Доступність посилання

ТОП новини

Можливий перегляд планів США про ПРО в Європі непокоїть Чехію і Польщу (європейська преса)


Прага – Європейська преса звертає сьогодні чималу увагу на плани президента США Барака Обами домовлятися з Росією, щоб протидіяти ядерній програмі Ірану – можливо, й за рахунок нової американської системи протиракетної оборони в Європі. Як пишуть газети, це непокоїть керівників Польщі і Чехії, які сподіваються прийняти в себе елементи цієї системи.

Британська газета The Independent називає «непростим дипломатичним па-де-де з Росією» натяк президента США Барака Обами, що він може відмовитися від планів розташувати систему протиракетної оборони в Східній Європі, якщо Москва використає свій вплив на Іран і доможеться від цієї країни, щоб вона утрималася від розробки ядерної зброї.

А паризький щоденник The International Herald Tribune звертає увагу, що президент Росії Дмитро Медведєв у відповідь на перші повідомлення про листа від американського колеги заперечив думку про такий «обмін» зі США й назвав її «контрпродуктивною». За словами речниці російського президента, в листі до нього від американського керівника не було конкретних пропозицій чи ініціатив, які зобов’язували б сторони. Те, що про обмін «послуга за послугу» в листі не йшлося, підтвердив і Барак Обама, нагадує газета.

The Wall Street Journal in Europe, європейське видання американського ділового щоденника, до цього додає, що з метою ізолювати Іран США звернулися і до Росії, і до Сирії. Крім уже згаданих пропозицій для Росії, США готові й на попередні переговори з цією близькосхідною країною, яка є одним із головних союзників Ірану. Про таке бажання оголосила державний секретар Гілларі Клінтон, а протягом тижня до Сирії на переговори мають прибути представники Держдепартаменту і Ради нацбезпеки США.

Водночас згадана The International Herald Tribune зауважує, що ймовірна домовленість США з Росією про відмову розгортати систему ПРО стала б серйозним ударом по стратегічних інтересах Чехії, яка сподівається таким чином отримати додатковий захист із боку США понад загальний рівень захисту від союзу НАТО. Польща ж, яка мала б отримати другу частину американської системи протиракетної оборони, ставиться до такої можливості спокійніше, бо вже виторгувала від Вашингтона зобов’язання зміцнити польську систему оборони протиповітряної.

Але британський діловий щоденник The Financial Times пише, що перегляд планів американської ПРО ускладнив би становище лідерів і Чехії, і Польщі. Газета нагадує, що в урядах обох цих країн наполягають, що вже укладені ними зі США угоди про протиракетну оборону далі чинні. Отож питання нині в тому, коли США ухвалять своє рішення, додає газета; в американській адміністрації кажуть, що не забувають про це питання, але мають вирішувати ще багато інших.

Тим часом поза межами Європи американське аналітичне агентство Stratfor бачить у звільненні міністра закордонних справ України Володимира Огризка новий зоряний шанс для Арсенія Яценюка. На думку агентства, 34-річний Яценюк, якого рекомендує на посаду голови зовнішньополітичного відомства Партія регіонів, може стати компромісною кандидатурою, яка б задовольнила всі три головні політичні сили в Україні, бо виступає за коаліцію з БЮТ, підтримує добрі стосунки з Партією регіонів, а ще має глибокі знання в галузі банківництва й фінансів, що важливо за часів кризи. Але автори аналізу звертають увагу на інформацію їхніх джерел, що на цього молодого політика, ще не заплямованого прозахідними чи проросійськими зв’язками, вже поклала око Москва. За цими даними, Кремль, можливо, використовує найбагатшого олігарха України Ріната Ахметова, щоб той помахав перед Арсенієм Яценюком принадою фінансування його виборчої кампанії. Відтак, попереджають американські аналітики, поки український народ шукає нового політика, який би нарешті поклав край постійній політичній кризі в країні, Росія вже думає, як домогтися, щоб будь-який новий гравець в Україні слухався Москви.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG