Доступність посилання

ТОП новини

«Цирконій» поріжуть на металобрухт?


Дніпропетровськ – Працівники місяцями сидять без зарплати, завод простоює, цехи не опалюють. Така ситуація склалася на Дніпродзержинському державному підприємстві «Цирконій» через брак фінансування і нерентабельність. Із понад півтори тисячі працівників на роботі лишилася третина. Решта готується до акцій громадянської непокори. Сьогодні вони збирають конференцію трудового колективу, щоб поставити ультиматум керівництву заводу.

Державний завод «Цирконій» – підприємство унікальне, свого часу воно було найбільшим виробником цирконієво-гафнієвої продукції в Україні. Йдеться, зокрема, про металевий цирконій, що застосовується в ядерній енергетиці. Тепер слава потужного підприємства – в минулому.

Працівникам винні зарплату за чотири місяці, загалом це понад 7 мільйонів гривень. За борги підприємство відрізали від газопостачання: в цехах і підсобках холодно, зокрема, й там, де стоять ємності з кислотними розчинами. Ніхто не гарантує, що в морози вони не тріснуть.

За таких умов скоро про виробництво металевого цирконію в Україні можна буде говорити в минулому часі, обурюється керівник профспілки підприємства Василь Кисельов.

«Працівники масово звільняються з підприємства, сподіваючись, що, звільнившись, отримають хоч якісь розрахункові. Ми, посилаючись на норми генеральної угоди, де Кабмін зобов’язався сприяти розвитку вітчизняного виробництва, посилаючись на галузеву угоду, у якій наш міністр Бойко обіцяв замовлення підприємствам галузі, будемо вимагати відновлення діяльності підприємства», – розказав Радіо Свобода Василь Кисельов.

Працівники заводу підозрюють: унікальне підприємство навмисне доводять до банкрутства, потім його продадуть за борги і поріжуть на металобрухт. Люди нарікають: влада заявляла про прагнення до енергонезалежності України, але металевий цирконій для АЕС держава уже купує в Росії, а своє виробництво занедбали.

Проблема не нова

В адміністрації підприємства зазначають: ця проблема виникла не сьогодні. Заступник директора заводу Костянтин Ліндт сказав Радіо Свобода, що в ситуації на підприємстві винна держава – занедбала програму виробництва власного палива для АЕС, у підприємства немає замовлень. Зараз обіцяють певну фінансову підтримку, але надій мало: бюджетний рік закінчується, зазначає Костянтин Ліндт.

«Є певні суперечності. З одного боку, є проблема програма створення ядерного паливного циклу, до якої ми входимо як складова. З іншого боку, є постанова Кабміну, яка забороняє державну підтримку збиткових підприємств. Ми, на жаль, збиткове підприємство», – зазначив заступник керівника заводу.

У галузевій профспілці «атомників» підтримують настрої колективу перейти до рішучих дій. Представник «Атомпрофспілки» Тамара Федоренко повідомила Радіо Свобода: щотижня надсилали звернення до структур влади, а реакції – немає.

«Була надія, що ми будемо брати участь у створенні ядерно-паливного циклу. Але минули роки, і нічого. Обіцянок було багато, на жаль, вони не справдились. Моя думка: ми пішли на повідку в усіх тих, хто обіцяв. На жаль, соціальна угода не виконана», – констатує Тамара Федоренко.

Колектив «Цирконію» налаштований рішуче: у середу робітники мають намір ухвалити план своїх дій. Швидше за все, це будуть акції протесту під міськрадою і облдержадміністрацією. Не виключають і початок страйку.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG