Доступність посилання

ТОП новини

В Україні потрібно вводити систему моніторингу за державною допомогою – експерт


Валентин Дерев’янкін
Валентин Дерев’янкін

Київ – Конкуренція – це ключ до реформ та викорінення корупції в Україні, наголошує експерт Валентин Дерев’янкін, якого Радіо Свобода запросило до розмови. Юрист за освітою, він із середини 90-х працює в міжнародних проектах, які впроваджуються в Антимонопольному комітеті України. Проект, в якому він працює зараз, називається «Гармонізація систем конкуренції та державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС». Одне з головних завдань проекту – це перегляд правил конкуренції та введення моніторингу в сфері державної допомоги.

– Пане Дерев’янкін, що означає термін «культура конкуренції», який так часто вживають у Європейському Союзі?

– З точки зору підприємців, культура конкуренції – це коли поважаються права того, хто входить на ринок, а поведінка кожного на ринку орієнтується на існуючі заборони.

– А що дає конкуренція споживачеві?

– Конкуренція для споживачів важлива тим, що дає можливість вибору, можливість зниження цін і кращої якості…

– Наскільки Україна готова до вступу в ЄС з точки зору конкурентної політики?


– Якщо у сфері традиційної, так званої антитрастової конкуренції, українська практика є більш-менш сучасною, розвинутою і збігається з тим, що відбувається в країнах-членах ЄС, то в сфері державної допомоги Україна просто не здатна поки що відповідати вимогам ЄС. Треба, щоб люди розуміли, що певні субсидії, методи стимулювання власних виробників або власних компаній є антиконкурентними. Це з огляду на перспективу інтеграції в Європейський Союз, тому що «державна допомога», як поняття, існує саме в контексті правил Європейського Союзу.

– Чим відрізняється культура конкуренції Європейського Союзу та України?

– По-перше, в Україні немає регулювання державної допомоги, воно є фрагментарним. У широкому значенні субсидій, зменшення податкового навантаження, створення вільних економічних зон – у цих сферах (в Україні) цілком законно встановлюються певні правові підстави для того, щоб допомагати окремим підприємствам – чи то суднобудуванню, чи літакобудуванню – для підтримки національного виробника.

Європейський Союз, створюючи єдиний внутрішній ринок, повинен був обмежити можливості для національного протекціонізму. І тому була встановлена система моніторингу: яка держава яким підприємствам або яким видам діяльності надає переваги.

– Хто в Україні має створювати цей моніторинг?

– Це повинна створювати держава в широкому сенсі цього слова. Тому що державна допомога є дуже значною сферою! Міністерство економіки, міністерство фінансів, податкова адміністрація – всі ці органи мають свою роль у створенні такої системи. Й інша справа – що введення системи моніторингу регулювання державної допомоги спрямоване лише на ту допомогу, яка спотворює чи викривлює конкуренцію.

– Як криза впливає на конкурентну політику ЄС?

– Внаслідок фінансової кризи лунають голоси, мовляв, «давайте послабимо правила державної допомоги», оскільки національні галузі в багатьох країнах – в тому числі у Франції та Німеччині – потребують додаткових фінансових чи податкових пільг для своїх підприємств. Але цілком справедливо – рішення про необхідність зміни системи регулювання державної допомоги немає. Це дуже важливе питання і для України з огляду на зону вільної торгівлі…

– Чи не могли б Ви навести приклад державної підтримки, яка практикується в Україні, але заборонена в ЄС?

– Якщо ви підтримуєте свого експортера для того, щоб він зайняв кращу позицію на міжнародному ринку, це і є якраз той варіант, коли в правилах СОТ і в правилах регулювання державної допомоги це є заборонена діяльність.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Ірина Туз

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2008 року. Вже рік готую  відеоматеріали для веб-сайту, тому часто доводиться переконувати людей, що Радіо Свобода - це більше, ніж радіо. Коли ж працюю в «класичному» радійному режимі, то особливо цікавлять теми євроінтеграції. Закінчила Лінгвістичний університет та Могилянську школу журналістики.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG