Люди у білих халатах з ляльковими носами і яскравими перуками не новина в італійських лікарнях. Практика зцілення жартами та музикою поширена переважно у педіатричних відділеннях. Лікарі-клоуни стають друзями малих пацієнтів: розвивають довіру до медичних інструментів, яких бояться діти, іронізують з приводу лікувальних процедур.
«Ми, лікарі-клоуни, одягнені у білі халати і користуємося класичними медичними інструментами, наприклад, шприцом. Але шприц у наших руках перетворюється на музичний інструмент», – розповіла медсестра клініки для онкохворих дітей.
Про підтримку лікувального методу клоунотерапії оголосив італійський уряд і виділив для цього 2 мільйони євро. Міністр рівних можливостей Мара Карфанья з наукової точки зору пояснила ефективність такого лікування. «Позитивний вплив розважальних комічних прийомів спонукає пацієнтів створювати атмосферу радості, що допомагає легше переносити недугу і додає позитивних думок навіть при негативних емоціях», – сказала міністр Карфанья.
За її словами, лікар-клоун не лише забавляє, а головне мобілізує життєву енергію для подолання хвороби. Тому ніякої імпровізації чи аматорства під час лікувального процесу. Разом з проектами клоунотерапії міністерство з рівних можливостей фінансуватиме у лікарнях ще й курси з підвищення відповідної кваліфікації.
Посмішка на обличчі дитини – найефективніші ліки
Лікарями-клоунами працюють в Італії здебільшого волонтери соціальних служб та студенти медінститутів. Вони часто присутні і у відділеннях із дорослими пацієнтами. У попередні роки в деяких регіонах Італії проекти «Медицина сміху» фінансував Євросоюз.
Про метод лікування сміхом, іншими словами клоунотерапію, почали говорити на початку 70-х років минулого століття. За кілька десятиліть педіатри в усьому світі визнали тезу американського медика Гантера «Патч» Адамса: «Клоунотерапія – це справжнє медичне лікування, не просто забави-розваги». Нині мало хто сумнівається, що посмішка на обличчі дитини – найефективніші ліки.
(Рим – Прага – Київ)