Доступність посилання

ТОП новини

Одеське протистояння Гурвіца-Маркова: боротьба з тероризмом чи переділ влади?


Ігор Марков, голова партії «Родіна», на прес-конференції на тему: «Зв'язок чеченських терористів з Україною: одеський слід». Київ, 7 квітня 2010 року
Ігор Марков, голова партії «Родіна», на прес-конференції на тему: «Зв'язок чеченських терористів з Україною: одеський слід». Київ, 7 квітня 2010 року

Київ – Одеса – Політичні опоненти міського голови Одеси Едуарда Гурвіца звинувачують його у «співпраці з чеченськими терористами», яка нібито мала місце упродовж 90-х років. Натомість джерела у Службі безпеки України повідомляють, що ці звинувачення були перевірені ще в той час і не підтвердилися. Зі свого боку, експерти пояснюють конфлікт потребою політичного піару та спробами нової державної влади змінити керівництво Одеси.

Міський голова Одеси Едуард Гурвіц у 1996 році на прохання тодішнього міністра закордонних справ Геннадія Удовенка взяв участь у звільненні українських будівельників, які були заручниками в Чечні під час російсько-чеченського конфлікту. За рік після цього до Одеси декілька разів приїжджали керівники невизнаної республіки «Ічкерія». На основі цих та інших фактів представники партії «Родіна» роблять висновки, що Едуард Гурвіц співпрацював з терористами, здійснював контрабанду зброї до України й розташовував в Одесі на відпочинок нелегальних мігрантів із зони бойових дій.

Окремі такі нібито факти наводить член політради партії «Родіна» Григорій Кваснюк: «23 травня 1997 року (цитата Ваха Арсанова, віце-президента невизнаної республіки «Ічкерія») у нас встановилися теплі й дружні стосунки з Україною та Одесою. Ви нас матеріально і морально підтримували під час війни». Таким чином Україна й Одеса брали участь у війні на території Росії, за законом це є щонайменше сприянням тероризму»,– підсумовує пан Кваснюк.

Лідер партії «Родіна» Ігор Марков оприлюднив відео та інші документи про зустрічі керівників Одеси з представниками чеченського опору і про перебування в Одесі чеченських біженців. Ігор Марков вважає це доказами співпраці керівників Одеси з терористами. Саме з чеченським чинником очільник «Родіни» пов’язує спалах замовлених вбивств у Одесі, який мав місце під час та після конфлікту в Чечні. 7 квітня він передав документи та відеозаписи про це до органів прокуратури й державної безпеки України і Російської Федерації. Раніше це просто не мало б результату, пояснює Ігор Марков.

«Із 1998 року Гурвіц був народним депутатом, потім отримав «дах» в особі Президента Ющенка. Сьогодні, коли нарешті країну очолила нормальна людина, ми можемо розраховувати на об’єктивний розгляд цих матеріалів», – каже Марков.

У прес-службі СБУ звинувачення на адресу Едуарда Гурвіца не коментують. Працівник служби безпеки, який побажав залишитися невідомим, розповів, що такі звинувачення звучали і в 1997 році. Але після перевірки СБУ жодне з них не підтвердилося, повідомив співрозмовник Радіо Свобода.

Скандали в Одесі вигідні радикальному крилу чинної влади

Міський голова Одеси Едуард Гурвіц
Сам міський голова Одеси Едуард Гурвіц надав письмовий коментар Радіо Свобода, де відзначив, що з представниками Чечні мав справу лише двічі: коли перебував у складі парламентської делегації і коли допомагав у звільненні заручників.

«Ті зустрічі мали офіційний характер, із легітимною на той час владою, визнаною Російською Федерацією. І висунути мені претензії щодо минулого чи майбутнього цих людей можуть лише недоумки чи провокатори», – заявив Гурвіц.

Звинувачення Едуарда Гурвіца є передовсім політичною технологією, пояснює директор Агенції з моделювання ситуацій Віталій Бала. «Це більше одеський регіональний конфлікт. Одеса – особливе місто, її керівники завжди воліють бути толерантними до різних політичних сил і до чинної влади. Натомість Ігорю Маркову для політичної діяльності потрібна ескалація конфлікту. Не виключено, що радикальне крило нової влади таким чином намагається змінити керівництво Одеси, але це навряд чи відбудеться», – припускає експерт.

Тим часом до України повернувся попередній міський голова Одеси Руслан Боделан – після того, як усі порушені проти нього кримінальні справи були закриті. За неофіційними даними, він нібито має намір поновити українське громадянство і брати участь у місцевих виборах.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG