Спікер прибув до Севастополя, щоб узяти участь у святкуванні Дня ВМФ Росії. Серед інших високих російських гостей – головнокомандувач російського флоту адмірал Володимир Висоцький, мер Москви Юрій Лужков і низка депутатів Держдуми, в тому числі Костянтин Затулін.
Попри певні очікування, російський прем’єр Володимир Путін та український Президент Віктор Янукович на святкування не приїхали. Перший у суботу ввечері повернувся до Москви, а другий уже кілька тижнів не покидає свою держдачу на Південному узбережжі Криму.
Мер Москви Юрій Лужков тримається позаду, на другому плані; попереду спікер Державної думи Росії Борис Гризлов і голова Ради міністрів Криму Василь Джарти
Спеціально до приїзду Лужкова і Затуліна, з яких тільки нещодавно МЗС України зняв статус персон «нон-грата», одна з місцевих прокремлівських організацій розвісила в Севастополі біг-борди з зображення скандальних російських політиків і написом «Штрафбати йдуть у прорив!».І справді, мер Москви знову проштрафився своїми новими антиукраїнськими заявами напередодні приїзду до Севастополя, а депутат Затулін утримався від таких заяв, лише відмовившись від спілкування з журналістами.
Останні помітили, що мер російської столиці, який традиційно багато років був найулюбленішим гостем, цього розу перебував на другому плані. Командувач Чорноморського флоту Росії віце-адмірал Володимир Корольов на Юрія Лужкова практично не звертав уваги, а спікер Держдуми з мером Москви лише прохолодно привітався. Російські журналісти поділилися з місцевими колегами, що на батьківщині Юрія Лужкова Кремль не дуже жалує.
Депутат Держдуми Росії Костянтин Затулін, який, як і мер Москви Юрій Лужков, донедавна був «персона нон-грата» в Україні
Відмінності і традиції
Журналісти також підмітили, що справжнім господарем у Севастополі почувався і це показав усім московським гостям другий за рангом посадовець Кримської автономії Василь Джарти. Саме він, прем’єр-міністр Криму, а не голова Севастопольської міської державної адміністрації Валерій Саратов чи перша посадова особа автономії, Голова Верховної Ради Криму Володимир Константинов, постійно перебував поруч із адміралами і російським спікером, а потім сів із ними у катер командувача і фактично разом приймав парад російського флоту.
Іще однією особливістю нинішнього святкування Дня ВМФ Росії у Севастополі стала участь у параді українського корабля. В парадній лінії кораблів Чорноморського флоту Росії у Севастопольській бухті стояв також флагман Військово-морських сил України «Гетьман Сагайдачний». Також разом із командувачем Чорноморського флоту Росії віце-адміралом Володимиром Корольовим парад приймав і командувач ВМС України віце-адмірал Віктор Максимов.
Загалом сценарій святкування Дня ВМФ Росії не міняється практично вже років 10–15. Хіба що останнім часом на вимогу української сторони з міркувань безпеки відмовилися від польотів авіації і пусків ракет.
О 10-й годині ранку в неділю в бухті розпочалося військово-спортивне свято, яке включає проходження кількох бойових кораблів, висадку бронетранспортерів із десантного корабля, театралізовану виставу «33 богатирі», показовий бій морських піхотинців і заплив на шлюпках.
Свято відкрили кораблі на повітряній подушці «Бора» і «Самум», один із яких проніс державні прапори Росії та України, а інший – прапори російського і радянського військових флотів, прикріплені в носовій частині кораблів.
Журналісти також помітили, що цього разу російські військовослужбовці стріляли трохи більше і гучніше, аніж торік. Але, як і минулого разу, виключно холостими.