На економічний спад, що погрожує охопити увесь старий континент, всі уряди реагують практично однаково: намагаються відкупитися від нього грошима. Вони пропонують банкам і компаніям пакети допомоги, дешеві кредити, викуповують їхні борги. При цьому державні скарбниці швидко порожніють, адже компанії, які впевнено потопають, уже не можуть сплачувати податки.
Рейтингові агентства, завданням яких є стежити за фінансовим здоров'ям країн, помітили цю зростаючу прірву між надходженнями та видатками бюджетів. І тепер вони зауважують, що спроможність самих урядів виплачувати державні борги також зменшується. Поки що не дуже драматично, бо агентство Standard & Poor's зменшило рейтинг Іспанії лише на одну сходинку із найвищого, але з огляду на подібне падіння рейтингу інших країн, можна говорити про тенденцію. Адже рейтинг впав і у Греції, а минулого року сумні перспективи агентства передбачали щодо Румунії, Росії та Латвії.
У результаті, як говорить представник мюнхенського відділення банку Unicredit Корнеліус Пурпс, ціна запозичень для цих країн зростатиме, бо їхні цінні папери на ринку сприйматимуться як більш ризиковані.
«Спреди, тобто різниця в ціні запозичень для уряду Греції та уряду Німеччини, (який є точкою відліку в Європі), зараз становить від 100 до 270 базисних пунктів, (тобто від одного до 2,7 відсотка). Це багато. Бо це означає, що уряд Греції за десятилітні облігації заплатить від 5,5 до 6%», – зазначив Корнеліус Пурпс.
Аналітики говорять, що в зону ризику скоро потраплять і інші країни, наприклад Ірландія та Португалія. Зниження рейтингу може чекати і Британію, яка є поза єврозоною. Але найбільші побоювання експертів стосуються саме єврозони, бо якщо хоч одна з цих країн буде не в змозі виплачувати за кредитами, то може початись ефект доміно для всіх інших.
(Прага – Київ)