Доступність посилання

ТОП новини

150-річчя від дня народження Шолом-Алейхема


Київ – Сьогодні, 2 березня, виповнюється 150 років від дня народження класика єврейської і світової літератури Шолом-Алейхема. З цієї нагоди у Національному драматичному театрі імені Івана Франка відбудеться ювілейний вечір «Шолом-Алейхем і Україна».

Через усю творчість Шолом-Алейхема проходять образи скрипаля і вуличних музикантів. Адже єврейські клейзмери, як і українські троїсті музики передавали біль і радість свого народу. Актор Богдан Ступка, який упродовж 19 років перевтілюється на сцені в єврея Тевьє, вважає що мова, якою писав Шолом-Алейхем, за своєю мелодикою – українська. Так званий єврейський жаргон – ідиш – письменник перетворив на одну з європейських мов.

«Шолом-Алейхем» – «мир вам»

Його справжніє ім’я – Шолом Нахумович Рабинович. А свій літературний псевдонім він узяв від традиційного єврейського вітання «Шолом-Алейхем», себто «мир вам».

Таким був погляд письменника на світ, а кредо, за його ж словами, «писати правду з глибини душі, кров’ю серця, але – для радості!»

Шолом-Алейхем і Україна

Брат письменника, Вольф Рабинович згадував, що молодий Шолом-Алейхем «виявляв великий інтерес до українського фольклору і української поезії». Сам Шолом-Алейхем розповідав: «Коли я писав свої вірші, я шукав Кобзаря, цю пісню пісень Шевченка. Я ладен був віддати за нього що завгодно і скільки завгодно».
45 років життя письменника пов’язані з Україною. Він народився у нинішньому Переяславі-Хмельницькому і до 1905 року проживав у Києві, який називав у своїх творах Єгупець. Тут писав свої знамениті твори, і саме звідси виїхав після жахіть єврейського погрому. В Україну Шолом-Алейхем так і не повернувся. Проте заповідав, щоб його поховали на батьківщині.
Символ своєї нації, Шолом-Алейхем став водночас Великим сином України.

(Київ–Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG