Європейське видання «Волл Стріт Джорнал» попереджає, що російська влада позбувається не лише таких вигідних для неї колись енергетичних посередників як «РосУкрЕнерго» українця Фірташа, але й нав’язує, під шум меморіальних відзначень у Катині, свою енергетичну волю Польщі. Йдеться про те, що Володимир Путін запропонував своєму польському колезі Дональдові Тускові в Смоленську пряме постачання російської нафти польським нафтопереробним підприємствам без будь-яких, навіть польських, посередників. Під час цієї зустрічі двох прем’єрів журналістам був розданий документ, у якому натякається на те, що Росія хоче змінити її стосунки з іноземними компаніями, котрі торгують нафтою, і намагається покращити зв’язки з Польщею. «Волл Стріт Джорнал» зауважує, що Росія вже не хоче мати справу з посередниками у нафтовій сфері, і це видно на прикладі тих пропозицій, які висунув Тускові Путін у Катині.
«Північний потік» – це кремлівська вузда для України, Польщі та інших «неслухняних»...
Австрійська «Дер Штандард» продовжує інформувати про стратегічне будівництва Росією і Німеччиною газогону «Північний потік», котрий має пролягти понад тисячокілометровим маршрутом до кінця 2011 року з Росії по дну Балтики до Німеччини. Газета також нагадує, що в Польщі, Україні і балтійських державах цей проект викликав гостру критику, бо названі країни бояться, що Москва могла б відрізати їх від подачі газу, якщо вона не буде потребувати їхньої транзитної ролі. «Дер Штандард» також зауважує, що російський енергетичний монополіст «Газпром» не хоче бути залежним від країн транзитерів у центрі Європи.
Старт будівництва «Північного потоку» – це демонстрація сили Кремля
Інша австрійська газета – «Ді Прессе» – називає початок будівництва «Північного потоку» «демонстрацією сили кремлівським газовим гігантом – «Газпромом». Газета також називає цей проект політичним, бо навіть зростання газового споживання в Європі не потребувало додаткових експортних маршрутів. «Ді Прессе» наводить думку впливового експерта, який наголошує, що «лише у крайньому випадку той газ, котрий зараз проходить через Україну наземною ГТС, буде просто перенаправлений до «Північного потоку», а так балтійський газогін просто не буде використовуватися. Це політичний проект», – наголошує європейський газовий експерт. «Ді Прессе» також зауважує, що початок будівництва «Північного потоку» – заслуга трьох осіб: Матіаса Варінґа, Володимира Путіна і Ґергарда Шредера. «Варінґ якийсь час був банкіром, а до цього працював на секретну службу НДР «Штазі». Путін, сьогодні прем’єр-міністр, до цього президент, а ще раніше співробітник КҐБ, надав політичну підтримку цьому будівництву. Із флангів їх прикривав колишній канцлер Німеччини Шредер, котрий нині очолює раду акціонерів «Північного потоку», інформує «Ді Прессе».
Україна може капітулювати у травні перед Кремлем
Російська «Нєзавісімая газета» продовжує енергетичну тему, інформуючи про інтенсивні пошуки новою української владою не лише вигідніших цін на російський газ, але навіть ймовірного створення економічного союзу України з Росією та Казахстаном. Зокрема, саме цим московське видання пояснює раптовий візит Віктора Януковича до Астани і його переговори з Нурсултаном Назарбаєвим. «Нєзавісімая газета» також наводить думки експертів, котрі вважають, що Москва, Київ і Астана можуть вирішувати у тристоронньому форматі не лише нафтові і газові проблеми, але й також паливно-ядерні та зернові. Спостерігачі також не виключають, що у травні в Києві буде підписаний Медведєвим, Януковичем, а може, й Назарбаєвим, цілий пакет, навіть не двосторонніх, а можливо, тристоронніх угод. Тут також відзначено, що Росія послідовно вимагатиме від України запровадження офіційного статусу російської мови, перегляду трактувань історичних подій, а також термінів базування Чорноморського флоту Росії в Севастополі. На думку київського експерта Костя Бондаренка, з яким розмовляла кореспондент «Нєзавісімой газети» Тетяна Івженко, ці питання обговорюватимуть у перебігу візиту до Києва головного російського дипломата Сергія Лаврова. «Нєзавісімая газета» також вважає, що на переговорах Азарова і Путіна 15 квітня у Москві будуть розглянуті ціна та умови енергетичного порятунку України. Однією з ключових умов Москви може бути взяття під повний російський контроль українського внутрішнього енергетичного ринку, зауважує московське видання.