Марія Стогова, представниця делегації Євросоюзу в Україні та Білорусі, приїхала до Харкова, щоб побачити, як відтепер житимуть нелегальні мігранти.
«Скринінг-центри всі однакового дизайну – яскраво помаранчевого кольору, – каже вона. – Цей досвід запозичено в Угорщині, харків’янам допомагали угорські партнери цього проекту».
На думку експерта, головне – не комфортні умови, як у готелях, а важливо дотримуватися прав людини. Як розповідає Марія Стогова, відповідно до європейських стандартів, тут є кімната для спілкування з адвокатами, з правозахисниками і представниками різних неурядових організацій, які можуть надати допомогу.
У цьому пересувному будиночку – кілька кімнат на дві-три особи, для жінок і чоловіків. Якщо прибуде більше восьми нелегалів, можна розкласти додаткові ліжка на другому ярусі, як у поїзді. «Та лише на короткий термін», – уточнює полковник Сергій Берестовський.
Поряд – побутові приміщення, є душ, пральна машина, праска й мікрохвильова піч.
Для зручності роботи чергового – відеоспостереження за тимчасовими мешканцями.
У Харківському прикордонному загоні, що відповідає за охорону українсько-російського кордону, діють стаціонарні пункти для тимчасового утримання непроханих гостей. Але ці приміщення затісні й не такі зручні. «Там немає кондиціонерів», – посміхається полковник Берестовський.
За кожним модулем закріплена одна з держав Євросоюзу
За три місяці нинішнього року харківські прикордонники затримали 15 нелегалів. Переважно це особи з Середньої Азії, Близького Сходу та Північної Азії, повідомив начальник відділу по роботі з іноземцями, дізнання та адміністративного провадження Харківського прикордонного загону підполковник Всеволод Борисенко.
За словами представника Міжнародного центру розвитку міграційної політики Зденека Бєлоножніка, скринінг-центри створюються в рамках проекту Європейського Союзу «Розширення можливостей і технічна допомога органам влади в Україні для ефективної боротьби з неврегульованою транзитною міграцією «КГДІС ЕРІТ в Україні».
«Проект складається з шести модулів, – каже він. – Кожен із цих модулів відповідає за втілення певних специфічних питань – з питань видворення, захисту біженців, затримання нелегальних мігрантів, а також із візових питань. За кожним модулем закріплена одна з держав Євросоюзу: Чехія, Словаччина, Польща, Угорщина, Нідерланди й Британія. Харківському центру допомагала угорська поліція, що працює з іноземцями».
Вартість одного мобільного скринінг-центру (сюди входить і підготовка фахівців – стажування за кордоном, тренінги, юридичні консультації) – 55 тисяч євро. За два роки реалізації цього проекту в Україні Євросоюз витратив понад два мільйони євро.
Найближчим часом такі скринінг-центри відкриють в Одесі та Луганську.