– Місце проведення є не випадковим. Адже це нова концепція євроатлантичної безпеки, яка включає в себе Сполучені Штати, Європу та Росію. А побудувати таку систему без визначення статусу безпеки України неможливо. Українське питання є одним із ключових у роботі комісії. Я член комісії, і цьому питанню ми приділяли й приділяємо дуже багато часу. Тому на запрошення фонду «Єдиний світ» відомі представники у сфері зовнішньої політики, у питаннях безпеки з Америки та Європи збираються сьогодні у Києві.
– Можете назвати деякі прізвища учасників цього засідання у Києві?
– Співголовами комісії є колишній сенатор Сем Нанн, який чимало років очолював комітет із питань збройних сил Конгресу США, німецький дипломат, голова Мюнхенській конференції з питань безпеки, на якій збираються авторитетні політики і лідери багатьох держав, Вольфганг Ішингер, колишній міністр закордонних справ Росії Ігор Іванов. Також будуть присутні вісім колишніх міністрів закордонних справ різних держав, екс-керівники військових відомств, представники бізнесу.
– Наскільки такий захід є цікавим для України, і яку користь вона може від нього отримати?
– Передусім Україна, проголосивши сьогодні позаблоковий статус, шукає своє місце у новій архітектурі європейської безпеки. Ініціатива саме відпрацьовує майбутню формулу євроатлантичної, європейської безпеки. Тому Україна дуже зацікавлена в тих напрацюваннях, які комісія найближчим часом проголосить на наступному засіданні Мюнхенського форуму. Друге питання. Ми знаємо, що Україна має очолювати ОБСЄ у 2013 році. Комісія, по суті, працює над новою структурою нового ОБСЄ. Тому напрацювання комісії можуть бути ключовими моментами майбутнього плану головування України у цій організації. А головне, що членів комісії ознайомлять із українським баченням місця цієї держави у майбутній системі євроатлантичної безпеки як постійно нейтральної країни.
– Як заявляють, ця нова структура займатиметься питаннями безпеки від Ванкувера до Владивостока й інтегрує до себе членів НАТО та ОДКБ… Наскільки реально об’єднати ці речі? Адже у Росії хочуть зробити Організацію договору про колективну безпеку певною альтернативою НАТО. Принаймні, про це заявляли деякі російські політики.
– Саме ця ініціатива повинна генерувати нове мислення – без слова «альтернатива». Саме йдеться про те, що слід створити нову спільноту безпеки за участю НАТО і ОДКБ як рівноправних структур. Структур, що мають рівну міру відповідальності за безпеку великої Євроатлантики.