мені вперше. Це без перебільшення пам’ятка європейського і світового рівня. Двері вежі відчиняє лише дзвонар, але він долає тільки половину шляху, щоб задзвонити у знаменитий мідний дзвін «Кирило», що в діаметрі має 2 метри і дзвенить, як казали, по-сільському, (але колись це був головний дзвін міста).
Піднятись на верх вежі, що має 66 метрів заввишки, і є трішки нижчою від Ратуші, виявилось не так легко, але неймовірні краєвиди Львова і відчуття наближеності вуличок і двориків, вартували зусиль. Вежа XVІІ-XVІІІ століть виконувала не лише функцію дзвіниці, але й спостережного пункту, розповдає львовознавець Ілько Лемко, який у День європейської спадщини проводитиме безкоштовну екскурсію для львів’ян і гостей.
«Це шедевр абсолютно феноменальний. За формою нібито це італійський ренесанс, а за замістом – український. Українськість передана зодчими. Все будувалося на гроші Костянтина Корнякта. Він був начальником митниці всієї Речі Посполитої», – каже Ілько Лемко.
Європа – спільне надбання
Дні європейської спадщини – акція Ради Європи і Європейської комісії – це не лише нагода оглянути пам’ятки, які зачинені для відвідувачів, але й ознайомитись зі станом архітектурного об’єкту, його збереженням, зауважує виконувач обов’язків начальника управління туризму Львівської міськради Галина Гриник.
«Основне гасло Днів європейської спадщини, що Європа – це спільне надбання. Є такі екскурсії, де може долучитись більше людей, це і органний зал, де можна буде і почути звуки».
У день європейської спадщини учасники акції оглянуть у Львові ще й вежу храму Архистратига Михаїла, на яку потрапити майже нереально. А ще побачать відновлені розписи живописця Яна Гериха Розена першої половини ХХ століття у семінарній каплиці з фресками. Також зможуть побувати на галереях першого барокового храму Середньовіччя, колишньому костелі Єзуїтів, та прогулятися вулицями княжого Львова ХІІІ-ХІV століть і послухати екскурсію про Підзамче з екскурсоводом Юлією Жмінковською.
«Це намагання відкрити історію міста для наших мешканців, які живуть між роботою і хатою, і не помічають тих принад, які ми маємо, де ми мешкаємо», – зауважує екскурсовод.
Дні європейської спадщини передусім розраховані на львів’ян, одиниці з яких лише піднімають очі на красиві будівлі і знають їхню історію. Але саме від мешканців міста залежить, чи збереже Львів свою культурну самобутність.
Львів – У ці вересневі дні у 50 країнах Європи відбуваються Дні європейської спадщини. Мета – привернути увагу до збереження історичних пам’яток. Вдруге до європейської акції приєднується Львів. У суботу, 8 вересня львів’яни і гості міста безкоштовно оглянуть культурні пам’ятки, які зазвичай є зачинені для відвідувачів. Втім, потрапити на унікальні екскурсії зможуть лише ті, хто завчасно зареєструвався.
ЗВЕРНИ УВАГУ
ВИБІР ЧИТАЧІВ
1