Американська дослідницька організація PewResearchCenter аналізує ймовірний вплив громадської думки в Україні на законодавче закріплення позаблокового статусу держави. Дані соціологічного дослідження PewResearchCenter, проведеного ще наприкінці 2009 року, свідчать, що половина українців (51 відсоток) виступають проти членства їхньої держави в НАТО, і лише до 30 відсотків схвалюють такий крок. Американські аналітики не виключають, що на громадську думку щодо НАТО значний вплив чинить саме політична опозиція членству України в альянсі. Дані згаданого дослідження також свідчать, що понад 70 відсотків етнічних росіян в Україні проти членства в НАТО, тоді як лише 46 відсотків етнічних українців виступають проти такого вирішення оборонних проблем їхньої держави. На Сході України проти НАТО виступають 72 відсотки громадян, а на Заході – майже 60 відсотків підтримують членство в НАТО.
Поза межами України фактично більшість європейської публіки підтримує членство Києва в альянсі. Таких у Франції понад 50 відсотків, у Польщі – понад 60 відсотків, у Литві – майже 60 відсотків, біля половини Чехії, Болгарії, Іспанії за членство України в НАТО, і лише понад 50 відсотків німців та близько 40 відсотків італійців проти того, щоб українці були в НАТО. В аналізі PewResearchCenter також наголошується, що майже 70 відсотків українців за те, щоб Україна і Росія були незалежними, але дружніми державами, а 22 відсотки українських громадян за злиття України з Росією в одну державу. PewResearchCenter також зауважує, що понад 70 відсотків українців бояться енергетичного шантажу з боку Росії.
Націоналісти скандували: «Армія крайова – окупанти України»
Польська «Жечпосполіта» інформує, що у четвер активісти правої організації «Свобода» фактично зірвали початок прес-конференції в приміщенні агентства «Інтерфакс-Україна» в Києві, куди прибули представники Польщі, США, Ізраїлю, чимало українців. Тема прес-конференції стосувалася питання позбавлення звання Героя України чільників ОУН та УПА. На конференцію був запрошений капелан польських вихідців із Волині Тадеуш Ісаковіч-Залєський, який і розповів «Жечпосполіта», що українські націоналісти зі «Свобода» увірвалися до залу якраз на початку прес-конференції і скандували: «Армія крайова – окупанти України»,а також заявляли, що у День дурня (1 квітня) українців хочуть зробити тут дурнями.
«Жечпосполіта» також інформує, що в п’ятницю, 2 квітня, в Донецьку суд приступає до розгляду позову депутатів і громадських активістів, котрі вимагають скасування указу Віктора Ющенка про нагородження посмертно званням Героя України лідера ОУН Степана Бандери.
Лукашенко і Янукович використають «козир» венесуельської нафти?
Російська «Нєзавісмая газета» інформує про переговори Києва і Мінська щодо можливості запуску нафтогону «Одеса-Броди» в реверсному напрямку за рахунок заповнення його венесуельською нафтою. Хоча експерти сумніваються в реалізації такого проекту, але наголошують, що мета Лукашенка і Януковича тут одна: змусити Росію бути більш поступливою на енергетичних переговорах із Мінськом та Києвом.
«Нєзавісімая газета» також нагадує, що переговори між Путіним і Азаровим щодо цих проблем продовжаться в середині квітня в Москві.