Місто Аз-Завія розташоване поблизу ключового нафтового порту і нафтопереробного заводу найбільшому в усьому регіоні Середземномор’я. Місто сильно зруйноване боями. Уцілілі жителі Завії не мають поки що бажання приєднуватися до оголошеного опозицією на 25 лютого загальнонаціонального маршу протесту на Тріполі.
Сили Каддафі атакували у четвер третє за величиною місто Лівії, Місрату, що за 200 кілометрів на Схід від Тріполі, котре перебуває під контролем повстанців. Бої тривають тут в основному довкола летовища Місрату, центр міста перебуває в руках антиурядових сил. Повстанці також контролюють місто Зуара, що за 120 кілометрів від столиці країни.
Тим часом урядові сили, разом з іноземними найманцями, тримають під контролем Тріполі і намагаються не втратити ключові пункти на заході країни.
В самій столиці ситуація критична, нічні бої, відсутність продуктів харчування. Британець Раймонд, який евакуювався з Тріполі в середу, 23 лютого, до Мадрида, зазначив: «Будучи в ліжку вночі, чуєш щоразу до самого ранку вибухи бомб, стрілянину. Тут вам вже не до сну. Це жахливе напруження там. Ви мусите сидіти вдома, не можете вийти. Не вистачає харчів. Немає бензину. Не вистачає всього».
Турецькі громадяни, евакуйовані з Лівії, розповідають про знущання урядових сил над іноземцями, спроби тримати їх у ролі заручників, про позбавлення їх харчів, які інколи дають іноземні консульства своїм громадянам.
Близько 20 тисяч єгиптян, котрі перетнули вже кордон Лівії з Єгиптом, свідчать, що режим Каддафі залякує їхніх співвітчизників і обвинувачує Єгипет та Туніс у підтримці антиурядових сил в Лівії.
Світ готується до акцій щодо режиму в Лівії, а повстанці – до штурму столиці
Президент США Барак Обама звернувся до світу із закликом об’єднатися у діях проти насильств, котрі чинить влада Лівії проти власного повсталого народу. «Страждання і кровопролиття там обурюють, це недопустимо. Погрози і накази стріляти у власний протестуючий народ, переслідування громадян Лівії – це дії, котрі порушують міжнародні норми, правила загальної порядності. Це насильство мусить бути зупинене», – заявив Обама.
Рада безпеки ООН закликали протидіяти кровопролиттю в Лівії і тим, хто за це відповідальний. Але рішення ООН ще не означає будь-якого втручання у події в Тріполі. Тут також позбавили функцій посла доброї волі при ООН доньку Каддафі Ейшу.
Ліга арабських країн тимчасово позбавила Лівію голосу і членства. Євросоюз поки-що спостерігає за подіями в Тріполі і заявив, що «готовий до ухвалення подальших заходів» щодо Лівії. ЄС і Росія заявили в четвер під час переговорів Путіна з Баррозу в Брюсселі про своє занепокоєння подіями в Лівії й регіоні та негативним впливом їх на світову енергетику.
А от глава турецького уряду Реджеп Тайїп Ердоган вважає, що санкції проти Лівії лише зашкодять її народу.
Тим часом лунають пропозиції з боку США та Брюсселя тимчасово оголосити повітряний простір Лівії закритим, щоб літаки Каддафі не обстрілювали повстанців. Але практичних кроків міжнародної спільноти щодо Лівії поки що не здійснено.
Тим часом повстанці, опозиція оголосили в четвер про наміри штурмувати Тріполі, який є головним оплотом Каддафі. Чи це означає, що наступ співпадатиме з оголошеним опозицією на п’ятницю загальнонаціональним маршем протесту на столицю, ще не зрозуміло. Тим часом, «Аль-Каїда в Північний Африці», що базується в Алжирі, закликала всіх мусульман підтримати повстанців у Лівії. Відомо, що чимало членів «Аль-Каїди» утримувалися роками у в’язницях режиму Каддафі. Незважаючи на звинувачення з боку Каддафі у нібито головній ролі цієї мережі в організації повстань, експерти кажуть, що якихось реальних сил «Аль-Каїди» в Лівії донедавна не було і їхня конкретна роль у подіях не відзначена.