Доступність посилання

ТОП новини

Новому Президентові доведеться стати позичальником і реформатором


Київ – Після виборів новий Президент буде змушений шукати позик за кордоном, обмежувати соціальні виплати, щоб мати змогу підтримати банки й інвестувати у виробництво. Такі прогнози роблять економічні та фінансові аналітики. На їхню думку, навіть за оптимальними прогнозами кінець кризи українці відчують не раніше як 2011 року.

У 2010 році розпочнеться певне оздоровлення української економіки: збільшуватимуть експорт металургійна та хімічна галузі, об’єднуватимуть капітали банки, попит на українські цінні папери збільшиться, а економіка держави покаже зростання на 2 – 4 %, прогнозує виконавчий директор фонду Блейзера в Україні Олег Устенко. На його думку, новий глава держави може використати таку ситуацію для економічних реформ. Але почати свою роботу на посаді він буде змушений з пошуку нових кредитів.

«Складнощі з надходженнями від податків, складнощі з бюджетом так чи інакше змусять нового українського президента, хто б ним не став, звертатися не лише до МВФ, який, до речі, продовжить роботу в Україні. Виникне потреба виходу на міжнародні ринки для позичання грошей. У другому та четвертому кварталах цього року ми побачимо українських урядовців на міжнародних ринках Лондона і Нью-Йорка, які намагатимуться позичити півмільярда – мільярд доларів, бо ці кошти будуть катастрофічно потрібні», – пояснює Олег Устенко.

Він не виключає, що податковий дефіцит в Україні збільшиться до 10% ВВП, тож вона проситиме позики в тому числі й у Росії. Головне, на думку експерта, щоби ці кошти не були проїденими, а надійшли в реальний сектор економіки.

Бюджет «на трьох»: соціальна сфера, банки, інвестиції

Хоча повністю уникнути «проїдання» кредитів не вдасться, вважає економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь: «Навіть коли бюджет ухвалять, то збереження рівня соціальних стандартів, які Верховна Рада підвищила наприкінці 2009 року, змусить владу шукати додаткових коштів для покриття бюджету».

В цій ситуації найкраще розподілити обмеженні бюджетні ресурси порівну на три напрямки: соціальні гарантії, підтримку банків та державні інвестиції, переконаний директор бюро економічних і соціальних технологій Валерій Гладкий. Для цього, пояснює експерт, команда нового президента має піти на непопулярні кроки – найвищі пенсії та соціальні виплати зменшити, і паралельно – підвищити комунальні тарифи для населення.

Президент має працювати не так гривнею, як головою - експерт

Проте самі лише фінансові важелі будуть неефективними, а то й небезпечними, каже директор департаменту соціальних досліджень Фонду громадської безпеки Юрій Гаврилечко.

«Це міф, що дадуть грошей – і все вирішиться. Для прикладу, на новому підприємстві, яке збудують за інвестиційні кошти, хтось має працювати. Освіта має бути зорієнтована на нову систему виробничих відносин – а цього немає. Якщо майбутня президентська адміністрація не буде вирішувати проблеми в комплексі, не матиме уявлення, яке місце повинна посісти Україна у світовому розподілі праці, то не треба жодних революцій: тут і так буде хаос», – каже Юрій Гаврилечко.

Якщо ж все залишиться як є, то за прогнозом експерта державний борг катастрофічно збільшуватиметься за рахунок боргів «Нафтогазу», перерозподіл бюджету призведе до дефолту окремих міст і техногенних катастроф, а закордонні інвестиції принесуть мало користі: Росія та Китай викуповуватимуть металургійні та хімічні заводи й консервуватимуть їх, аби усунути конкурента для своїх виробництв.

За прогнозами експертів, за умови зваженої економічної політики нової президентської адміністрації можна говорити про початок виходу України з кризи в 2011 році. Але на їхнє переконання, щоб не допустити в майбутньому дефолту та техногенних катастроф, українська влада має негайно розпочати реформи та не боятись непопулярних рішень.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG