Доступність посилання

ТОП новини

Новостворювана мережа SalamWorld викликає занепокоєння


Експерти звертають увагу на походження цієї «соціальної мережі для мусульман» із колишніх радянських країн
Експерти звертають увагу на походження цієї «соціальної мережі для мусульман» із колишніх радянських країн
Прага – Нещодавно презентована нова соціальна мережа SalamWorld (від арабського слова «мир» і англійського «світ»), заявляє про наміри об’єднати мусульман у всьому світі на платформі «халяль» (усе, що дозволено ісламом). Але чимало мусульман та відомих у світі експертів соціальних мереж висловлюють своє занепокоєння походженням цієї мережі з колишніх радянських країн.

Онлайнова соціальна мережа для мусульман всього світу? Саме так рекламує себе SalamWorld – приватна фірма, пов’язана з країнами колишнього СРСР.

Представники SalamWorld кажуть, що мережа буде запущена в режимі онлайн вже у серпні та що це не буде подібним на Facebook чи інші соціальні мережі, бо базуватиметься на головному принципі «халяль» – відповідності законам ісламу. Засновники SalamWorld обіцяють ісламський зміст його користувачам, включаючи ісламську онлайн бібліотеку, подкасти проповідей, відеоігри, створені «мусульманами для мусульман».

SalamWorld, перші офіси якого були в Москві, в Ісламському культурному центрі, і в Каїрі, нещодавно відкрив і нову штаб-квартиру в Стамбулі. Засновники нової мережі націлюються на 30 мільйонів мусульманських користувачів упродовж трьох років.

Самі мусульмани занепокоєні коренями SalamWorld із Москви

Але чимало мусульман висловлюють занепокоєння очевидним походженням нової соціальної мережі з Москви, та зв’язками керівництва SalamWorld із урядовими колами колишніх радянських республік. У світі також хотіли б знати походження 50 мільйонів доларів, витрачених на старт SalamWorld, бо це все ще є таємницею, незважаючи на загальні фрази про «приватних бізнесменів у Казахстані».

Афганець Нурі Валі, який очолює Afghan German Online, веб-сайт для афганської діаспори в усьому світі, каже, що афганці мають вроджене недовір’я до всього нібито ісламського, що пов’язане з Москвою. «Як мусульманин, як афганець, я думаю, що це – змова, яка ні в якому разі не принесе добра ісламові, – зазначає він. – Навпаки, це зашкодить ісламові. Користуючись методами, виробленими роками, вони мають на меті нашкодити ісламові, завдати удару по його репутації».

Відомий блогер з Азербайджану Аднан Гаджизада, який побував в ув’язненні за сатиру про владу в Баку, каже, що вважає створювану мережу справді за бізнес-проект. Але він зауважує, що в мережі Facebok багато мусульман висловлюють побоювання, що мережа SalamWorld «створена певними силами, які хочуть виявити активних мусульман у різних куточках світу і потім стежити за ними або ж навіть переслідувати їх».

Найбільше занепокоєння в мусульманському світі викликають особи керівників SalamWorld. Генеральний директор компанії Абдул-Вахед Ніязов також очолює Ісламський культурний центр у Москві – громадське відділення Ради муфтіїв Росії, що тісно пов’язана з Кремлем. Ніязов, татарин за національністю, 1999 року був обраний до Державної думи Росії потрапив у зв’язці з людьми з політичної сили нині вже нового президента Росії Володимира Путіна – він був членом блоку «Єдність», який по тому перетворився на партію «Єдина Росія». Ніязов активно подорожує й докладає зусиль, щоб віднайти підтримку для нової мережі в ісламському світі. Він уже здобув таку підтримку, наприклад, прем’єр-міністра Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана чи керівництва найбільшого мусульманського об’єднання Індонезії.

Сам Ніязов відмовився розмовляти з Радіо Свобода й переадресував усі питання речникові SalamWorld. А речник Явуз Селім Курт заявив Радіо Свобода, що нова мережа не веде мову про політику і не пов’язана ні з яким урядом. «Ми не підтримуємо жодної з партій. Ми нейтральні. Кожен може висловлюватися вільно, але SalamWorld не втягується у жодні політичні дискусії», – сказав речник. За його словами, компанія не допускатиме закликів до насильства, до тероризму чи проти прав людини.

Віце-президент нової мережі Ахмед Азімов, родом із Махачкали в Дагестані на російському Північному Кавказі, закінчив університет у Санкт-Петербурзі і працює нині в уряді міста Москви заступником голови Ради в справах національностей та координує діяльність Експертної ради Ради муфтіїв Росії.

Один із членів правління SalamWorld Ельчин Аскаров, громадянин Азербайджану, теж має урядові зв’язки в своїй країні й до минулого року був у Баку заступником голови державного комітету з роботи з релігійними організаціями. На цій посаді його роботою була боротьба з «політизацією ісламу», і він, зокрема, в офіційній пресі звинувачував Ісламську партію Азербайджану в «саботажі проти народу і держави» після того, як ця партія скритикувала президента Ільгама Алієва і протестувала проти заборони ісламських хусток у навчальних закладах. Уже на роботі в SalamWorld він нав’язував співпрацю з нинішньою владою Ірану, і тепер компанія повідомляє, що планує відкривати офіс у Тегерані.

А головний редактор ісламського вмісту сайту Ельмір Ґулієв – автор російського тлумачення Корану.

Крім того, Рада муфтіїв Росії підписала з SalamWorld меморандум про порозуміння.

Саймон Дейвіс, експерт із Лондонської школи економіки, вважає закономірними підозри щодо зв’язків керівництва SalamWorld із Кремлем.

«Я був трохи скептичний спочатку і мав інстинктивне відчуття, що це лише прикриття для фінансового інвестора, який хоче використати політичні мотиви. Але це виглядає дещо ширшим, аніж лише такі спроби. Вони, як здається, грають у хитру гру. Це інтригує. Це, безперечно, прихована політична змова. Проглядаються чіткі наміри непомітного проникнення», – каже експерт.

Засновники ж SalamWorld далі переконують, що мають суто комерційні інтереси в мусульманському світі та шукають прибутки для неназваних інвесторів на орієнтованих на мусульман веб-продуктах.

Матеріал підготували: Василь Зілгалов і Ron Synovitz
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG