Джон Беррі говорить, що історики медицини знають подробиці про чотири епідемії грипу в 19 і 20 століттях (у 1889, 1918, 1957 і 1968 роках).
«Виглядає, що всі чотири з них мали другу хвилю захворювань, через півроку, а деколи і через два роки. А в 1889 і 1918 роках була навіть третя хвиля. Подальші хвилі можуть бути небезпечнішими, бо вірус краще адаптується до людей», – наголошує експерт.
Зазвичай влітку кількість жертв вірусу йде на спад, а восени з’являється сильніший різновид тієї ж недуги. Через це Джон Беррі попереджає, що система охорони здоров’я у світі тепер має лише кілька місяців для того, щоб підготуватися до нового піку грипових захворювань. Йдеться про розробку вакцини і підготовку медичних закладів до великого напливу людей.
Грипом може заразитися 30 відсотків населення?
Джон Беррі сумнівається, що новий різновид грипу, який Всесвітня організація охорони здоров’я охрестила А/H1N1, є таким же небезпечним для людства, як «іспанка», яку він досліджував. Але разом з тим експерт вважає, що навіть м’якша форма недуги може призвести до серйозних збитків і для світової економіки.
«Грипом може заразитися 30 відсотків населення. Уявіть собі, що хворі водії вантажівок, авіадиспетчери – кожен аспект життя суспільства може заторкнути відсутність 25-30 відсотків людей. Це те, що, я думаю, люди ще не усвідомили», – каже Джон Беррі.
Американський історик медицини звертає увагу на те, що навесні 1918 року перша хвиля іспанки була відносно м’якою. А вже восени вразила стількох, що надовго закарбувалася в пам’яті людства.
(Прага – Київ)